Pierwsza w Polsce pasywna hala sportowa już otwarta

22 marca br. obyło się uroczyste otwarcie „Zielonej Hali Sportowej” wzniesionej w technologii budownictwa pasywnego. W konstrukcji hali uniwersytetu rolniczego imienia Hugona Kołłątaja w Krakowie kluczową rolę pełnią systemy elewacyjne firmy Aluprof.

Zielona hala sportowa to jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów tego typu w Europie. Dzięki zastosowanym technologiom, do ogrzania tego liczącego 1,8 tys. m² kompleksu wystarczy 15 kWh/m2 rocznie, czyli 1,5 m3 gazu na m². Dla porównania, w tradycyjnym budownictwie potrzeba aż 12 – 15 m³ tego surowca. Szacuje się, że wykorzystane nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwolą na oszczędności rzędu nawet 50 tys. złotych rocznie.

W budynkach pasywnych bardzo ważnym czynnikiem jest minimalizacja strat energii. Dlatego konstruktorzy ocieplili każdy element budynku, począwszy od fundamentów izolowanych powłokowo i termicznie, aż po elewację budynku, na której zamontowano system Aluprof MB – 86SI o wysokiej szczelności. System ten można również wyposażyć w aerożel, który pozwala osiągnąć znakomite parametry termoizolacyjne. Materiał ten charakteryzuje się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła wśród ciał stałych, co pozwala ograniczyć starty energii do minimum. Aerożel składa się w niemal 90% z powietrza i jest niewiele od niego cięższy, co otwiera nowe możliwości konstrukcyjne. MB – 86SI to pierwsze w Polsce rozwiązanie wykorzystujące tę substancję.

W hali sportowej zainstalowano także inne technologie energooszczędne m.in. wentylację z odzyskiem ciepła. Jedna ze ścian hali będzie porośnięta pnączami, dach natomiast pokryje trawa, która pozwoli obniżyć temperaturę wnętrza latem, a także przedłuży żywotność poszycia.

Budynek jest doskonałym przykładem budownictwa pasywnego – właśnie ten kierunek niesie duży potencjał obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale także w mieszkaniach i domach jednorodzinnych – uważa Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej, Aluprof S.A. Na znaczeniu zyskują rozwiązania estetyczne a jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne. Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom produkcji możemy dostarczać materiały spełniające obydwa te kryteria – dodaje.

Systemy aluminiowe Aluprof należą do najnowocześniejszych w Europie, zastosowane w nich materiały cechują doskonałe właściwości izolacyjne. Firma dba również o nowoczesne wzornictwo, tak by umożliwiały one wznoszenie obiektów zgodnie z obowiązującymi trendami architektonicznymi.

Projekt obiektu powstał w pracowni Architektura Pasywna z Krakowa.

Aluprof PRESS BOX