Budowa domów z prefabrykatów, czyli „Dom na miarę”

Ostatnio w cenach materiałów budowlanych można zauważyć niewielkie, kilkuprocentowe spadki. O ile zjawisko to nie ma jednolitego charakteru, a ruchy cen są bardzo dynamiczne, w październiku w porównaniu do września odnotowano nieznaczny wzrost cen suchej zabudowy, izolacji wodochronnych, narzędzi i sprzętu budowlanego podczas dość znacznego spadku cen silikatów, materiałów ściennych ceramicznych, gazobetonów, izolacji termicznych i chemii budowlanej.

Dość duże wahania cenowe wykazują wyroby stalowe, których wartość we wrześniu spadła, by w następnym miesiącu wzrosnąć. Ma to również bezpośrednie przełożenie na ceny obiektów budowlanych. Np. średnia cena budynku wielorodzinnego obecnie stanowi około 98% ceny budynku w III kwartale roku 2009. Ponadto niewielki spadek odnotowały również stawki robocizny – średnio nieco ponad 0,5%.

W obliczu tak zaistniałej sytuacji rozpoczęcie budowy może okazać się dobrym pomysłem, szczególnie w odniesieniu do wykorzystania technologii szkieletu prefabrykowanego. Jest to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego budowania domów technologią murowaną.

– Budowanie domu przy wykorzystaniu prefabrykatów ma charakter modułowy, tzn. poszczególne, wielkogabarytowe elementy, takie jak ściany, powstają wcześniej w zakładzie prefabrykatów budowlanych. Na miejscu budowy zostają one jedynie osadzone na przygotowanym fundamencie. Co ważne, szkielet konstrukcyjny jest stosunkowo lekki i to umożliwia wybudowanie obiektu nawet na trudnym podłożu.- informuje Paweł Szczepanek z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o. – Obecnie w programie „Dom na miarę” w ramach, którego budujemy domy w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, posiadamy limitowaną ofertę „Zbuduj dom za jedyne 269 269 zł. Oferta dotyczy wybudowania domu wg projektu Zoja Lux, który jest kompaktowym domem dla 4-5 osobowej rodziny o wielkości 131,6 mkw. powierzchni użytkowej. Więcej szczegółów na naszej stronie www.domnamiare.pl

W efekcie budowa może trwać zaledwie 8 tygodni, podczas gdy dom murowany buduje się z reguły dwa lata, głównie ze względu na konieczność wykonywania prac mokrych – tynkowanie, betonowanie, które nie mogą zostać wykonane zimą przy niskiej temperaturze. Problem ten nie istnieje w przypadku prefabrykatów.

– Oferujemy realizację domów na podstawie ponad 850 projektów gotowych naszej firmy, w trzech standardach wykończenia: Eko Mini, Eko Plus oraz Eko Premium. – dodaje Paweł Szczepanek z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o.

Standard Eko Mini to dom w stanie surowym otwartym, bez fundamentów. Na teren budowy dostarczona jest kompletna konstrukcja domu szkieletowego, wykonana zgodnie z wcześniej przygotowaną dokumentacją techniczną. Każdy dom posiada wszystkie ściany wewnętrzne nośne i działowe, a także konstrukcję dachu przygotowaną do pokrycia dachówką. Ściany zewnętrzne budynku są całkowicie ocieplone wełną mineralną (15 cm), obite płytą OSB-3, z zewnątrz dodatkowo ocieplone 15 cm warstwa styropianu z zatopioną w masie klejowo-szpachlowej siatką zbrojącą. Ściany te przygotowane są do położenia zewnętrznej warstwy tynku dekoracyjnego oraz płyt gipsowo-kartonowych od wewnątrz. Strop wykonany jest w konstrukcji drewnianej, przykryty płytą OSB-3 o grubości 22mm, przygotowany do ocieplenia wełną mineralną i zamknięcia płytą gipsowo-kartonową na ruszcie drewnianym bądź metalowym.

Standard Eko Plus, to dom do indywidualnego wykończenia przez inwestora, bez fundamentów. Podobnie jak w przypadku Eko Mini standard Eko Plus obejmuje transport na teren budowy kompletnej konstrukcji domu, wykonanej zgodnie z wcześniej przygotowaną dokumentacją techniczną. Dom posiada w wszystkie ściany wewnętrzne nośne i działowe, ocieplone wełną mineralną (15 cm), zamknięte płytami OSB -3 i gipsowo-kartonowymi (od wnętrza). Ściany zewnętrzne po dociepleniu styropianem wykończone zostają dodatkowo tynkiem dekoracyjnym (silikonowym). Całkowicie skonstruowany dach pokrywany jest dachówką cementową BRASS; zostaje też w pełni ocieplony wełną mineralną, wykończony obróbkami blacharskimi oraz wyposażony w system rynnowy PCV. Stropy budynku są wykonane w konstrukcji drewnianej, przykryte płytą OSB-3 o grubości 22 mm, ocieplone zostają wełną mineralną i zamknięte podsufitką z płyty gipsowo-kartonowej na ruszcie drewnianym lub metalowym. Budynek zostaje wyposażony w trzony kominowe systemu LEIER, obudowane płytą gipsowo-kartonową, powyżej dachu wykończone płytkami dachówkowymi w kolorze dachu. Otwory okienne zamykane są stolarką PCV 5-komorową o współczynniku przenikania ciepła K =1,0kw/mkw, w kolorze białym. Standard Eko Plus uwzględnia też: ocieploną bramę segmentową HORMANN, drzwi wejściowe drewniane firmy CAL oraz parapety zewnętrzne aluminiowe.

Standard EkoPremium to dom w stanie deweloperskim. Przewiduje on zakres ujęty w standardzie Eko Plus oraz dodatkowo wykonanie fundamentów, wylewek oraz rozprowadzenie instalacji wewnętrznych.

Źródło: www.archeton.pl