Człowiek kontra robot – Kawasaki serii R na 15. warszawskim Pikniku Naukowym

W ramach piętnastego warszawskiego Pikniku Naukowego, który odbył się końcem maja w Warszawie, uczestnicy imprezy mieli możliwość stanięcia „twarzą w twarz” z robotem przemysłowym Kawasaki, dostarczonym przez firmę ASTOR – autoryzowanego dystrybutora tych japońskich robotów.

Człowiek kontra robot? Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej w ramach współpracy z firmą ASTOR, od lat wspierającą i promującą inicjatywy dydaktyczne, zaprezentował jeden z robotów z oferty ASTORa – Kawasaki RS003N. Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z budową i zasadą jego działania, a za pomocą panelu operatorskiego i specjalnej aplikacji sterującej mogli zmierzyć się z robotem, grając w grę logiczną „kółko i krzyżyk” oraz w grę ASTOR Connect.

Dariusz Biega, współtwórca aplikacji z firmy ASTOR, opowiada: „Kawasaki RS003N wyposażony w nowy kontroler serii E to najmniejszy przedstawiciel robotów przemysłowych japońskiego producenta. Robot sprzężony z systemem wizyjnym lub zaawansowanymi czujnikami może pracować w środowisku przemysłowym, w aplikacjach takich jak: identyfikacja detali, obsługa maszyn, kontrola jakości, „pick & place” itp. Inne oblicze, ten sam robot wyposażony w czujnik kolorów oraz specjalny chwytak, prezentuje w grze ASTOR Connect. Wygrywał ten, kto ułożył w jednym ciągu – poziomo, pionowo lub na ukos – cztery kule jednego koloru.”

Czy edukacja musi być nudna? Czy naukowcy są nieciekawi i szaleni? Już od 15 lat pomysłodawcy i organizatorzy corocznych warszawskich Pikników Naukowych zadają kłam stereotypom. Ekscytujące doświadczenia, zabawy iluzją, ciekawostki z każdej dziedziny nauki obecnej w codziennym życiu…– to wszystko i wiele więcej można było zobaczyć w Parku Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego w Warszawie. Ponad 230 instytucji z całego świata, proponujących interesujące pokazy popularnonaukowe, edukacyjne i artystyczne związane z tematyką Pikniku, przygotowało efektowne pokazy i doświadczenia, które wzbudziły zainteresowanie zwiedzających w każdym wieku.

Wszyscy uczestnicy Pikniku Naukowego mieli okazję przekonać się, jak na naszą codzienność wpływają odkrycia naukowe, zarówno te mające źródło w starożytności, jak i te uzyskane dzięki najnowocześniejszym technologiom.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych, poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia.ASTOR Sp. z o.o., od wielu lat aktywnie wspiera polską edukację, starając się, aby studenci podczas studiów mieli dostęp do najnowszych rozwiązań z zakresu systemów automatyki przemysłowej. Firma wspomaga powstawanie na uczelniach laboratoriów studenckich, szkoli kadrę dydaktyczną, organizuje program praktyk studenckich, wspiera inicjatywy studenckie oraz sponsoruje konferencje naukowo-techniczne, a od roku 1998 ogłasza konkursy prac dyplomowych. Pracownicy firmy ASTOR to absolwenci najlepszych polskich uczelni technicznych.

OmniPro
WIĘCEJ INFORMACJI z firmy ASTOR (PRESS BOX)