Aviko jedynym dostawcą frytek dla sieci Sfinks

Aviko, wiodący producent mrożonych i chłodzonych produktów ziemniaczanych, umacnia pozycję na rynku gastronomicznym. W listopadzie 2011 firma Aviko podpisała umowę na dostawę swoich produktów do sieci Sfinks. Frytki, talarki ziemniaczane i cząstki ziemniaka od Aviko będą serwowane klientom restauracji Sphinx, Sphinx Express i Chłopskie Jadło w całej Polsce.

Restauracje sieci Sfinks należą do ulubionych i najczęściej nagradzanych w segmencie casual dining, czyli restauracji oferujących codzienne, oryginalne dania w atrakcyjnych cenach z pełną obsługą kelnerską. Przez najbliższe dwa lata firma Aviko będzie jedynym dostawcą produktów mrożonych do 106 restauracji tej sieci w całej Polsce. Dla Aviko to kolejny sukces i znaczący klient na rynku gastronomicznym. Obecnie firma Aviko współpracuje również między innymi z: IKEA, Sioux, Chaczapuri, Restauracje Polskie, Sodexo, Telepizza, North Fish.

„Aviko ma ponad 50-letnie doświadczenie na światowym rynku gastronomicznym. Cieszymy się, że nasze produkty doceniają też polscy restauratorzy. Współpraca z restauracjami Sphinx to ogromny sukces. Zdajemy sobie sprawę, że sprawdzona jakość, kontrola kosztów i szybkość przygotowania są kluczowe w gastronomii. Podjęcie współpracy z restauracjami sieci Sfinks potwierdza, że produkty Aviko spełniają te oczekiwania.”- mówi Andrzej Mendygrał, Krajowy Szef Sprzedaży – gastronomia.

Dla swoich klientów gastronomicznych Aviko jest nie tylko dostawcą szerokiej gamy produktów, ale również godnym zaufania partnerem biznesowym. Przedstawiciele handlowi Aviko są starannie szkoleni, by móc doradzać, wspierać i inspirować klientów. Pomagają zapoznać się z ofertą i podpowiadają, jak wybrać najlepszy produkt tak, by odpowiedzieć na indywidualne oczekiwania każdego odbiorcy. Przekazują profesjonalną wiedzę, jak odpowiednio przygotowywać, obliczać wydajność produktu oraz minimalizować koszty, a dla stałych klientów przygotowują specjalne oferty lojalnościowe.

Firma Aviko powstała w 1962 roku i szybko stała się jednym z największych producentów produktów ziemniaczanych. Jest aktywnym i cenionym dostawcą dla gastronomii w Europie  i na świecie. W Polsce Aviko swoje międzynarodowe doświadczenie w branży łączy ze znajomością potrzeb polskich restauratorów.

Wysoka jakość produktów Aviko to efekt standardów odnoszących się do wszystkich etapów produkcji. Do procesu produkcyjnego dopuszczone są jedynie najwyższej jakości odmiany ziemniaków, spełniające ściśle określone kryteria wyznaczone przez ekspertów firmy. Ziemniaki Aviko przechodzą wielostopniową, bardzo zaawansowaną i restrykcyjną ocenę. Muszą charakteryzować się odpowiednim kształtem, długością, niską zawartością cukru oraz brakiem  wad czy uszkodzeń.

Ponadto, w 2011 roku firma Aviko jako pierwszy producent w Europie rozpoczęła produkcję specjalności ziemniaczanych w 100% na oleju słonecznikowym . Dzięki temu czterokrotnie obniżono zawartość kwasów nasyconych, uzyskując jeszcze lepszy i zdrowszy produkt, zgodnie z trendami pro zdrowotnościowymi.

Aviko