WICONA MEETS – rozmowy o architekturze

WICONA, wiodący światowy dostawca rozwiązań aluminiowych, rozpoczyna serię wideo WICONA MEETS, która będzie poświęcona przyszłości architektury. W premierowym odcinku cała ekipa udaje się do Berlina, aby spotkać się z jednym z najbardziej nowoczesnych członków awangardy projektowej: Dieterem Brellem.

” Architektura to zastygła muzyka…” To zdanie niemieckiego pisarza Johanna Wolfganga von Goethego jest prawdopodobnie najbliższe trwałej charakterystyce architektury. Na przestrzeni dziejów architekturę określano jako proces konstruowania budynków, jako sztukę społeczną i naukę artystyczną, aż po dialektykę między wyobraźnią a rozumem.

Niezależnie jednak od tego, czy jest się pragmatykiem, czy wielkim filozofem, faktem jest, że architektura otacza nas podobnie jak muzyka, jest świadectwem ducha czasu i brzmi dziś tak samo prawdziwie, jak za czasów Goethego, czy nawet wtedy, gdy ludzie po raz pierwszy wyszli z jaskiń ponad 10 000 lat temu. Architekci pełnią rolę lustra dla społeczeństwa, dyktują przyszłość – i tu nasuwa się pytanie: Jak będą wyglądały budynki jutra?

W ostatnich miesiącach zespół WICONA przemierzał Europę spotykając się ze światowej sławy projektantami i architektami, aby dowiedzieć się więcej o siłach kształtujących tę dziedzinę – i o tym, jak będą wyglądać budynki, wnętrza i miasta jutra. Tak powstała seria video WICONA MEETS.

WICONA MEETS

Celem WICONA MEETS jest nie tylko dostarczenie odpowiedzi na pytanie, co czeka nas w architekturze, ale także zainspirowanie i zainicjowanie rozmów na temat nieskończonych możliwości tej szybko zmieniającej się dziedziny. W dzisiejszych czasach od profesjonalistów kształtujących nasze miasta bardziej niż kiedykolwiek wymaga się znalezienia nowych, kreatywnych rozwiązań, które pozwolą pogodzić estetykę z wymogami ochrony środowiska i szybko rosnącą populacją miejską. Wraz z tym pojawiają się nowe pytania: Czy troska o naszą planetę staje się najbardziej definitywnym atrybutem architektury? Czy odpowiedzialność społeczna jest architektonicznym ograniczeniem czy możliwością? I co należy dziś uznać za innowacyjny projekt?

WICONA spotyka się z Dieterem Brellem

Bohaterem pierwszego odcinka WICONA Meets będzie Dieter Brell, członek-założyciel interdyscyplinarnego biura projektowego 3deluxe. Dieter działa w świecie, w którym architektura i design, sztuka i popkultura są na styku przestrzeni analogowej i cyfrowej.

Dieter Brell jako dyrektor kreatywny jest odpowiedzialny za wiele znanych i nagradzanych projektów na całym świecie, takich jak sklep D’fly w Nowym Jorku, architektura Leonardo Glass Cube, Cocoon Club dla ikony techno Svena Vätha, Butterfly Pavilion w Dubaju , projekty restauracji dla nagrodzonego gwiazdką Michelin szefa kuchni Mario Lohningera, Obecnie Dieter Brells koncentruje się na przyszłej transformacji naszych miast w bardziej przyjazne, odporne, zrównoważone i integracyjne przestrzenie oraz na rolę, jaką architektura może odegrać w tym rozwoju.

Jest członkiem Niemieckiej Rady Wzornictwa i zaangażowanym w kilka sieci innowacji, takich jak Morgenstadt/Miasto przyszłości.
ZWIASTUN

Przesuwamy granice architektury

Z zawrotną prędkością architektura staje się przestrzenią interdyscyplinarną, w której żadna definicja nie jest w stanie zawrzeć jej rosnącej złożoności. Specjaliści budujący dziś nasze miasta muszą pogodzić estetykę z wyzwaniami wynikającymi z potrzeb mieszkaniowych i infrastrukturalnych szybko rosnącej populacji miejskiej. Tymczasem globalne dążenie do przywrócenia równowagi naszej planety wymusiło zwrot w kierunku budowania bardziej ekologicznych, inteligentnych i spójnych miast. Są to bez wątpienia wielkie wyzwania. Architekci, jako inicjatorzy w nowym obszarze metod budowlanych, materiałów i technologii budynków, wykorzystują bezprecedensową okazję do przesuwania granic w projektowaniu i tworzeniu prawdziwie otwartego i opartego na współpracy nowego sektora. Nasza codzienna współpraca z architektami polega na dostarczaniu takich rozwiązań, które pozwolą na realizację nawet najbardziej śmiałych projektów. To również ciągły dialog, wymiana doświadczeń, do których dzięki serii WICONA MEETS, mogą dołączyć wszyscy zainteresowani architekturą – mówi Hubert Wiśniewski, Country Manager WICONA Polska.   

Premiera pierwszego odcinka z udziałem Dietera Brella odbędzie się 19 listopada o godzinie 14:00:  WICONA Meets – Dieter Brell

WICONA