Jak dbać o baterię łazienkową?

Prawidłowo zamontowana bateria może służyć nam przez wiele lat. Trzeba jednak o nią dbać, regularnie czyścić i konserwować, by zachowała ładny wygląd i funkcjonalność. Konserwacja powinna dotyczyć zarówno części wewnętrznej jak i zewnętrznej urządzenia.

Większość baterii wyposażona jest w regulator strumienia wody, zbudowany ze specjalnych sitek z tworzywa oraz stali nierdzewnej i działający jak filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia. By gromadzące się osady nie utrudniały przepływu wody, należy czyścić sitka przynajmniej raz na pół roku. Destrukcyjny wpływ na regulator ma również twarda woda – jej osady mogą trwale uszkodzić tę część baterii. Jeśli więc mamy w domu twardą wodę, trzeba czyścić regulator przynajmniej raz w miesiącu. Zdemontowany regulator należy umyć dokładnie pod bieżącym strumieniem wody, wytrzeć miękką ściereczką i ponownie zamontować. Coraz częściej miejsce standardowego regulatora strumienia zastępuje wysokiej klasy perlator. Ten wydajny napowietrzacz montowany jest między innymi w bateriach oszczędzających wodę VerdeLine produkcji FERRO. Dzięki specjalnej konstrukcji perlatora usuwanie kamienia wapiennego jest bardzo łatwe – wystarczy tylko przetrzeć sitko palcem, a osad wykrusza się sam.

Regularnej konserwacji wymaga także głowica baterii. Stosowane w modelach dwuuchwytowych głowice suwakowe są o wiele bardziej odporne na zanieczyszczenia mechaniczne znajdujące się w wodzie niż regulatory ceramiczne, które stosuje się w bateriach jednouchwytowych. Przy wycieku z baterii z głowicą suwakową najczęściej wystarcza wymiana uszczelki. W głowicy ceramicznej znajdują się dwie idealnie wypolerowane płytki, które ściśle do siebie przylegają. To właśnie ich gładka, czysta i nieporysowana powierzchnia zapewnia szczelność zamknięcia. W miarę upływu czasu powierzchnie zostają zanieczyszczone przez kamień i osad – wtedy pokrętło otwiera i zamyka się ciężej, trudniej też wyregulować strumień wody. By temu zapobiec, co najmniej raz na 6 miesięcy należy wyciągnąć głowicę i dokładnie ją oczyścić pod strumieniem bieżącej wody, a jeśli mimo tego nadal działa ciężko – zaaplikować na płytki niewielką ilość smaru silikonowego (np. Naskosil A) przeznaczonego do wody użytkowej. Jeśli w bateriach popsują się podzespoły regulatorów ceramicznych nie naprawiamy ich tylko wymieniamy w całości na nowe.

Konserwacji wymaga także zewnętrzna część baterii. Każdego dnia lub raz na 2-3 dni z pomocą wody i mydła należy usuwać brud, plamy i osady. Umytą baterię spłukujemy wodą i wycieramy do sucha miękką szmatką. Do czyszczenia baterii nie powinno się stosować ostrych, chropowatych ściereczek i gąbek oraz środków zawierających materiały ścierne, kwasy, alkohol czy związki chloru. W żadnym wypadku nie należy usuwać z powierzchni baterii kamienia i rdzy za pomocą substancji z dodatkiem podchlorynu sodu i potasu (wybielacze). Kiedy chcemy wyczyścić armaturę stosujmy tylko środki sprawdzonych producentów, zgodnie ze sposobem użycia podanym na opakowaniu. W przypadku silnego zakamienienia można spróbować starego, domowego sposobu – do mycia baterii użyć roztworu wodnego octu. Ocet wymieszać z wodą w stosunku 1: 1, a po czyszczeniu baterie wypłukać wodą i wytrzeć do sucha. Często użytkownicy boją się, że samodzielne konserwowanie baterii spowoduje utratę gwarancji producenta. Nic bardziej mylnego – to właśnie brak konserwacji może spowodować trwałe uszkodzenie baterii i utratę gwarancji.

Podobnej konserwacji podlegają także baterie z niezwykle trwałą i odporną na zarysowania powłoką PVD.

Baterie dobrane do stylu i wystroju wnętrza łazienki, funkcjonalne i proste w użytkowaniu, a także łatwe w pielęgnacji to gwarancja zadowolenia każdego użytkownika. Te często niewielkie urządzenia, nazywane czasami łazienkową biżuterią wymagają, tak jak szafki, kabiny prysznicowe, wanny i wszelkie niezbędne sprzęty, szczególnej dbałości i opieki. Nie zapominajmy o tym, a będziemy korzystać z nich przez długie lata!

FERRO S.A.
więcej informacji FERRO S.A. (PRESS BOX)