Stańczyk dla Stańczyka

Rzeźbę Stańczyka, nagrodę główną w konkursie „Wakacje z rzeźbami prof. Mariana Koniecznego”, zorganizowanym przez PGE Obrót S.A. i miasto Zamość, otrzymał z rąk profesora dr Jerzy Stańczyk z Łomianek k/Warszawy.

Konkurs skierowany był do miłośników fotografii, którzy chcieli wykazać się pomysłowością i niekonwencjonalnym podejściem do tematu. Warunkiem udziału było sfotografowanie się z jednym z pomników profesora Koniecznego w tle. Jury oceniało aż 67 nadesłanych prac.

Uroczystość podsumowania ogólnopolskiego konkursu fotograficznego, połączona z otwarciem wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac, odbyła się w „Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego” w Zamościu z okazji Światowego Dnia Turystyki.

I miejsce zdobyła praca pt. „Stańczyk & Stańczyk” wykładowcy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie – Jerzego Stańczyka.

Laureat powiedział: – Pomnik przedstawiający Jana Matejkę i Stańczyka interesował mnie od dawna. Kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy, serce zabiło mi mocniej. Do Stańczyka czuję sympatię i niezwykły szacunek dlatego, że  postać ta niesie ze sobą określony zestaw cech, które są uniwersalne, to jest  umiejętność krytyki, refleksji, kierowania się interesem publicznym.

Jury przyznało także nagrody główne. II miejsce ex aequo zajęli: Manuela Przytuła (Krasnobród) – „Hetman w okularach” oraz Paweł Lipski (Warszawa) za pracę „Rendez-vous z Nike”. III miejsce ex aequo otrzymali: Magdalena Kais – Włudarczyk (Łódź) za pracę „Hetman z wieży” oraz Dobrosław i Jan Samulak (Zamość) za pracę pt.: „Tacierzyństwo i Macierzyństwo”.

Prof. Konieczny zapytany o opinię na temat konkursu, powiedział: – Jestem zachwycony i niezwykle usatysfakcjonowany tym, że moje pomniki stały się powodem do takiego – nazwijmy to – ruchu społecznego. Cieszę się, ze w konkursie wzięły udział zarówno dzieci jak i osoby starsze. Dziękuję za „rozpętanie” tej imprezy, która zakończyła się uroczystością wręczenia nagród, na którą przybyły tłumy.

Agnieszka Szczekala
Rzecznik Prasowy PGE Obrót S.A.
agnieszka.szczekala@gkpge.pl
Tel: 665 850 741

Piotr Wróbel
Specjalista  ds. Public Relations
piotr.wrobel@gkpge.pl, tel. (17) 865 6124; 691911 525


PGE Obrót S.A. z siedzibą w Rzeszowie wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGE – największej grupy energetycznej w Polsce i jednej z największych firm energetycznych w Europie Środkowej. Spółka obsługuje ponad pięć milionów odbiorców energii elektrycznej – firm, instytucji i gospodarstw domowych. Podstawowym celem strategii marketingowej PGE Obrót SA jest stałe doskonalenie standardów obsługi klienta, poprzez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i stałą poprawę jakości świadczonych usług oraz dostosowanie oferty do zmieniających się potrzeb klientów i wymogów rynku. Spółka dąży do rozszerzenia oferty świadczonych usług w oparciu o produkty PGE.