Drugi etap rozpoczęty. Niebawem wyniki konkursu na „Projekt produktu z najwyższej półki”

Zbliża się finał organizowanego przez Deante konkursu na „Projekt produktu z najwyższej półki”. Swoje prace nadesłało 120 studentów i absolwentów wyższych uczelni z całej Polski, pragnących wykazać się oryginalnością i pomysłowością. Już 10. marca poznamy zwycięskie projekty linii wzorniczych baterii oraz zlewozmywaków granitowych.

Pierwszy z dwóch etapów konkursu można uznać za zakończony; projektanci nadesłali swoje wizje nowoczesnych i funkcjonalnych zarazem elementów wyposażenia kuchni. Okazało się, że wśród młodych adeptów sztuki designu i architektury nie brakuje zaangażowanych i twórczych umysłów. Konkurs dowiódł także, że nowoczesne wzornictwo przemysłowe daje nieskończone niemal możliwości wyrażania siebie w przedmiotach codzinnego użytku. Tutaj wszystkie chwyty są dozwolone, o ile tylko produkt końcowy posiada dwie podstawowe cechy – jest oryginalny w swojej formie i może mieć faktyczne zastosowanie użytkowe.

Konkurs na „Projekt produktu z najwyższej półki” ruszył 1 października 2011 roku. Przez dwa miesiące projektanci mieli możliwość rejestracji swoich prac, które przedstawiać miały artystyczne, ale też funkcjonalne propozycje potencjalnych produktów marki Deante. Zadanie podzielono na dwie kategorie: pierwsza zakładała projekt serii zlewozmywaków granitowych, druga zaś dotyczyła serii baterii. Na początku grudnia eksperci Deante wyłonili ich zdaniem najbardziej trafione wizje. Faworyci zostali zaproszeni do drugiego etapu.

Czego oczekiwali jurorzy? W pierwszej kolejności sprawdzali, czy z zaprezentowanych koncepcji może powstać rzeczywisty i dobrze funkcjonujący produkt, odpowiadający na rynkowe oczekiwania. Po spełnieniu norm technicznych pod lupę poszły walory estetyczne i artystyczne. Projekty wzbudziły mnóstwo emocji – znalazły się wśród nich linie produktowe inspirowane geometrycznymi kształtami, minimalistyczne formy, pojawiały się także motywy kojarzące się z wodą.

– Kreatywność uczestników zaskoczyła nas wszystkich. Młodzi designerzy przysyłali do nas projekty małych dzieł sztuki, z których bardzo trudno było wybrać te najlepsze. Musieliśmy jednak brać pod uwagę stronę praktyczną propozycji i odpowiedzieć na pytanie czy dany projekt sprawdzi się w codziennym zastosowaniu w polskim gospodarstwie domowym. Do drugiego etapu wybraliśmy więc nie tylko te najciekawsze, ale i najbardziej przemyślane technicznie – mówi Anna Kowalska z Deante, członek jury.

Drugi etap konkursu potrwa do 29 lutego. Do tego czasu zadaniem finalistów jest opracowanie pomysłu na kontynuację swoich linii projektowych, z których jurorzy wybiorą zwycięzców obu kategorii. Autorzy wygranych projektów produktów z najwyższej półki w dwóch kategoriach uhonorowani zostaną nagrodami pieniężnymi w wysokości 10 tys. złotych.

Deante Sp. J. www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)