Grupa Paradyż wspiera sztukę „Na co dzień i od święta”

„Galeria w przejściu”, to kolejne artystyczne wydarzenie, w który zaangażowała się Grupa Paradyż. Dzięki płytkom ceramicznym przekazanym przez firmę na jego realizację, łódzkie przejście podziemne zyskało zupełnie nowe oblicze. Zjednoczenie sił Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta” i partnerów, w tym Grupy Paradyż, zaowocowało abstrakcyjnym „Pocałunkiem miłości”, który pobudza wyobraźnię przechodniów i wprowadza w szarą, miejską przestrzeń nieco kolorów.

Kolorowa Łódź
W trakcie tegorocznej edycji Łódź Design Festival zrealizowany został pionierski projekt pod nazwą „Galeria w przejściu”. Ściany tunelu dla pieszych u zbiegu ulic Piłsudzkiego i Konstytucyjnej w Łodzi ozdobiła 125 metrowa mozaika wykonana ze stłuczonych płytek ceramicznych, przekazanych przez Grupę Paradyż. Oryginalny i wyjątkowy projekt pt. „Pocałunek miłości” przygotował łódzki twórca street artu – Egon Fietke. Jest to jedyne tego typu dzieło w przejściu podziemnym w Polsce. Przy jego powstawaniu pracowali m.in. artyści i studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Pocałunek miłości
Grupa Paradyż od wielu lat angażuje się i wspiera różnego rodzaju inicjatywy społeczne na rzecz sztuki, kultury i designu. Do udziału w projekcie „Galeria w przejściu” zaproszona została przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta” w kontekście działań, które prowadzi w ramach akcji Ratujemy Mozaiki.

Chcieliśmy stworzyć coś trwałego, bardziej niż wykonane sprayami murale i jednocześnie większego niż artystycznie odnowione skrzynki dystrybucyjne. Inspiracją były mozaikowe dzieła znajdujące się w korytarzach metra i kolejek miejskich w Paryżu, Nowym Yorku  oraz na ulicach Barcelony.

Aby jednak urzeczywistnić projekt „Galeria w przejściu” potrzebowaliśmy odpowiedniego partnera strategicznego – mówi Jolanta Pakulska, Prezes Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta”. Na Grupę Paradyż zdecydowaliśmy się ze względu na prowadzoną przez nią i Fundację Architektury – akcję Ratujemy Mozaiki. Po pierwszym kontakcie wiedziałam już, że współpracując z tą firmą projekt ma szansę na powodzenie – dodaje.

Do realizacji mozaiki użyto osiem ton płytek ceramicznych, które przetworzone zostały w artystyczną mozaikę o nazwie „Pocałunek miłości”. Przejście podziemne, w którym codziennie panuje duży ruch pieszych, jest idealnym miejscem do stworzenia galerii i zaistnienia przejawów sztuki w różnych jej formach. To spełnienie postulatu awangardy o dostępie dla wszystkich do twórczości artystycznej – mówi Egon Fietke, autor mozaiki. Nasza kompozycja z założenia zdaje się być niedookreślona. Można w niej dociekać czy przedstawia przebrane ludzkie postacie czy zwierzęta. Sferę tych domysłów pozostawiam jednak widzowi, któremu potencjalne pole odpowiedzi sugeruję jedynie tytułem – dodaje.

Patronat honorowy nad projektem objęła Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanna Zdanowska.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego na temat projektu Galeria w przejściu .


Fot. Zuzanna KojderGrupa Paradyż, w skład której wchodzą spółki Ceramika Paradyż Sp. z o.o. i Paradyż Sp. z o.o., to wiodący polski producent płytek ceramicznych. Od ponad 24 lat tworzy produkty, które zyskują uznanie klientów w prawie 40 krajach świata. Produkty Grupy Paradyż powstają w pięciu zakładach produkcyjnych wyposażonych w nowoczesny i zaawansowany park maszynowy. Inwestycje w nowoczesne technologie, doskonała jakość wyrobów oraz uznane wzornictwo to podstawa dynamicznego rozwoju firmy. Ofertę wyróżnia nowatorski design, dbałość o dopracowanie detali oraz szeroka gama kompletnych kolekcji ścienno-podłogowych i elementów zdobniczych w wielu formatach, co daje szerokie możliwości aranżacji odmiennych w charakterze wnętrz. Obecny potencjał rynkowy Grupy Paradyż to 1700 pracowników oraz trzy marki w portfolio produktowym – marka Kwadro Ceramika skierowana do segmentu ekonomicznego, marka Paradyż oferująca szeroką paletę kolekcji w różnych stylach i formatach oraz marka My Way Paradyż Group – propozycja premium skierowana do najbardziej wymagających klientów, którzy poszukują indywidualnych i nowatorskich rozwiązań w zakresie wzornictwa oraz technologii wykonania. Elegancja, styl, radość, klasyka, a także nowoczesny minimalizm – produkty Grupy Paradyż to pewny i najlepszy z możliwych wyborów – to gwarancja pięknego wnętrza. Uznanie klientów potwierdzone dynamicznie rosnącymi wynikami sprzedaży oraz licznymi nagrodami przyznanymi w prestiżowych konkursach – m.in. Złota Statuetka Lidera Polskiego Biznesu 2012, tytuł „Ambasador Polskiej Gospodarki 2012”, Złote Godło w kategorii QI Product w konkursie „Najwyższa Jakość Quality International”, nagrodę „Filary Polskiej Gospodarki 2012” oraz „Wielka Perła Ceramiki UE 2012 z Diamentami” dowodzą, że Grupę Paradyż można dziś uważać za przewodnika po światowym designie na rodzimym rynku materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz oraz doskonałą wizytówkę polskiego przemysłu na świecie.

Ceramika Paradyż
więcej informacji (PRESS BOX)