Pomysł na kuchnię

Jak urządzić kuchnię? Trzeba poszukać projektu dopasowanego do swoich potrzeb, gustu, marzeń. Obejrzyjcie kilka przykładowych aranżacji. Zainspirujcie się.

Otwarta czy zamknięta?

Tradycjonaliści wybierają kuchnię zamkniętą, czyli w osobnym pomieszczeniu. Ma ona zalety, które zwolennicy tego rozwiązania wymienią jednym tchem: zapachy nie rozchodzą się po całym domu, nie widać nieładu powstającego podczas gotowania, łatwiej ją zaaranżować.

Zamknięta kuchnia nie jest nudna ani staroświecka. Przykład? Kompozycja o czerwonych motywach. Projektant nawiązał w niej delikatnie do przeszłości, tworząc stylizację z posmakiem vintage. Gwiazdą jest tu czerwona lodówka na wysoki połysk. Współgrają z nią kolorystycznie designerski toster, front piekarnika i okap. Ostatnim czerwonym akcentem jest bateria kuchenna. To pomysłowy model Zumba z elastyczną wylewką, która wygina się, docierając dzięki temu strumieniem w najdalsze zakamarki zmywanych naczyń. Tłem dla mocnych czerwonych punktów jest spokojna biel zabudowy, płytek w cegiełkę, pełne wizualnego ciepła drewno blatów.

Gdzie są granice?

Strefę kuchenną od salonowej „dzieli” – nierzadko umowna – granica. Bardzo często jest nią wyspa kuchenna. Popularne są też przegrody w formie szklanych ścianek. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy w pewnych sytuacjach lubią mieć jednak możliwość zamknięcia kuchni.

W aranżacji o grafitowej zabudowie obszerna wyspa pełni kilka funkcji. Jako mebel kuchenny jest miejscem do przechowywania, blatem roboczym i strefą zmywania z elegancką baterią Zumba II. Blat staje się też stołem barowym, przy którym wypije się kawę czy zje śniadanie. Wyspa w roli mebla salonowego w podświetlonych dekoracyjnie półkach zmieści ozdobne naczynia, a nawet książki.

Cechą charakterystyczną białej stylizacji są ogromne drzwi z metalu i szkła, pasujące zarówno do części kuchennej, jak i dziennej. Wspólnych motywów jest więcej. Strefy bowiem znakomicie się tu przenikają. W tym klimacie są przemysłowe lampy czy metalowo-szklany stolik. W otoczenie to doskonale wpisuje się też nowoczesna bateria zlewozmywakowa Zumba Slim 2F o elastycznej, czarnej wylewce i dwóch funkcjach strumienia.

Klasyczna czy industrialna?

Na jaki styl się zdecydować? Klasyka jest bezpieczna, zawsze na czasie. Industrial lubi eksperymenty i zmiany, szalone pomysły i ekstrawagancję.

W klasycznej aranżacji połyskujące srebrem czy złotem powierzchnie, subtelne sztukaterie, fronty mebli z delikatnym frezowaniem, dekoracyjne lampy i designerski złocony robot kuchenny czy czajnik to elementy pełnego pałacowych skojarzeń glamour. Dodano do tego szyk i nowoczesność baterii zlewozmywakowej Tiga VerdeLine.

Industrialna stylizacja urzeka zaś minimalizmem, „warsztatowymi” meblami zabudowy, betonem na ścianie, przecieranym drewnem podłogi i czarną baterią Zicco Black o interesującej formie.

W artykule wykorzystano aranżacje i produkty marki Ferro.

FERRO  www.ferro.pl
press box