Łazienka do zadań specjalnych

Każdego dnia osoby starsze i niepełnosprawne ruchowo stają przed problemem „włączania się” w nurt normalnego życia.

Codzienne czynności wykonywane przez ludzi zdrowych i sprawnych, wydają się nam banalne, na tyle, że nawet nie rejestrujemy w naszej podświadomości czynności takich jak wstawanie, siadanie, chodzenie, czy też ubieranie. Dla osób niepełnosprawnych ta droga do „normalnego” życia nie jest łatwa. Każdego dnia osoby te napotykają przeszkody w postaci barier architektonicznych i komunikacyjnych, które utrudniają lub też uniemożliwiają im zdobycie samodzielności. Łazienka to najbardziej intymne miejsce w domu, gdzie komfort i wygoda użytkowania są bardzo ważne, zwłaszcza jeśli z łazienki korzystają osoby starsze lub niepełnosprawne.

Pojęcie barier architektonicznych, czyli wszelkich przeszkód i utrudnień związanych z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych pojawiło się dopiero pod koniec lat 60-tych XX wieku, gdy architekci zaczęli dostrzegać problemy tych osób i uwzględniać ich potrzeby na etapie projektowania budynku. W szerokim pojęciu osób niepełnosprawnych mieszczą się nie tylko osoby poruszające się za pomocą wózka inwalidzkiego, ale również: osoby poruszające się za pomocą balkoników, kul lub lasek, ludzie w podeszłym wieku, młode matki z wózkami dziecięcymi oraz kobiety w ciąży.

Przy projektowaniu łazienki dobrze zastanowić się nad wymaganiami jakie powinny spełniać poszczególne elementy wyposażenia takie tak umywalka, miska WC, czy też przestrzeń kąpielowa. Umywalka dla osób niepełnosprawnych powinna być szeroka (min. 60 cm) z odpowiednio wyprofilowanymi krawędziami umożliwiającymi jak najbliższe podjechanie do niej wózkiem oraz oparcie się łokciami przez chorego. Jej dno powinno być płaskie, a osprzęt (syfon i korek) powinien znajdować się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Wysokość jej mocowania musi być tak dobrana, aby umożliwiać wjazd pod nią wózkiem i swobodne korzystanie z urządzenia. Do takich umywalek należy dobrać odpowiednią baterię, najlepiej tzw. baterię lekarską (z długą dźwignią, umożliwiającą regulację temperatury i natężenia strumienia wody przy pomocy łokcia) lub też baterię elektroniczną z fotokomórką, która uruchamia wypływ wody na skutek zbliżenia dłoni do czujnika ruchu. W pobliżu umywalki należy też zamontować uchwyty ścienne ułatwiające przemieszczanie się chorego oraz lustro najlepiej z możliwością zmiany ustawienia (tzw. uchylne), tak aby chory siedząc przy umywalce mógł się dobrze widzieć.


bat. sensorowa Mesteno


bat. lekarska Magnolia Clinic

Odpowiadając na potrzeby klientów, firma Deante wprowadziła do sprzedaży linię produktów VITAL składającą się z pochwytów i siedzisk przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Pierwszą grupę stanowią uchwyty przyścienne, wykonane ze stali malowanej proszkowo na kolor biały, różniące się długością oraz miejscem montażu. Uchwyty VITAL NIV 641A, NIV 641B i NIV 641C (o długościach odpowiednio 300 mm, 450 mm 600 mm) stosowane są przy umywalkach, wannie, w prysznicu oraz przy misce sedesowej, wszędzie tam gdzie konieczne jest stabilne i mocne podparcie dla chorego. Jeśli nie ma odpowiednio dużego miejsca, można zastosować uchwyt przyścienny, składany VITAL NIV 641D o długości 760 mm. Drugą grupę stanowią siedziska: wannowe oraz do kabin prysznicowych. Siedzisko wannowe VITAL NIV 651C wykonane jest z tworzywa sztucznego ABS w kolorze białym, a jego szerokość można regulować od 750 do 880 mm, w zależności od typu i rozmiarów posiadanej wanny.

 

Siedziska przyścienne, składane produkowane do kabin prysznicowych dostępne są w dwóch wersjach materiałowych : białego ABS – VITAL NIV 651A oraz drewna teakowego – VITAL NIV 451B. Oba siedziska po złożeniu zajmują niewielką przestrzeń w kabinie, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i wygodę ich użytkownikom.

 

Zapoznaj się również z pełną opinią eksperta Deante w artykule: Łazienka do zadań specjalnych…


Deante Sp. J.
www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)