Satelline EASy – pierwszy w pełni cyfrowy radiomodem firmy SATEL już dostępny!

Firma ASTOR rozszerzyła ofertę urządzeń bezprzewodowych o radiomodem, który jako pierwszy pozwala na programową zmianę parametrów, które do tej pory były ustawiane fabrycznie przez producenta. Definiowane przez użytkownika mogą być m. in. takie parametry jak: częstotliwość pracy (od 403 do 473 MHz), szerokość kanału (12,5 lub 25 kHz), moc nadajnika (od 100mW do 1W) oraz czułość (do -115 dBm).

Satelline EASy składa się z modemu, nadajnika oraz odbiornika radiowego, zintegrowanych w aluminiowej obudowie. Na zewnątrz obudowy wyprowadzone jest gniazdo portu szeregowego (RS232, RS422/485) oraz złącze antenowe typu TNC. Na obudowie umieszczony jest zestaw diod, informujących o stanie linii sygnałowych portu szeregowego. Urządzenie jest w pełni kompatybilne z radiomodemami Satelline 3AS(d), Satelline 3AS(d) Epic oraz z rozwiązaniami firmy PacificCrest (TrimTalk, Trimble) stosowanymi w układach GPS (systemy geodezyjne, budownictwo drogowe, górnictwo, lotnictwo). Zmiana trybu kompatybilności jest również dokonywana programowo.

Radiomodem EASy pracuje w paśmie licencjonowanym 400 – 470 MHz, które pozwala na użycie niezależnej, „własnej” częstotliwości, co jest zalecane w bardziej wymagających systemach. Zasięg komunikacji dla tych urządzeń może dochodzić do kilkunastu kilometrów, a przy zastosowaniu retransmiterów sygnału, może być dowolnie zwiększany. Radiomodemy pozwalają na ciągłą transmisję danych on-line, a dodatkowo, co ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i niezawodności transmisji, sieć radiowa jest własnością danego przedsiębiorstwa. „Użytkownik sieci radiomodemowej całkowicie uniezależnia się od zewnętrznego operatora. Większy, początkowy koszt inwestycji we własną sieć radiową rekompensuje późniejsza, praktycznie bezkosztowa eksploatacja. Brak tu abonamentu i opłat, uzależnionych od ilości przesyłanych danych. Koszty wdrożeniowe mogą zostać dodatkowo obniżone, dzięki wykorzystaniu środków unijnych.” – komentuje Paweł Podsiadło, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w firmie ASTOR.

Satelline EASy dostępny jest w wersji podstawowej lub rozbudowanej – z wbudowanym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym oraz czteroprzyciskową miniklawiaturą, umożliwiającą zmianę wszystkich ustawień urządzenia, bez konieczności podłączania komputera i wykorzystywania programu terminalowego (analogicznie jak w przypadku radiomodemów 3ASd). Dodatkowo, na ekranie wyświetlana jest aktualna wartość poziomu sygnału odbieranego (RSSI), dostarczająca informacji na temat jakości połączenia radiomodemowego. Funkcjonalność ta jest szczególnie przydatna podczas testów komunikacji, przeprowadzanych w celu optymalnego doboru anten, miejsca montażu stacji, wysokości masztu i innych.

Paweł Podsiadło dodaje: „Zmiana konfiguracji urządzenia, podobnie jak dla innych rozwiązań firmy SATEL, może odbywać się z poziomu dowolnego programu terminalowego. Zalecanym środowiskiem jest udostępniane bezpłatnie oprogramowanie SaTerm, który, poza konfiguracją podstawową, pozwala również na aktualizację firmware’u oraz na budowanie bardziej rozbudowanych struktur bezprzewodowych, w oparciu o mechanizm trasowania połączeń (ang. Message Routing).”

Więcej informacji o produktach SATEL na stronie internetowej: http://www.astor.com.pl/satel.html

O ASTOR Sp. z o.o.
Firma jest polskim dystrybutorem międzynarodowych producentów sprzętu i oprogramowania, służących do automatyzacji i informatyzacji produkcji. W ofercie firmy znajdują się takie produkty jak: oprogramowanie do zarządzania produkcją i wydajnością produkcji, roboty przemysłowe, systemy sterowania maszynami, urządzenia komunikacyjne, a także oprogramowanie do wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych. Oferta produktów wzbogacona jest o szereg profesjonalnych usług, ułatwiających wybór, wdrażanie i eksploatację kompletnych systemów automatyzacji procesów produkcyjnych i przemysłowych.
ASTOR Sp. z o.o. jest wieloletnim członkiem Business Centre Club, zdobywcą wielu nagród, w tym międzynarodowych oraz sześciokrotnym laureatem tytułu „Gazela Biznesu”. Więcej informacji o firmie dostępnych jest na stronie: www.astor.com.pl

OmniPro
WIĘCEJ INFORMACJI z firmy ASTOR (PRESS BOX)