Ekologia w domu wszystkim się opłaca

Podwyżki cen prądu, gazu czy wody coraz częściej skłaniają Polaków do większego oszczędzania. Z drugiej strony przyczynia się do tego wzrost świadomości ekologicznej.  Perlatory, technika sensorowa lub „eko” baterie – producenci akcesoriów łazienkowych proponują najnowsze rozwiązania w armaturze, które jednym pomogą oszczędzać, a drugim po prostu stać się ekologicznymi.

Rachunek (sumienia)
Na początek zróbmy szybki rachunek sumienia – ile pieniędzy wydajemy miesięcznie na bieżące rachunki za wodę i prąd? Ile wody marnujemy na co dzień?

  • 10 litrów – to spuszczanie wody w toalecie
  • 40 – 60 litrów – prysznic
  • 120 litrów – kąpiel w wannie
  • 10 litrów – mycie zębów
  • 20 – 40 litrów- mycie naczyń
  • 130 – 200 litrów- pranie

Nie jest dobrze, zwłaszcza gdy część tych danych przemnożymy przez wszystkich członków rodziny. Podobny problem mamy z oświetleniem. W wielu domach można jeszcze znaleźć żarówki starego typu, które pochłaniają nawet 5 razy więcej energii niż te nowej generacji. Często nie gasimy świateł wychodząc z pomieszczenia. Z kolei ci, którzy ogrzewają wodę oraz mieszkanie za pomocą pieców gazowych, czasem nieumiejętnie je użytkują – a to z kolei przekłada się na rachunki dochodzące nawet do kilkuset złotych. Przykładowo, kiedy wyjeżdżamy z domu na dłuższy czas, nie przełączamy pieca – ten dalej działa, a rachunki – oczywiście rosną.

Sposoby na oszczędzanie

Receptą dla całej rodziny na codzienną rozrzutność mogą okazać się zarówno drobne zmiany przyzwyczajeń domowników, jak i wymiana części elementów wyposażenia domu np. w łazience lub kuchni. Pamiętajmy, że większość zmian to czysta kalkulacja i matematyka.

Jednym z popularniejszych rozwiązań, pozwalających na łatwe oszczędzanie wody jest zakup baterii łazienkowych i kuchennych ze specjalnym eko-aeratorem . Jest to rodzaj sitka o drobnych oczkach, które mocuje się na końcu wylewki po to, by bardziej niż w innych bateriach napowietrzało strumień wypływającej wody. Dzięki temu strumień jest silny i łatwiej można nim pokierować. Warto podczas zakupów pamiętać o jednym – każda bateria ma aerator, który zwykle ogranicza zużycie wody o około 15%. Dlatego warto pytać o specjalne  eko- aeratory, które napowietrzając strumień ograniczają wypływ wody nawet o 40-60%.
Te mechanizmy to dopiero początek długiej listy innowacyjnych rozwiązań, które proponują producenci wyposażenia łazienek.
– Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele produktów, które pomogą nam w oszczędzaniu. Należą do nich chociażby baterie bezdotykowe, w których wykorzystuje się technikę sensorową –woda płynie tylko wtedy, kiedy trzymamy ręce pod wylewką – mówi Katarzyna Dietrich z firmy DEANTE, producenta armatury łazienkowej
i kuchennej.

Inną propozycją mogą być łazienkowe baterie termostatyczne, które umożliwiają ustawienie stałej, odpowiedniej dla nas temperatury, przez co mogą znacząco wpłynąć na mniejsze jej zużycie podczas codziennych kąpieli. Nie należy zapominać o modelach wyposażonych w blokadę otwarcia gorącej wody oraz system umożliwiający jej mechaniczny przepływ. Jest to możliwe dzięki głowicy ceramicznej z regulatorem kontroli wypływu ciepłej wody. Odpowiednie ustawienie zmniejsza zużycie wody oraz chroni przed poparzeniem. Dzięki systemowi kontrolującemu mechaniczny przepływ wody, sami możemy regulować ciśnienie strumienia, dostosowując go do naszych potrzeb.

Pamiętajmy jedno – inwestycje w urządzenia „eko” nie załatwią sprawy. Powinniśmy przede wszystkim popracować nad naszymi przyzwyczajeniami.

Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów czy golenia. Podobnie, jeśli bierzemy prysznic – wystarczy raz zmoczyć ciało, namydlić i spłukać – a nie oblewać się strumieniem podczas całej kąpieli. Lista zmian jest długa. Samo pouczanie dzieci nie wystarczy –rewolucja powinna objąć wszystkich domowników, także, a może zwłaszcza dorosłych.

Oszczędność energii

Aby kolejny rachunek za prąd nie musiał być dla nas zaskoczeniem, wyjściem może być zaopatrzenie się w żarówki energooszczędne. Wbrew pozorom nie są one drogie, a ich zastosowanie znacznie zmniejsza koszty – nawet o 50%.
Czy chcemy zmniejszyć zużycie prądu z chęci oszczędzania, czy z przyczyn ekologicznych metody są właściwie te same:

  • Wyłącz urządzenie, którego aktualnie nie używasz
  • Zainwestuj w energooszczędny sprzęt RTV i AGD
  • Wyjmuj z gniazdka ładowarkę do telefonu
  • Wyłączaj komputer jeśli nie pracujesz

Wprowadźmy do naszych domów ekologię  –  nie jest to trudne  i choć brzmi poważnie – wcale nie musi nas wiele kosztować!

Deante Sp. J. www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)