Komfort już od progu, czyli wybieramy drzwi wejściowe

Urządzając dom zwykle zwracamy uwagę na takie elementy jak kolor ścian, modne dodatki czy wyszukane meble. Tymczasem to, czy w naszych czterech kątach będziemy czuć się naprawdę komfortowo zależy nie tylko od aranżacji wnętrz. Bardzo dużą rolę odgrywają w tym przypadku  odpowiednie drzwi wejściowe. Właśnie na nie bowiem zwracamy uwagę jeszcze zanim przekroczymy próg. 

Drzwi wejściowe stanowią jeden z ważniejszych elementów naszego domu. Ochrona przed zimnem, deszczem czy włamywaczami to tylko niektóre ich funkcje. Dzięki drzwiom możemy także odgrodzić się od hałasów z ulicy. Obecnie na naszym rynku dostępne są różne rodzaje skrzydeł, dzięki czemu możemy je dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Jak jednak wybrać te, które spełnią nasze oczekiwania i będą służyły nam przez lata?   

Ciepło zostaje w domu

Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę zanim kupimy drzwi jest ich współczynnik przenikania ciepła U. Izolacyjność termiczna drzwi to bardzo ważna cecha. Odpowiada ona bowiem za straty energii po zamontowaniu skrzydła. Poziom izolacji określa właśnie parametr U – im jego wartość jest niższa, tym więcej ciepła zostanie w naszym domu – mówi Bożena Ryszka, Kierownik Marketingu i Public Relations, Aluprof S.A.

Zgodnie z polskim prawem maksymalny dopuszczalny poziom współczynnika przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych wynosi 2,6 W/m²K. Przez takie skrzydło ucieka jednak z naszego domu znaczna ilość energii. Sprawia to, że aby utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach musimy mocniej ogrzewać dom, co z kolei generuje wyższe koszty. Warto zatem wybierać drzwi o jak najniższym parametrze U.

W ofercie firmy Aluprof dostępny jest system drzwi panelowych o współczynniku U na poziomie 0,7 W/m2K. Taki poziom ochrony przed ucieczką ciepła zapewnia konstrukcja oparta na systemie termoizolowanych kształtowników aluminiowych MB-86. Lekkie, a jednocześnie sztywne i wytrzymałe profile pozwalają dodatkowo na  trzy kombinacje uszczelnienia dolnego.

Deszcz i hałas nam nie straszne

Wybierając drzwi do domu warto również zwrócić uwagę na ich wodoszczelność. Od niej zależy bowiem czy w przypadku silnej wichury i ulewnego deszczu do wnętrza nie dostanie się woda. Wodoszczelność informuje o poziomie zabezpieczenia pomieszczeń przed deszczem w przypadku mocnego wiatru. Klasy wodoszczelności zostały uszeregowane w skali od 1A do 9A. Oczywiście im jest ona wyższa, tym lepiej drzwi chronią nasz dom – tłumaczy Bożena Ryszka  z Aluprof.

Drzwi mogą również zmniejszyć odczuwalną siłę hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy powinniśmy zapytać sprzedawcę o izolacyjność akustyczną. Właściwość tę wyraża się w decybelach i oznacza symbolem Rw. Tu, podobnie jak w przypadku wodoszczelności, wyższa wartość współczynnika to lepsza ochrona.

Elegancki akcent

Drzwi mają jednak nie tylko zabezpieczać nasz dom, powinny one również zapraszać do środka. Dostępnie obecnie na rynku skrzydła stanowią ozdobę budynku i podkreślają jego wyjątkowy charakter. Szeroki wachlarz wzorów i kolorów umożliwia dopasowanie drzwi do pozostałych elementów elewacji.

Drzwi panelowe Aluprof zostały wyposażone w profil, do którego montowane są panele wypełniające. Producent oferuje bogatą paletę barw i wiele struktur paneli firmy Adeco.  Elementy te mogą być frezowane, zdobione aplikacjami lub wykonane ze szkła zespolonego. System łączenia profili z panelami pozwala wykonać różnorodne zestawienia. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie drzwi dobranych do indywidualnych potrzeb i gustów. Dodatkowo w skrzydle można zamontować ukryte zawiasy, co podniesie jego estetykę. Drzwi Aluprof można wykonać także w bardzo dużych rozmiarach – aż do 1,40 m szerokości i niemal 2,60 m wysokości. Jeśli zatem marzy nam się imponujące wejście sprawdzą się one idealnie.

