XV Konkurs Sanitec KOŁO w Katowicach zakończony

Zuzanna Szpocińska i Anna Boruta wygrały konkurs na „Projekt Łazienki 2013”, organizowany wspólnie przez Urząd Miasta Katowice oraz Sanitec KOŁO, producenta i dystrybutora wyrobów wyposażenia łazienek. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny toalety publicznej w Katowicach przy ulicy Tylnej Mariackiej – w odnawianej i rewitalizowanej części miasta.

Uczestnicy konkursu nadesłali 302 projekty. Wśród nich były koncepcje reprezentujące wiele nurtów architektonicznych – od formy nowoczesnej z użyciem stali i szkła po różnorodne interpretacje istniejącej zabudowy Tylnej Mariackiej. Inspiracją dla projektantów były także formy związane z kolejnictwem jak np. obiekt nastawni, czy wieża wodna. Zgodnie z wymaganiami organizatorów w projektach znalazły się łazienki dla osób niepełnosprawnych, osób z niemowlętami wymagającymi opieki oraz części dla pań oraz panów. Ze względu na lokalizację i ograniczoną powierzchnię działki wszystkie obiekty zaprojektowano jako piętrowe.

Najwyższą ocenę jury i Grand Prix konkursu zdobyła praca dwóch studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zuzanna Szpocińska i Anna Boruta stworzyły projekt budynku harmonijnie wpisanego w istniejącą, niełatwą sytuację urbanistyczną. W projekcie, prostopadłościan o wysokości zabytkowej bramy do tunelu, tworzy przestrzeń podcienia i daje możliwość dyskretnego wejścia do toalet. Przewidziano tam również praktyczne miejsce ze stojakami rowerowymi.

Sposób ukształtowania wejścia do podcienia wytwarza dobrą relację pomiędzy stykającymi się kubaturami, czyli tunelem, bramą i pawilonem toalety, bez próby dominowania nad zabytkowym portalem – uzasadnili swój wybór jurorzy. – Zieleń zaprojektowana na wewnętrznej, oświetlonej wschodnim słońcem ścianie licującej od strony ulicy jest symbolicznym podkreśleniem wysiłków ze wprowadzeniem zieleni do industrialnego krajobrazu miasta.

Wygrana w konkursie KOLO na projekt toalety publicznej w Katowicach to dla nas ogromny sukces oraz motywacja. Obie wiążemy naszą przyszłość zawodową z projektowaniem, dlatego wielkim wyróżnieniem byłaby realizacja projektu przez Miasto. – mówi Zuzanna Szpocińska ze zwycięskiego zespołu.

Prace oceniało sześcioosobowe jury w składzie:

– prof. Ewa Kuryłowicz – Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates – Przewodnicząca Jury

– Bolesław Błachuta – Miejski Konserwator Zabytków UM Katowice

– Jakub Jarząbek – Kierownik Biura Prasowego UM Katowice

– Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Sanitec Koło

– Tomasz Studniarek – Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz

– Adam Śleziak – UM Katowice, Kierownik Projektu Przebudowy Strefy Dworcowa – Mariacka

 

Oprócz nagrody głównej, jury przyznało pięć wyróżnień w wysokości od 2 do 8 tysięcy złotych.

Laureaci konkursu:

  • Grand Prix (20 000 zł) – Zuzanna Szpocińska, Anna Boruta (Warszawa)
  • Wyróżnienie I stopnia (8 000 zł) – Weronika Królikowska, Aleksandra Wróblewska (Biała Podlaska)
  • Wyróżnienie II stopnia (4 000 zł) – Krzysztof Siuta, Maciej Kiewel, Bartłomiej Gowin (Kraków)
  • Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Remigiusz Cieśliński, Marcin Jaworski (Końskie)
  • Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Bartosz Jaskulski, Karol Mądrecki, Sylwian Moska (Wieluń)
  • Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Jakub Korfanty, Aleksander Palka (Katowice)
  • Wyróżnienie internautów (2 000zł) – Szymon Korfanty, Daniel Milewski, Daniel Maryniak, Michał Piotrowski, Jacek Janik (Piekary Śląskie)

Informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na: www.konkurskolo.pl

Patronat medialny nad konkursem objęły: Arch – Magazyn Architektoniczny SARP, Architektura&Biznes, Builder, Consido.pl, Designteka.pl, Dobre Wnętrze, Dobrze Mieszkaj, dobrzemieszkaj.pl FTA, Konkursy Kreatywne, Łazienka, M jak Mieszkanie, Magazynlazienka.pl, Moje Mieszkanie, Mojekatowice.pl, Palapa.pl, Purpose.com.pl, SARP, Student.pl, Świat Architektury, Świat Łazienek i Kuchni, TV Silesia, Wnętrza Publiczne.

