Toaleta KOŁO w Kazimierzu Dolnym oddana do użytku

Pierwsza „konkursowa” toaleta wolnostojąca została oddana do użytku w sierpniu 2012 roku. Obiekt powstał na podstawie projektu koncepcyjnego, który zdobył Grand Prix konkursu Sanitec KOŁO „Projekt Łazienki 2007”.

Toaleta zlokalizowana jest w Kazimierzu Dolnym obok bulwaru nadwiślańskiego i przystani statków turystycznych. Będą z niej także korzystali żeglarze i wodniacy odwiedzający pobliską marinę. W toalecie, oprócz części dla pań i panów, przewidziane jest również pomieszczenie do przewijania niemowląt, łazienka dla osób niepełnosprawnych oraz prysznice. Do toalet przylega garaż na łódź ratunkową.

Autorami projektu są młodzi architekci z Warszawy – Piotr Musiałowski i Łukasz Przybyłowicz, którzy wygrali konkurs Sanitec KOŁO. – Zainspirowały nas sztachetowe drewniane płoty często spotykane w Kazimierzy Dolnym i jego okolicach. Właśnie dlatego, zaproponowaliśmy drewnianą ażurową konstrukcję w kształcie wiaty. W jej wnętrzu znajdują się trzy betonowe kostki z toaletami i pomieszczeniami gospodarczymi. – mówi arch. Łukasz Przybyłowicz. – Obiekt dyskretnie wpisuje się w panoramę miasta oglądaną z bulwaru nadwiślańskiego. Osiągnęliśmy to dzięki zastosowaniu, przede wszystkim, naturalnych, szlachetnie starzejących się materiałów oraz „zmieniającej” się, w zależności od kąta patrzenia, elewacji. – dodaje Łukasz Przybyłowicz.

Przed uczestnikami konkursu stało niezwykłe zadanie dopasowania architektury obiektu do historycznej zabudowy miasta. Dostosowania się do szczegółowych wytycznych konserwatorskich oraz wymogów planu zagospodarowania przestrzennego. Projekt, który zdobył Grand Prix spełnił oczekiwania organizatorów i został wybrany z ponad stu koncepcji zgłoszonych do konkursu. Prace oceniało jury złożone m.in. ze znanych architektów, wśród których byli profesorowie Ewa Kuryłowicz, Elżbieta Przesmycka, Konrad Kucza-Kuczyński oraz arch. Marek Bielecki.

Nowa toaleta znacznie poprawi warunki życia mieszkańców miasta i licznie odwiedzających je turystów. Dzięki temu pobyt w Kazimierzu Dolnym stanie jeszcze bardziej komfortowy.

Co roku miasto odwiedza ponad 1,5 mln gości, aby podziwiać zabytkowe obiekty architektury XVI i XVI wieku, średniowieczno – renesansowy układ urbanistyczny oraz walory krajobrazowe przełomu Wisły.

Obiekt, którego całkowita powierzchnia wynosi 191,7 m2, powstał dzięki staraniom Gminy Kazimierz Dolny i był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju UE. Toaleta nad Wisłą w Kazimierzu Dolnym wyposażona jest w ceramikę łazienkową marki KOŁO, armaturę Kludi i płytki ceramiczne Tubądzin.

Firma Sanitec KOŁO jest czołowym polskim producentem i dystrybutorem produktów wyposażenia łazienek. Od kilkunastu lat organizuje konkurs „Projekt Łazienki” skierowany do młodych projektantów i architektów. Jego celem jest m.in. zwrócenie uwagi na poprawę stanu i dostępność toalet publicznych w miejscach o dużym nasileniu ruchu turystycznego. Tegoroczny (2012 r.) XIV już konkurs na „Projekt Łazienki” zlokalizowany był w Krakowie przy Rondzie Mogilskim.

Według projektu, który wygrał konkurs w roku 2009, zrealizowano dwie toalety na antresoli dworca PKP Warszawa Centralna. W jednej z nich podróżni mogą w luksusowych warunkach wziąć prysznic i zrobić np. poranną toaletę.

W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie budowy toalety publicznej wolnostojącej w Warszawie nad Wisłą niedaleko Stadionu Narodowego. Toaleta powstanie na podstawie koncepcji, która wygrała konkurs Sanitec KOŁO w roku 2010.

Sanitec KOŁO
Więcej informacji z firmy Sanitec KOŁO ( press box )