Przy wyborze drzwi zewnętrznych warto także sprawdzić czy będą one odporne na działanie czynników atmosferycznych i nie zmienią swojego wyglądu po pewnym czasie. Obecnie producenci  nanoszą na drzwi specjalne lakiery i żywice epoksydowe. Preparaty te zabezpieczają drzwi przed deszczem, silnym słońcem czy śniegiem. Dzięki temu zachowują one swój estetyczny wygląd przez długie lata.  W ofercie Aluprof dostępne są też skrzydła powleczone farbami teflonowymi Finea, które ograniczają przywieranie brudu i ułatwiają utrzymanie ich w czystości.

Drzwi powinniśmy przede wszystkim dopasować do stylu domu. Jeśli nasze wnętrza urządzone są tradycyjnie warto zamontować skrzydło z panelami szklanymi lub w okleinie drewnopodobnej. Miłośnicy nowoczesnych aranżacji natomiast mogą zdecydować się na kolory z palety RAL. Bardzo ciekawe efekty można w tym przypadku uzyskać wstawiając panele w odcieniu grafitu – radzi Bożena Ryszka z Aluprof.

Poświęcając chwilę na dobór drzwi możemy stworzyć piękne wejście, które oczaruje naszych gości. Odpowiednie skrzydło zabezpieczy również dom przed ucieczką ciepła, wodą czy hałasem, co sprawi, że poczujemy się w nim jak w bezpiecznej przystani.Aluprof S.A. należy do Grupy Kapitałowej Kęty S.A. Firma jest jednym z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Spółka posiada swoje oddziały w Czechach, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, a także na Ukrainie i Węgrzech. Główna siedziba Aluprof S.A. znajduje się w Bielsku-Białej, gdzie zlokalizowane są także linie produkcyjne oraz centrum logistyczne. W oddziale w Opolu, wytwarzane są skrzynki roletowe. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy wynosi blisko 70 000 m².

Jakość produktów jest dla Aluprof wartością nadrzędną, dlatego inżynierowie Aluprof nieustannie opracowują zaawansowane technologicznie rozwiązania, odpowiadające na potrzeby nowoczesnego budownictwa w zakresie energooszczędności i swobody projektowania. W firmie wdrożony został system zarządzania jakością ISO 9001-2001, który zapewnia zgodność oferowanych produktów  normami europejskimi. W ramach Grupy Kęty, w Złotowie funkcjonuje akredytowane Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, dysponujące innowacyjnymi urządzeniami m.in. największą w Europie Środkowo-Wschodniej komorą do badań okien, drzwi, fasad oraz żaluzji zewnętrznych. Wysoką jakość produktów potwierdzają liczne nagrody przyznane przez specjalistów m.in. Dynamiczna Firma, Kryształowy Profil 2011, Gepardy Biznesu 2011, Efektywna Firma 2011, Duża Perła Polskiej Gospodarki, Diamenty Forbesa, Brązowe Godło Jakości QI, Jakość Roku 2009, Laur Klienta 2009, Diament Lidera Polskiego Biznesu, Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, Orły Polskiego Budownictwa, Medal Europejski.

Firma, podobnie jak wszystkie spółki należące do Grupy Kęty, od początku swojej działalności stara się pomagać osobom najbardziej potrzebującym. W tym celu utworzona została Fundacja „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia”, która wspiera dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i promuje ideę rodzinnych form opieki zastępczej.

Grupa Kapitałowa Kęty S.A. jest liderem branży aluminiowej w Polsce. Holding tworzy 18 spółek, prowadzących działalność zarówno w kraju, jak i zagranicą. Rocznie przetwarzają one blisko 55 000 ton surowców aluminiowych. Wśród 2 000 odbiorców Grupy znajdują się międzynarodowe koncerny, duże i średnie przedsiębiorstwa oraz hurtownie reprezentujące niemal wszystkie gałęzie przemysłu m.in. budowlaną, motoryzacyjną, elektromaszynową i spożywczą.

Aluprof PRESS BOX