Zostań złotą rączką – ekspert Deante radzi jak zamontować baterię i zlewozmywak

Samodzielny montaż urządzeń kuchennych nie musi być skomplikowany. Wystarczą dobre chęci, parę narzędzi i oczywiście cenne rady eksperta. Ekspert z firmy Deante radzi jak szybko i sprawnie zamontować zlewozmywak i baterię kuchenną.


Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny montaż, to jeszcze przed zakupem baterii oraz zlewozmywaka, należy zastanowić się nad kilkoma istotnymi szczegółami. Pierwszym z nich jest zbadanie instalacji wodnej. W dużej mierze to od niej zależeć będzie rodzaj baterii w naszej kuchni. Jeżeli podłączenia wychodzącą wprost ze ściany, a nie jesteśmy zdecydowani na gruntowną modernizację, możemy być zmuszeni do zainstalowania baterii ściennej. Na rynku dostępny jest szereg baterii ściennych, których design idealnie pasuje do nowoczesnego wystroju kuchni. Należy pamiętać, że w razie montażu takiej baterii trzeba zachować wysokość sięgającą 25-35 cm od krawędzi zlewozmywaka.

Warto również zadecydować wcześniej czy chcemy mieć baterię mieszakową (z jedną dźwignią jak np. model Ultra), czy dwuuchwytową. W przypadku drugiego rodzaju, ekspert Deante radzi, by tradycyjne dokręcane głowice zastąpić głowicami o kącie obrotu 90? – są one wygodniejsze w obsłudze i mniej awaryjne. Warto również przyjrzeć się szczegółom technicznym baterii. Ważne, by posiadała ceramiczną głowicę zapobiegającą kapaniu wody oraz uszczelki wyposażone w sitka, zabezpieczające przed zanieczyszczeniami z sieci wodociągowej. Równie istotny jest kształt i długość wylewki, jej sposób montażu do korpusu oraz to, jakiej grubości są tak zwane mimośrody, służące do połączenia baterii z instalacją.

By bateria pasowała jak ulał

Decydując się na baterię stojącą (sztorcową), musimy pamiętać, że montowane są one zazwyczaj na obrzeżu zlewozmywaka lub na blacie. Podobnie jak w przypadku baterii ściennych, bardzo ważna jest wylewka. Jej kształt i długość muszą być odpowiednio dopasowane do zlewozmywaka, więc wybór baterii powinien być od niego uzależniony. Do wyboru mamy całą masę kształtów; przypominają one najczęściej litery: L i U tak jak model Primo, czy też Minimal. Jednak w kwestii praktycznej najważniejsze są wymiary baterii. Za długa będzie utrudniać wiele czynności, jak np. zmywanie, zaś zbyt krótka spowoduje wiecznie zachlapany wodą blat i jego okolice.

W przypadku zlewów dwukomorowych niezbędna wręcz jest wylewka obrotowa. Interesującym rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą rączką natrysku Jaguar Line. Zwykle mają one zasięg od 1 do 1,5 m, co ułatwia zachowanie czystości zlewozmywaka oraz napełnianie wodą dużych garnków, wiader, czy po prostu zwykłego czajnika.

Bateria i zlewozmywak – nierozłączny duet.

Musimy pamiętać też, że poza funkcjonalnością, bateria musi się doskonale komponować wizualnie ze zlewozmywakiem. Razem mają stworzyć nierozłączny duet górujący nad resztą kuchni. Ważne, by materiały z których są wykonane, były dobrze do siebie dopasowane. W związku z tym przed instalacją należy zdecydować o tym, czy będzie to zlewozmywak granitowy, stalowy czy ceramiczny. Istotny jest również sposób jego montażu. Do wyboru mamy zlewozmywak wbudowany w blat lub nakładany na szafkę. Do wyboru pozostaje jeszcze ilość komór – mogą być 1-komorowe (np. model Swing), 1,5-komorowy (np. Xylo), czy też 2-komorowy (np. Zorba), oczywiście w dowolnej kombinacji: z ociekaczem lub bez. Gdy już ustalimy wszystkie szczegóły i dokonamy odpowiedniego zakupu, możemy zabrać się do pracy. Montaż nie jest trudny i trwa parę chwil.

Zrób to sam

Do instalacji potrzebne będą: miarka, wkrętak oraz 4 metalowe wkręty; w przypadku zlewozmywaka wpuszczanego w blat, dodatkowo wyrzynarka i środek uszczelniający. Zacząć należy od wycięcia odpowiedniej wielkości otworu w blacie, a następnie zabezpieczenia przed wilgocią jego krawędzi za pomocą silikonu sanitarnego. Po jego zaschnięciu osadzamy zlewozmywak w otworze i za pomocą klamer zamontowanych w kołnierzu, stabilizujemy go poprzez silne dokręcenie klamer do spodu blatu metalowymi wkrętami.

Montując zlewozmywak nakładany, należy wcześniej poczynić stosowne pomiary, tak, by wystawał on na odpowiednią odległość poza przednią ścianę szafki. W górnej części szafki umieszczamy wkręty, jednak nie dokręcamy ich do końca, by wciąż mieć możliwość zakleszczenia ich w podstawie zlewozmywaka. Później nakładamy go na łebki wkrętów i dopychamy w stronę ściany, żeby wkręty zablokowały się przy końcu podłużnej części otworków. Jeżeli zlewozmywak wciąż będzie mało stabilny, należy dokręcić je mocniej i powtórzyć resztę czynności.

By zamontować baterię, na początku trzeba wkręcić w gniazda w korpusie baterii wkręty mocujące oraz przyłącza elastyczne. Następnie tak przygotowaną baterię wsunąć do otworu montażowego w zlewozmywaku i nałożyć podkładki (gumową, potem metalową) na wystające od spodu wkręty. Kolejnym krokiem jest przykręcenie baterii za pomocą nakrętki tulejkowej, by wyeliminować prawdopodobieństwo ewentualnych przecieków. Teraz pozostaje już wyłącznie zespolić przyłącza elastyczne do instalacji wodociągowej i można śmiało zacząć użytkowanie.

Do instalacji zlewozmywaka i baterii wcale nie potrzebujemy fachowców. Pozostaje zatem odważnie podjąć się montażu, oszczędzając tym samym pieniądze i udowadniając, że każdy ma w sobie żyłkę majsterkowicza. A sprawę zdecydowanie ułatwi fakt posiadania instrukcji montażu, którą zawsze do swoich produktów dodaje Deante.

Deante Sp. J. www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)