Polskie firmy coraz bardziej zautomatyzowane, ale nadal poniżej średniej światowej

Już 81 procent ankietowanych polskich firm deklaruje, że ich produkcja jest zautomatyzowana całkowicie lub częściowo – wynika z badania* przeprowadzonego przez firmę ASTOR. Pod względem liczby robotów pracujących w przemyśle Polska nadal jednak pozostaje mocno poniżej średniej światowej. Tymczasem połączenie rozwiązań z zakresu automatyki, robotyki, systemów IT i nowoczesnych metod zarządzania takich jak Lean Manufacturing, może przyczynić się do wzrostu efektywności produkcji nawet o 40 procent – zauważają eksperci.

Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki – IFR, przepaść między wdrożeniami z zakresu automatyki i robotyki w Polsce i w innych krajach nadal jest bardzo widoczna. Podczas gdy nad Wisłą na 10 tysięcy pracowników przypada 18 robotów przemysłowych, w Niemczech jest ich aż 273, a średnia gęstość robotyzacji na świecie wynosi 58. W przeprowadzonym przez ASTOR sondażu tylko 9 procent przedsiębiorstw przyznało, że ich produkcja jest w pełni zautomatyzowana, ale aż 72 procent – deklarowało częściowe zautomatyzowanie. Porównanie wyników tegorocznych i ubiegłorocznych ankiet pokazuje, że branża automatyki i robotyki w Polsce się rozwija, ale w niezbyt szybkim tempie.

Jednocześnie, badania wykazały zależność między stopniem automatyzacji, a przychodem przedsiębiorstwa. Najaktualniejsze dane przygotowane przez ASTOR dowodzą, że wśród firm, których roczny obrót wynosi powyżej 300 mln PLN rocznie, aż 20 procent jest już w pełni zautomatyzowanych, a wśród firm osiągających obrót do 300 mln PLN, takich przedsiębiorstw jest zaledwie 4 procent.

Firmy pytano także o to, czy przywiązują wagę do wyliczania wskaźnika OEE (ang. Overall Equipment Effectiveness – pol. Całkowita Efektywność Wyposażenia), pozwalającego na zmierzenie efektywności produkcji opartej na sprzęcie automatycznym i jej zobrazowanie w postaci wartości liczbowej. Z badania wynika, że wskaźnik OEE jest coraz częściej wykorzystywany do monitorowania efektywności produkcji. Aż 41 procent ankietowanych zadeklarowało pełne zautomatyzowanie raportowania tego wskaźnika. Wśród firm osiągających obroty ponad 1 000 mln PLN OEE liczy aż 86 procent, wśród firm o obrocie w przedziale 300 mln PLN -1 000 mln PLN – 87 procent, a wśród tych, które osiągają obrót do 300 mln PLN – 59 procent. Z kolei sięganie po systemy MES (ang. manufacturing execution system – pol. system realizacji produkcji), umożliwiające na bieżąco zbieranie informacji o realizacji produkcji oraz systemy ERP (ang. enterprise resource planning – pol. planowanie zasobów przedsiębiorstwa), służące wspomaganiu zarządzania przedsiębiorstwem, zadeklarowało odpowiednio 8 procent i 58 procent badanych.

– Jeśli chodzi o automatyzację, to sporo się w Polsce zmieniło, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia. Stosunkowo niskie koszty pracy w relacji do zachodnich powodują, że producenci nie zawsze dostrzegają uzasadnienie biznesowe automatyzacji. Polskie przedsiębiorstwa najczęściej wdrażają ekonomiczniejsze rozwiązania, czyli minimalną funkcjonalność potrzebą do osiągnięcia celu biznesowego, tymczasem za granicą inwestuje się w systemy, które można łatwo rozwijać. Pod względem wykorzystania i wdrażania standardów Lean Manufacturing jesteśmy natomiast na bardzo dużym poziomie zaawansowania nawet w stosunku do Europy Zachodniej, ze względu na dużą wszechstronność polskich inżynierów procesu w firmach produkcyjnych – komentuje Stefan Życzkowski, prezes firmy ASTOR.

Zdaniem ekspertów, wprowadzanie rozwiązań z zakresu automatyki, robotyki, systemów IT oraz łączenie ich z Lean Manufacturing wpływa na poprawę efektywności produkcji, w duchu tzw. doskonałości operacyjnej. Dzięki temu można m.in. w każdej chwili uzyskać dostęp do aktualnych i wiarygodnych danych produkcyjnych, automatycznie gromadzonych informacji o przestojach czy przezbrojeniach i wszelkich elementach niezbędnych do szybkiego generowania raportów produkcyjnych. Dane zebrane w ten sposób przyspieszają proces podejmowania decyzji w oparciu o rzeczywiste informacje. Doskonałym przykładem wdrożenia tak działającego systemu jest zlokalizowana w Polsce fabryka jednego z koncernów motoryzacyjnych która, dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów z zakresu automatyzacji i Lean, zwiększyła efektywność o 40 procent.

***

* W badaniu udział wzięło 325 uczestników odbywającej się w Poznaniu Otwartej Konferencji Lean Manufacturing


Firma ASTOR jest dostawcą nowoczesnych technologii z zakresu systemów IT dla przemysłu, automatyki przemysłowej i robotyki oraz wiedzy biznesowej i technicznej dla polskich i zagranicznych przedsiębiorstw przemysłowych. Firma powstała w 1987 roku w Krakowie. Obecnie posiada siedem oddziałów w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu. Oferta ASTOR obejmuje m.in systemy sterowania General Electric i Horner APG, oprogramowanie przemysłowe Wonderware, roboty przemysłowe Kawasaki i Epson, a także ekonomiczne urządzenia automatyki własnej marki Astraada. W głównej siedzibie firmy – ASTOR Technology Park funkcjonuje pierwsza w Europie interaktywna, dostępna dla kontrahentów, studentów, przedstawicieli świata naukowego i turystów, wystawa robotyki i technologii IT – ASTOR Innovation Room, w której odbywają się testy, pokazy i szkolenia.

ASTOR jest wieloletnim członkiem Business Centre Club oraz zdobywcą wielu nagród zarówno polskich, jak i międzynarodowych, m.in. prestiżowego tytułu „Ten, który zmienia polski przemysł”, Medalu Europejskiego oraz tytułu siódmego Najlepszego Miejsca Pracy w Polsce w roku 2014, w kategorii firm zatrudniających do 500 osób.

Więcej informacji o firmie dostępnych jest na stronie: www.astor.com.pl

ASTOR
WIĘCEJ INFORMACJI z firmy ASTOR (PRESS BOX)