Robot Kawasaki do obsługi prasy w Hucie Szkła w Jaśle S.A.

Huta Szkła w Jaśle S.A. z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnością, produkcja odbywa się zarówno metodą ręczną, jak i z wykorzystaniem systemów zrobotyzowanych. Robot Kawasaki FS045N zainstalowany w hucie, stanowi integralną część w pełni zautomatyzowanej linii do produkcji szkieł reflektorowych.

Huta Szkła w Jaśle S.A. jest polską firmą specjalizującą się w produkcji szkła prasowanego technicznego i gospodarczego, założoną w 1924 roku. Jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych w świecie zakładów wytwarzających szkło płaskie barwione w masie metodą ręcznego formowania.

Wyroby produkowane przez Hutę Szkła w Jaśle, ze względu na szeroki asortyment, nowoczesne wzornictwo i bogatą kolorystykę, znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym (szyby reflektorowe), elektrycznym (klosze oświetleniowe do lamp) oraz jako elementy wyposażenia gospodarstw domowych (salaterki, doniczki, itp.)
Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w zakładzie jest 6-stanowiskowa prasa Putsch-Meniconi, obsługiwana przez robota Kawasaki serii FS045N, który stanowi integralną część w pełni zautomatyzowanej linii do produkcji szkieł reflektorowych. Technologia produkcji polega na odwzorowaniu z płynnego szkła – kształtu wewnętrznego od wytłocznika, oraz zewnętrznego – od formy, metodą prasowania. W zależności od rodzaju wyrobu, robot Kawasaki (zakończony lancą, studzoną płynem oraz gałką ceramiczną) nabiera porcję szkła z otworu agregatu szklarskiego. Ilość nabieranego szkła regulowana jest ilością obrotów lancy, czasem nabierania oraz głębokością zanurzenia. Następnie odbywa się proces formowania wyrobu i jego odprężanie, a potem ocena jakościowa i pakowanie. Uruchomienie zrobotyzowanej produkcji nastąpiło w październiku 2008 roku i spowodowało znaczący wzrost wydajności.

„W pełni zautomatyzowana linia do produkcji kloszy, w skład której wchodzi robot Kawasaki, pracuje od 2 lat w sposób ciągły, tj. 24 godziny na dobę i pracuje bezawaryjnie” – podsumowuje Prezes Huty Szkła w Jaśle – Bogdan Mrozek.

Robot Kawasaki zastąpił człowieka przy operacji podawania szkła. Panujące w zakładzie trudne warunki pracy – wysoka temperatura (wynosząca przy lancy robota ponad 1000 st.C) oraz zapylenie powietrza nie wpływają na efektywność pracy robota, który dodatkowo został wyposażony w komplet osłon termicznych.

„Roboty Kawasaki serii F o udźwigu od 3 do 60 kg i zasięgu do 3 metrów, charakteryzują się smukłą sylwetką i małą podstawą, dzięki czemu świetnie spisują się w ciasnych przestrzeniach hal produkcyjnych. Roboty te są doskonale dostosowane do pracy w ekstremalnych temperaturach.” – komentuje Piotr Merwart, Członek Zarządu Operacyjnego ASTOR, autoryzowanego dystrybutora robotów Kawasaki w Polsce.

Film obrazujący pracę robota Kawasaki FS045N w Hucie Szkła w Jaśle dostępny jest pod adresem: http://www.astor.com.pl/robotyka/galeria-filmow/obsuga-maszyn/robot-kawasaki-fs045n-w-hucie-szkla-jaslo.html.


O ASTOR Sp. z o.o.
Firma jest polskim dystrybutorem międzynarodowych producentów sprzętu i oprogramowania, służących do automatyzacji i informatyzacji produkcji. W ofercie firmy znajdują się takie produkty jak: oprogramowanie do zarządzania produkcją i wydajnością produkcji, roboty przemysłowe, systemy sterowania maszynami, urządzenia komunikacyjne, a także oprogramowanie do wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych. Oferta produktów wzbogacona jest o szereg profesjonalnych usług, ułatwiających wybór, wdrażanie i eksploatację kompletnych systemów automatyzacji procesów produkcyjnych i przemysłowych.

ASTOR Sp. z o.o. jest wieloletnim członkiem Business Centre Club, zdobywcą wielu nagród, w tym międzynarodowych oraz sześciokrotnym laureatem tytułu „Gazela Biznesu”.
Więcej informacji o firmie dostępnych jest na stronie: www.astor.com.pl

OmniPro
WIĘCEJ INFORMACJI z firmy ASTOR (PRESS BOX)