Roślinne inspiracje w łazience

Choć motywy florystyczne w aranżacji wnętrz modne są już od kilku sezonów, do tej pory mogliśmy je spotkać głównie na ścianach i dekoracjach w salonie czy sypialni. Pąki i liście stopniowo zaczynają opanowywać także pozostałe obszary w domu. Tej wiosny kwiaty kwitną nawet w łazience.

Moda na przemianę zwykłego pomieszczenia w nastrojowy salon kąpielowy, który służy domownikom za miejsce relaksu i odpoczynku, zdeterminowała pojawienie się nowych pomysłów na aranżację jej wnętrza. Dotychczasowy minimalizm i dekoracyjną prostotę zaczynają przełamywać ciepłe kolory, meble i dodatki, wyjęte prosto z salonu. Prym wiodą też fantazyjne dekory, a motywy roślinne stanowią najgorętszy trend w aranżacji łazienki. Ożywiają wnętrze, ocieplają chłód glazury i armatury. Sprawiają, że oszczędne do tej pory pomieszczenie staje się miejscem przytulnym, w którym chętnie przebywamy i odpoczywamy.

Kwiaty w kąpieli

Florystyczne wzory to niezastąpiony element aranżacji w stylu barokowym, art déco czy romantycznym klasycyzmie. Także w nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach przemycane są motywy roślinne, jednak w uproszczonej graficznie, klasycznej wersji. Subtelne łodygi i liście,  fantazyjne kwiaty i pąki rozkwitają na armaturze, płytkach ceramicznych i szkle. Pojawiają się także na elementach, które dotychczas pozostawały odporne na dekoracyjne ozdobniki. Doskonałym przykładem wkraczania kwiatów na nowy obszar są zdobione umywalki, brodziki i panele prysznicowe.
– Połączenie stali i szkła z dekoracyjną grafiką stanowi obecnie najświeższy  trend w światowym wzornictwie – mówi Katarzyna Dietrich z firmy Deante – Nietypowe zastosowanie dekoru przyciąga wzrok oraz stwarza olbrzymie możliwości aranżacyjne – dodaje. Dzięki oryginalnym, estetycznym rozwiązaniom możemy przemienić łazienkę w naprawdę zmysłowe wnętrze. Na rynku dostępnych jest coraz więcej dekoracyjnych elementów podążających za roślinnym trendem. Uważajmy jednak na ich jakość, bowiem w kwiatowym szaleństwie łatwo otrzeć się o granicę kiczu.

Powiew wiosny

Tak modne, florystyczne akcenty możemy zastosować w naszej łazience także bez konieczności większego remontu. Wystarczy zadbać o kilka dodatków, aby wnieść do wnętrza trochę wiosennego powietrza i odświeżyć wygląd pomieszczenia. Wzorzyste rolety, zasłonki do prysznica, dywaniki podłogowe to elementy, które możemy często wymieniać aby urozmaicać wystrój naszej łazienki. Nie zapomnijmy także o drobnych dodatkach. Akcesoria łazienkowe, wazony, puzderka i pojemniki – wszystko to powinno współgrać z florystycznym designem. Dobrym pomysłem jest także ustawienie prawdziwych kwiatów w pomieszczeniu. Pamiętajmy, aby wybrać rośliny lubiące wilgoć np. storczyki, fikusy lub bluszcze. Przemyślana kwiatowa aranżacja, wraz z gustownymi donicami potrafi nadać łazience nastrojowy i ekologiczny klimat.

Urok dodatków

Florystyczne akcenty wymagają rozwagi i oszczędności, a przede wszystkim jednorodnej koncepcji na cały styl łazienki. Wnętrze przesycone barwami i fakturami dekoracyjnych elementów może drażnić. Dlatego nasza aranżacja powinna być przede wszystkim spójna. Energetyczne, kontrastowe wzory zneutralizujmy bielą lub szarością reszty wykończenia. Wnętrze w barokowym stylu wzbogaćmy adekwatnymi dodatkami: pikowanym fotelem, lustrem ze złoconą, ozdobną ramą i dopasowanymi kolorystycznie ręcznikami. Stworzymy w ten sposób ekskluzywny nastrój buduaru. Florystyczne dekoracje najlepiej odnajdują się w stonowanych kolorach: złocie, srebrze, beżach, odcieniach ziemi. W klasycznym, stylowym wnętrzu raczej unikajmy krzykliwych barw, pozostawiając je dla modernistycznych aranżacji. Prostsze kształty i formy podkreślą elegancję wnętrza urządzonego z wyczuciem smaku.

Deante Sp. J. www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)