Na początku była kuchnia

Najstarsze kuchnie wyprodukowane we Wronkach skończyły właśnie 55 lat. Oczywiście już nie pracują, przeszły na emeryturę, ale na zawsze pozostaną w pamięci. To właśnie one zapoczątkowały dynamiczny rozwój firmy, która dziś należy do czołowych producentów sprzętu AGD.

Pierwsza kuchnia gazowo-węglowa powstała we Wronkach w 1957 roku. Przez 55 lat, jakie upłynęły od tej historycznej chwili, w tamtej fabryce wszystko się zmieniło. Dzisiaj Amica jest już zupełnie inną firmą. Z lokalnego producenta kuchni wyrosła na lidera polskiego rynku AGD. Z typowego zakładu przemysłowego gospodarki socjalistycznej przeistoczyła się w dynamiczną spółkę akcyjną notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, eksportującą połowę produkowanych wyrobów. Warto podkreślić, że od samego początku firma była i nadal jest zarządzana przez polskich menedżerów, a konsumenci wykazują bardzo duże zaufanie i lojalność wobec rodzimej marki. Trzeba tu dodać: marki należącej do najbardziej znanych i najcenniejszych.

Niezwykle ważną częścią dobrej opinii rynku, którą Amica zdobyła w tym czasie, było wzornictwo i nowe, dopasowane do rosnących potrzeb konsumenta rozwiązania techniczne. Wytwarzane we Wronkach produkty opierały się zawsze na własnych pomysłach konstrukcyjno-technologicznych opracowanych przez Biuro Techniczne, które oprócz nieustannych prac rozwojowych śledzi aktualne tendencje na światowym rynku AGD. Warto również podkreślić, że w ciągu kilkudziesięciu lat działalności udało się Amice nawiązać cenne kontakty ze znanymi projektantami zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, które zaowocowały oryginalnymi rozwiązaniami na najwyższym światowym poziomie. Potwierdzeniem tej tendencji są liczne nagrody, przyznawane produktom Amiki zwłaszcza w kilku ostatnich latach.

Jednym z najważniejszych i przełomowych okresów w historii firmy były lata 90. XX wieku. Właśnie wtedy Wronieckie Zakłady Wyrobów Metalowych – jak wiele innych polskich firm w tamtych czasach – przeszły proces prywatyzacji. Od tej chwili rozpoczął się bardzo dynamiczny rozwój całkiem odmienionej Amiki – w jej historii zaczęła się zupełnie nowa epoka. Wprowadzono do produkcji nowe linie kuchni wolnostojących, poszerzono ofertę o sprzęt grzejny do zabudowy, zbudowano nowoczesną fabrykę lodówek, a wkrótce potem fabrykę pralek odpowiadającą najwyższym światowym standardom produkcyjnym. Wdrażanie całkowicie nowych typów produktów i budowa nowoczesnych zakładów były równoległymi, zintegrowanymi procesami, które określiły dzisiejszą pozycję rynkową Amiki. Niezwykle istotną częścią tych skomplikowanych i dynamicznych działań było własne wzornictwo oparte na nowoczesnych metodach komputerowych i nowatorskich zasadach menedżerskich. Design nowych grup wyrobów był zawsze połączony z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi i stworzył solidne podstawy dla całej gamy obecnie wytwarzanych we Wronkach produktów.

Dziś użytkownicy mogą korzystać z kilku linii sprzętu grzejnego. I to zarówno z tradycyjnych, wolnostojących kuchni, jaki i piekarników oraz płyt do zabudowy. Największy wybór mają w tym pierwszym segmencie, w którym mogą wybierać spośród niemal 80 modeli. Ofertę tę dopełnia kilkadziesiąt modeli kuchni do zabudowy i piekarników: Fusion, Integra, Retro i oczywiście Zen.

55 lat to w historii firmy to szmat czasu, podobnie jak w życiu człowieka. Dziś już widać, że Amica wykorzystała go bardzo dobrze. Stała się bowiem w tym okresie największym polskim producentem sprzętu gospodarstwa domowego i jednym z najprężniej rozwijających się rodzimych przedsiębiorstw. Po sukcesach na lokalnym rynku ruszyła na podbój innych rynków. Jej produkty – pod różnymi nazwami – znane są już w kilkudziesięciu krajach na wielu kontynentach. Oprócz marki Amica do coraz liczniejszej rodziny należą również Gram czy Hansa. Na koniec można stwierdzić, że to jeszcze nie koniec – ciąg dalszy z pewnością nastąpi.

Amica
WIĘCEJ INFORMACJI Z FIRMY AMICA WRONKI S.A. (PRESS BOX)