Grand Prix (20 000 zł) – Zuzanna Szpocińska, Anna Boruta(Warszawa)


Wyróżnienie I stopnia (8 000 zł) – Weronika Królikowska, Aleksandra Wróblewska (Biała Podlaska)


Wyróżnienie II stopnia (4 000 zł) – Krzysztof Siuta, Maciej Kiewel, Bartłomiej Gowin (Kraków)


Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Remigiusz Cieśliński, Marcin Jaworski (Końskie)


Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Bartosz Jaskulski, Karol Mądrecki, Sylwian Moska (Wieluń)


Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Jakub Korfanty, Aleksander Palka (Katowice)


Wyróżnienie internautów (2 000zł) – Szymon Korfanty, Daniel Milewski, Daniel Maryniak, Michał Piotrowski, Jacek Janik (Piekary Śląskie)

 


 

Konkurs Sanitec KOŁO na projekt koncepcyjny toalety publicznej to rozpoznawalna i ciesząca się dużym uznaniem inicjatywa społeczna firmy. Dotychczasowe zainteresowanie młodych architektów konkursem dowodzi, że przestrzeń publiczna staje się obszarem, do którego przywiązuje się coraz większą wagę, a problem obecności dobrze zaprojektowanych sanitariatów publicznych ma znaczenie w przypadku rozwoju zarówno turystyki, jak i jakości życia samych mieszkańców. Każdorazowo projektowane obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, pokazują jak ważne jest dopasowanie architektury obiektu do otaczającej go przestrzeni.

W ostatnich latach tematy konkursu związane były z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym, m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, teren nad Wisłą w Warszawie oraz ulica Piotrkowska w Łodzi. W roku 2012 oddano do użytku toaletę w Kazimierzu Dolnym. Obiekt został wybudowany na podstawie najlepszego projektu konkursowego z 2007 roku. Projekt toalety nad Wisłą w Warszawie, który zdobył Grand Prix 2010, zostanie zrealizowany do końca roku 2013.

O Katowicach

Katowice to dziś serce dwumilionowej metropolii. Współczesny obraz wyjątkowego miasta tworzą nowoczesne budynki instytucji kultury, biurowce, centra biznesowe, handlowe i kompleksy rozrywkowe. Realizowane są tu liczne projekty inwestycyjne. Wystarczy wspomnieć teren po byłej kopalni Katowice, gdzie powstaje Strefa Kultury. Wkrótce wybudowane zostaną tam: nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Zakończyła się także budowa nowego dworca kolejowego, a trwa zakrojona na ogromna skalę przebudowa ścisłego centrum.

Doskonałe położenie i rozwinięta infrastruktura drogowa zapewniają szybki krwiobieg komunikacyjny, a mimo tradycji przemysłowych Katowice to jedno z najbardziej zielonych polskich miast.

Zmieniając oblicze Katowic, pamiętamy także o tradycji i dziedzictwie kulturowym – zapraszając między innymi do odwiedzenia zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec i innych ciekawych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki. Polecamy modernistyczną i secesyjną architekturę. Coraz większą liczbę gości przyciągają do Katowic liczne imprezy i wydarzenia gospodarcze, kulturalne i sportowe. Zmiana wizerunku sprawia, że miasto przyciąga nowych ludzi, staje się kulturalną stolicą Górnego Śląska.

Sanitec KOŁO

Wiodący producent i dystrybutor wyrobów wyposażenia łazienek w Polsce. W ubiegłym roku firma obchodziła jubileusz 50- lecia. W ofercie firmy są wyroby marki KOŁO i Keramag, m.in.: ceramika i meble łazienkowe, wanny i brodziki akrylowe, kabiny prysznicowe oraz systemy instalacyjne

Sanitec KOŁO
Więcej informacji z firmy Sanitec KOŁO ( press box )