Robotowe Andrzejki z ASTORem w Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik jest pierwszym w Polsce miejscem, które za cel postawiło sobie zachęcenie do osobistego zaangażowania w poznanie i zrozumienie świata. W ciągu 3 lat działalności odwiedziło je ponad 3 mln zwiedzających.

Na co dzień pracuje w nim robot Kawasaki – Portrecista, który pozwala zachować odwiedzającym je osobom pamiątkę na lata.

Tegoroczne Andrzejki w Centrum Nauki Kopernik upłynęły pod znakiem robotów. Na terenie wystaw stałych oraz w salach konferencyjnych można było zapoznać się z nowoczesną technologią oraz nauczyć się, jak obsługiwać i programować różnego rodzaju roboty.

Firma ASTOR – jedyny w Polsce oficjalny dystrybutor robotów Kawasaki oraz Epson SCARA zaangażowała się w organizację i przygotowanie wydarzenia. Prace koncepcyjno-projektowe rozpoczęto ponad 6 miesięcy wcześniej dzięki czemu udało się stworzyć wydarzenie, które przyciągnęło kilka tysięcy osób oraz zakończyło się pełnym sukcesem.

Robot Kawasaki RS005L pracując „w pocie czoła” przez kilka godzin rozdał ponad 1200 lizaków, witając tym miłym gestem najmłodszych zwiedzających oraz zapraszając na poziom +1, gdzie znajdowały się główne atrakcje.

Sale konferencyjne centrum podzielone zostały na trzy zasadnicze części: Strefę Konstruktora, Strefę Technologiczną oraz Wypoczynkową. Każda zawierała liczne atrakcje. Można było własnoręcznie zbudować robota Światłoluba lub Szczotkobota, wziąć udział w wyścigach Robotów – Dragsterów oraz obejrzeć Wall-E’ego.

Kopernik zapewnił atrakcje dla osób w każdym wieku. W Strefie Technologicznej można było zobaczyć, w jaki sposób roboty przemysłowe pracują w branży spożywczej. Robot Kawasaki współpracujący z systemem wizyjnym firmy SensoPart (dostarczonym przez firmę SELS, polskiego dystrybutora) miał za zadanie skompletować paczkę 6 jogurtów. Robot pobierał jogurty o dwóch różnych smakach z osobnych magazynków, a następnie układał je w wybranej przez zwiedzających konfiguracji. Dzięki takim rozwiązaniom klienci supermarketów zawsze mają dostęp do ulubionego smaku jogurtu.

Dodatkowo każdy spragniony mógł poprosić robota o kubek zimnej wody mineralnej. Stanowisko „Robota Barmana” zostało przygotowane w oparciu o zestaw edukacyjny Kawasaki Edu-Pack przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku. Kolegów z Kawasaki wspierał robot Epson SCARA G6, który pokazał, czym jest prawdziwa prędkość, manipulując kulkami i układając je w różne wzory.

Przy współpracy z firmą ASTOR, student Akademii Górniczo-Hutniczej, Marek Niewiadomski, stworzył robota kroczącego, który dzielnie przemierzał sale konferencyjne Kopernika, pokazując zwiedzającym, jak bardzo pomocny może być robot inspekcyjny. Wszędzie tam, gdzie obecność człowieka jest niemożliwa lub niebezpieczna, warto wysłać robota.

Robotyka w Polsce jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Również proces modernizacji przemysłu przebiega coraz mocniej pod znakiem robotów. Te wszystkie czynniki pokazują, że warto „zaprzyjaźnić się” z nowoczesnymi technologiami i zrobotyzowanymi pomocnikami, ponieważ z dnia na dzień będzie ich coraz więcej wśród nas.

Film z Dnia Robotów w Centrum Nauki Kopernik dostępny jest pod adresem: www.youtube.com/watch?v=mb1wtZhhMX4


Robot Kawasaki współpracujący z systemem wizyjnym firmy SensoPart


Robot Kawasaki-Portrecista w Centrum Nauki Kopernik


Firma ASTOR jest dystrybutorem produktów automatyki, dostawcą rozwiązań biznesowych oraz usług, które wspierają podnoszenie efektywności i konkurencyjności Klientów w przemyśle, produkcji oraz infrastrukturze. Systemy dostarczane przez ASTOR pozwalają na obniżanie kosztów produkcji oraz kosztów energii, zwiększając tym samym konkurencyjność firm na rynkach: krajowym i międzynarodowym. Jest to spółka z polskim kapitałem, z centralą w Krakowie, posiadająca 7 oddziałów na terenie całej Polski. ASTOR reprezentuje na terenie Polski światowych dostawców automatyki, tj. GE Intelligent Platforms, Invensys Wonderware, Kawasaki Robotics, EPSON, Horner APG i Satel Oy.

ASTOR Sp. z o.o. jest wieloletnim członkiem Business Centre Club, zdobywcą wielu nagród, w tym międzynarodowych, siedmiokrotnym laureatem tytułu „Gazela Biznesu” oraz laureatem prestiżowego tytułu „Ten, który zmienia polski przemysł”. Więcej informacji o firmie dostępnych jest na stronie:  www.astor.com.pl .

OmniPro
WIĘCEJ INFORMACJI z firmy ASTOR (PRESS BOX)