Szansa dla młodego designu

Choć współpraca debiutujących na rynku pracy projektantów z firmami o ugruntowanej już pozycji staje się coraz bardziej powszechna, rzadko kiedy zyskuje tak wyjątkową oprawę. 1 października podczas III Targów InterflatDesign rusza konkurs firmy Deante „Projekt produktu z najwyższej półki” skierowany do studentów i absolwentów uczelni artystycznych i technicznych.

10 000 złotych dla dwóch najlepszych prac w kategoriach: projekt linii baterii oraz projekt linii zlewozmywaków, ma przyciągnąć młode i ambitne osoby, które chciałyby wziąć udział w rywalizacji i rozpocząć twórcze działania. W tego typu inicjatywach motywacją jest jednak nie tylko nagroda pieniężna. Konkurs jest szansą na zdobycie rozgłosu i pokazanie swojego talentu poza murami macierzystej uczelni. – Współpraca ze znanym producentem, to możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce oraz przepustka do rozpoczęcia kariery zawodowej wśród najlepszych – mówi Paweł Dudziak absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, który współpracuje z firmą Deante – Z doświadczenia wiem, że pracodawcy inwestują w swoich projektantów, promując ich prace na wystawach i konkursach, co sprawia, że kariera młodej osoby nabiera rozpędu – dodaje.

Nie bez znaczenia dla debiutujących jest także satysfakcja, gdy projekt zdobędzie uznanie, a następnie zagości w tysiącach polskich domów.

Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia „Projekt produktu z najwyższej półki” odbędzie się 1 października podczas trzeciej edycji Targów InterflatDesign w Łodzi, których celem jest promocja designu w aranżacji przestrzeni mieszkalnej. – Podczas uroczystej inauguracji uczestnicy zapoznają się z warunkami konkursu, przedtem jednak będą mieli okazję wysłuchać wykładu jednej z najważniejszych postaci współczesnego designu – Janusza Kaniewskiego. – dodaje Krzysztof Kuczmański z firmy Deante.

Polski projektant, który swoim dorobkiem udowodnił, że rodzimy design może śmiało konkurować ze światowym wzornictwem, wygłosi prelekcję zatytułowaną „Perspektywy Designu made in Poland na tle europejskich trendów. Tworzymy zamiast kopiować.”. Kaniewski rozpoczynał jako student architektury na Politechnice Warszawskiej, aby później przenieść się do Turynu i zrobić światową karierę. W swoim portfolio ma pracę dla takich firm i instytucji jak ONZ, Honda, Fiat, Suzuki czy Jaguar. Postać takiego formatu doskonale wpisuje się w ideę organizowanego przez Deante konkursu, który ma wypromować utalentowanych młodych projektantów. Po wystąpieniu Janusza Kaniewskiego nastąpi prelekcja Deante poświęcona realizacji „Projektu produktu z najwyższej półki”. Konkurs przeznaczony jest dla studentów i absolwentów uczelni artystycznych (do 4 lat po zakończeniu studiów). Jego zasady zostały omówione z dziekanami uczelni wyższych, które wyraziły chęć udziału w wydarzeniu. Rywalizacja będzie składała się z dwóch etapów. Od pierwszego października rozpoczną się konsultacje na: Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Politechnice Warszawskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Politechnice Lubelskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Politechnice Koszalińskiej, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Politechnice Wrocławskiej, Politechnice Śląskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wyłonieni podczas obrad jury kandydaci będą następnie dopracowywać swoje projekty pod okiem managerów Deante. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 10 marca 2012. Oprócz dwóch nagród głównych w wysokości 10 000 złotych, przewidziane są także wyróżnienia w kwocie 500 zł dla każdej pracy, która przejdzie do drugiego etapu.

InterflatDesign organizowane są w ramach Międzynarodowych Targów Łódzkich i trwają od 30.09.2011 do 02.10.2011. Imprezie towarzyszyć będzie wiele wydarzeń skoncentrowanych wokół designu m.in. warsztaty, wystawy, spotkania z profesjonalistami i młodymi twórcami. Jednym ze sponsorów inicjatywy, która z założenia ma wspierać młodych projektantów i dać im szansę do promowania swojej twórczości, jest firma Deante. Utalentowani studenci, którzy zazwyczaj nie mają możliwości zakupu przestrzeni wystawienniczej, zyskają miejsce na prezentację swojego dorobku. Ciekawym punktem programu będzie także pokaz twórczego recyklingu z wykorzystaniem zużytych produktów firmy Deante . Grupa DizajnSkłaD na oczach publiczności nada armaturze łazienkowej i kuchennej drugie życie w przestrzeni mieszkalnej.

III Targi InterflatDesign.pl

1 października 2011roku

Miejsce: Hala EXPO, Łódź, ul. Stefanowskiego 30

13:00 Wykład Janusza Kaniewskiego na temat:” Perspektywy Designu made in Poland na tle europejskich trendów. Tworzymy zamiast kopiować.”

13:50 Prelekcja firmy Deante pod tytułem: „Projekt produktu z najwyższej półki”. Inauguracja konkursu dla młodych projektantów Akademii Sztuk Pięknych i Politechnik.

2 października
13:30 – 15:30 Recykling design w ramach pokazów Design Corner


Fot. Deante / Panel Stone Zaprojektowany przez Pawła Dudziaka


Fot. Design Corner

Deante Sp. J. www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)