Przywracanie blasku bramie wjazdowej i ogrodzeniu

Bramę wjazdową wraz z ogrodzeniem śmiało możemy określić mianem wizytówki domu – to one przecież oddzielając go od ulicy, stanowią tym samym pierwszy, rzucający się w oczy element zabudowy. Jednak o tym, czy będą one cieszyć nasze oko decyduje nie tylko dobrej jakości materiał i  elegancki kształt ale również to, czy odpowiednio potrafimy o nie zadbać. Rdza czy łuszcząca się farba potrafią skutecznie oszpecić nawet najwytworniejsze ogrodzenie. Jak temu skutecznie zapobiegać lub  – gdy już na to za późno –  przywrócić otoczeniu domu dawny blask?

Gdy pogoda sprzyja i dysponujemy wolnym czasem warto zainteresować się renowacją ogrodzenia, zwłaszcza po okresie zimowym. Wszelkie metalowe elementy są  szczególnie narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, co najczęściej objawia się w postaci korozji. Na szczęście zwalczenie jej to prosty proces, wymagający jednak pewnego nakładu pracy i stosownej wiedzy.

„Przystępując do usuwania rdzy, w pierwszej kolejności powinniśmy starannie oczyścić podłoże, najlepiej szczotką drucianą. Należy zetrzeć wszelkie jej ślady na tyle na ile to możliwe. Jeżeli chcemy położyć nową farbę na już istniejącą należy ją uprzednio zmatowić np. papierem ściernym. Podobnie postępujemy w przypadku gładkich lub błyszczących powierzchni metalu, decyduje to o przyczepności farby do podłoża” – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu z firmy Den Braven. Wszystkie te czynności należy wykonać bardzo starannie, w przeciwnym razie grozi nam odpadanie i łuszczenie się świeżo nałożonej farby. Trzeba również pamiętać, aby przed malowaniem usunąć wszelki pył, jak się nagromadził w trakcie czyszczenia ogrodzenia. Obecnie jednak na rynku dostępne są farby nie wymagające aż tak dokładnego przygotowania podłoża – przykładem takiego rozwiązania jest dekoracyjna farba antykorozyjna Ferrobond firmy Den Braven. „Jest ona przeznaczona do nanoszenia bezpośrednio na rdzę a formuła 3 w 1 sprawia, że nie trzeba dodatkowo stosować farb gruntujących i podkładu. Jej specyficzna receptura powoduje, że nie ma konieczności bardzo dokładnej obróbki podłoża przed malowaniem” – mówi Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu z firmy Den Braven.

Po skończonych przygotowaniach możemy wreszcie zająć się malowaniem. Należy jednak pamiętać, że najlepiej takie prace przeprowadzać, gdy na dworze panuje temperatura w przedziale od  +10°C do +25°C i nie wieje porywisty wiatr. „Farbę możemy nakładać pędzlem, wałkiem lub przez natrysk. Aby uzyskać trwały efekt powinniśmy nanieść dwie warstwy, pamiętając jednocześnie aby minimalna grubość powłoki wynosiła 80 µm” – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu z firmy Den Braven.

Jednak trwały i estetyczny efekt uzyskamy nie tylko dzięki przeprowadzanej raz na jakiś czas renowacji. Aby utrzymać ogrodzenie wraz z bramą w nienagannym stanie konieczne są regularne zabiegi konserwujące. Takie działania pomogą zapobiec korodowaniu metalu. „Spray uniwersalny DB 600 firmy Den Braven zapewnia metalom odpowiednią ochronę przed niepożądanym działaniem wilgoci i chłodu, zapobiegając przez to korozji. Dodatkowo, dzięki swej uniwersalnej formule równie dobrze posłuży chociażby do nasmarowania zawiasów czy usunięcia zabrudzeń. Korzystanie z niego jest szybkie i wygodne – wystarczy spryskać obficie podłoże i poczekać aż utworzy się warstwa ochronna” – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu z firmy Den Braven.

Właściwie zabezpieczone elementy metalowe będą przez długi czas odporne na korozje. Należy jednak pamiętać, aby podjąć stosowne działania, już w momencie wystąpienia pierwszych objawów ich niszczenia. Odpowiednio wczesna interwencja, przy użyciu sprawdzonych metod pomoże uniknąć kłopotów. Najprościej jednak zadbać o otoczenie domu zawczasu – pozwoli nam to zaoszczędzić czas i pieniądze.

www.denbraven.pl


Dekoracyjna farba antykorozyjna bezpośrednio na rdzę Ferrobond, fot. Den Braven


Spray uniwersalny DB 600, fot. Den Braven


Firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Holding Den Braven Sealants jest liderem technologii uszczelnień w Europie, a marka Zwaluw (Jaskółka z j. holenderskiego) jest rozpoznawalna na całym świecie. Terenem działania Den Braven East jest nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Wschodniej i Azji (Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś, Azerbejdżan i Kazachstan). Od 2000 r. dysponuje również oddziałem w Moskwie. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej obejmujący: silikony, piany poliuretanowe, masy uszczelniające, takie jak akryle, kauczuki i butyleny, kleje montażowe, kleje do drewna i paneli, MS – polimery, kity, fugi, szpachlówki, grunty, impregnaty do drewna, plastyfikatory, środki czyszczące, taśmy dekarskie, samorozprężne taśmy uszczelniające, szpachelki, lakiery w sprayu, hydroizolacje, akcesoria do pian poliuretanowych, pistolety ręczne oraz pneumatyczne i akumulatorowe do silikonów, narzędzia. Dzięki uznanej jakości produkty Den Braven znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, szklarstwie i gospodarstwie domowym. Den Braven dysponuje magazynami o powierzchni ponad 5000 miejsc paletowych. Produkty firmy dostarczane są w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia.

Den Braven East
więcej informacji – PRESS BOX