Wrocław z koncepcją na nową toaletę miejską


Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce i zarazem najchętniej odwiedzanych przez turystów. Właśnie tu rozpoczyna się kolejny Konkurs KOŁO na Projekt Łazienki 2015, dzięki któremu powstanie projekt toalety publicznej wpisanej w przestrzeń Wrocławia. Organizatorzy zachęcają, by za przykładem innych miast, nowy budynek pełnił dodatkowe funkcję i odpowiadał na potrzeby miasta i mieszkańców.

Wrocław na tle innych miast europejskich wyróżnia się zabytkowym zespołem toalet miejskich. Ma tych obiektów jednak za mało. Na 633 802 mieszkańców przypada ich zaledwie 30. Niestety stan niektórych z nich nie jest najlepszy, a problem został nagłośniony jeszcze przed Euro 2012.

Czy toalety publiczne są miastom potrzebne? Jak pokazują efekty organizowanego od 17-tu lat przez firmę KOŁO Konkursu na Projekt Łazienki, temat ten wzbudza zainteresowanie nie tylko mediów i mieszkańców, ale również architektów, projektantów i studentów. Co roku organizatorzy otrzymują ponad 300 prac konkursowych.

Tegoroczna edycja Konkursu KOŁO odbędzie się w miejscu z wyjątkową tradycją miejskich toalet. Toaleta zlokalizowana jest w jednym z dziesięciu wrocławskich parków. Park Zachodni ma około 75 hektarów i położony jest pomiędzy dużymi osiedlami mieszkaniowymi wybudowanymi w latach 70. ubiegłego stulecia i stanowi miejsce rekreacji dla ich mieszkańców.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie projektu koncepcyjnego wolnostojącego obiektu, którego forma zostanie harmonijnie dopasowana do charakteru Parku Zachodniego oraz jego drzewostanu i zieleni. Obiekt powinien być uzupełniony o dodatkowe elementy lub funkcje przydatne dla osób wypoczywających w parku – np.: zadaszenie chroniące przed deszczem, stojak na rowery czy zdrój dla ludzi i zwierząt.

Termin nadsyłania projektów upływa 19.05.2015r., a wyniki zostaną ogłoszone 18.06.2015r. Konkurs ma charakter otwarty. Udział w nim mogą brać pełnoletnie osoby fizyczne. Uczestnicy będą ubiegać się o nagrody o łącznej wartości 40 000 zł.

Prace konkursowe oceni jury, w skład którego wchodzą m.in. prof. Ewa Kuryłowicz z Wydziału Architektury PW, prof. Elżbieta Przesmycka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Piotr Fokczyński – Architekt Miasta Wrocławia, dr Maciej Hawrylak – Prezes Zarządu Oddziału SARP Wrocław, architekt Zbigniew Maćków – Maćków Pracownia Projektowa oraz Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Sanitec Koło.

Ponadto w dniach 02-10 czerwca 2015r. na wybrane prace głosować będą internauci. Praca, która zdobędzie najwięcej głosów otrzyma dodatkowe wyróżnienie i nagrodę pieniężną.

To, co wyróżnia konkurs na Projekt Łazienki, to dążenie do celu, czyli realizacji zwycięskiego projektu. W maju 2014r. w Warszawie została oddana do użytku „Plażowa”, czyli „Toaleta nad Wisłą”, która wygrała konkurs KOŁO na Projekt Łazienki 2010. W obiekcie położonym na wysokości Stadionu Narodowego, oprócz toalet znajduje się także kawiarnia i wypożyczalnia sprzętu sportowego. Kolejny projekt, nagrodzony w 2007 roku i zrealizowany w Kazimierzu Dolnym odgrywa również rolę zaplecza sanitarnego dla pobliskiej mariny. Obecnie trwa przygotowanie kolejnej inwestycji w Krakowie.

Wszelkie informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl

Partnerzy i patroni konkursu:


Od ponad 50 lat KOŁO jest wiodącym na rynku producentem i dystrybutorem wyrobów wyposażenia łazienek w Polsce. Od lutego 2015r. jest również częścią Grupy Geberit – europejskiego lidera technologii sanitarnych.  W ofercie firmy znajdują się najwyższej jakości wyroby marki KOŁO, Keramag i Keramag Design, takie jak: ceramika i meble łazienkowe, wanny i brodziki akrylowe, kabiny prysznicowe oraz systemy instalacyjne.

Sanitec KOŁO
Więcej informacji z firmy Sanitec KOŁO ( press box )