System oddymiania w obiekcie sportowym

Stadiony i obiekty sportowe to dziś bardzo nowoczesne i komfortowe budynki, które nierzadko są perełką architektury miast. Jednym z najnowszych obiektów sportowych w naszym kraju jest otwarta jesienią 2014 r. Arena Lublin na ul. Krochmalnej, autorstwa stołecznej pracowni Estudio Lamela. Ze względu na swoje gabaryty oraz ilość osób przebywających w tym samym czasie, stadiony wymagają rozwiązań na najwyższym poziomie. Dotyczy to szczególnie aspektu bezpieczeństwa. W przypadku sytuacji kryzysowej np. pożaru muszą zapewnić osobom przebywającym w nich możliwość szybkiej i skutecznej ewakuacji oraz zminimalizować szkody. Niezwykle ważną rolę          w takich sytuacjach pełni system oddymiania, którego zadaniem jest usunięcie dymu oraz obniżenie temperatury ze strefy objętej pożarem, co przyczynia się do szybkości i powodzenia akcji ewakuacyjnej. Na stadionie wykorzystano napędy do okien oddymiających D+H Polska złożone z: napędów łańcuchowych KA,  a także napędów rygla okiennego FRA .

Stadion Miejski w Lublinie zlokalizowano na terenach dawnej Cukrowni Lublin, w pasie zielonych terenów rekreacyjnych, w pobliżu rzeki Bystrzycy. Obiekt,  z zadaszonymi  trybunami przewidziano na 15,5 tysiąca widzów. Bryła stadionu i elewacja integruje się z otoczeniem zielonym. Architekci z pracowni Estudio Lamela zdecydowali się bowiem zastosować fasadę z podłużnych, metalowych paneli okalających cały budynek, które nawiązują do płynącej rzeki. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania uzyskano wrażenie lekkości obiektu, przy jednoczesnym zachowaniu charakteru budynku dostrzegalnego z dużej odległości, szczególnie po uruchomieniu systemu iluminacji. Większość trybun jest zadaszona. Tworzy ją wielowarstwowa membrana tekstylna rozpięta na dźwigarach stalowych.

System oddymiania D+H Polska zastosowany w budynku, w wypadku zagrożenia ma za zadanie automatyczne udrożnienie otworów oddymiających. Centrale przetwarzają sygnały wysyłane przez urządzenia przeciwpożarowe, sterując napędami znajdującymi się w oknach i klapach oddymiających. Dzięki otworom oddymiającym w fasadach i dachu obiektu, dym, trujące gazy i gorące powietrze mogą szybko wydostać się na zewnątrz, a  drogi ewakuacyjne pozostają wolne od dymu. System utrudnia rozprzestrzenianie się żywiołu, co w znacznym stopniu minimalizuje straty materialne i pozwala znacznie zwiększyć bezpieczeństwo osób będących w budynku. Elektryczne napędy D+H Polska przeznaczone są do systemów oddymiania grawitacyjnego oraz naturalnej wentylacji. Różnorodność konsol mocujących i dobór długości wysuwu do indywidualnych potrzeb i specyfiki obiektu,  a także szeroka gama kolorystyczna umożliwiają wykorzystanie ich niemal w każdej, nawet najbardziej wymagającej przestrzeni. Napędy wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie temperatury i niezawodne w eksploatacji.


Lublin Arena, fot. D+H Polska


Lublin Arena, fot. D+H Polska


Napędy w oknach oddymiających, fot. D+H Polska

D+H Polska (PRESS BOX)