Wejście z klasą, czyli jak poprawnie zamontować drzwi wewnętrzne

Drzwi stanowią wizytówkę pomieszczenia, do którego wchodzimy, ale również pełnią funkcję pewnego rodzaju bariery wytyczającej granice. Korzystamy z nich bardzo często, zwłaszcza jeśli mamy na myśli drzwi do łazienki czy sypialni. Warunkiem, by właściwie spełniały swoją rolę i pozwalały na komfortowe użytkowanie mieszkania, jest prawidłowy montaż. Od czego zacząć przygotowania do osadzenia stolarki otworowej i jak wykonać poprawnie prace mocujące, radzi Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu z firmy Den Braven.

 Montażu drzwi dokonujemy już na końcowym etapie wykańczania mieszkania, w momencie kiedy mamy wykonaną podłogę i otynkowane ściany. Osadzanie drzwi wewnętrznych jest zadaniem, które z powodzeniem wykonać można samodzielnie. Trzeba jednak zastosować się do kilku podstawowych zasad. Niewłaściwie wykonane pomiary lub niepoprawny montaż mogą bowiem skutkować pojawieniem się błędów, które zdecydowanie szybko zaczniemy odczuwać podczas eksploatacji. Konsekwencją może być samoczynne ich otwieranie się lub zamykanie, trudności z domknięciem lub ocieranie skrzydła o futrynę czy podłogę.

Zasady obowiązujące od progu
Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do osadzania drzwi jest dokładne zwymiarowanie otworu, w którym będą one umieszczone. Pod uwagę należy wziąć wysokość i szerokość otworu w murze oraz grubość ściany, na której zamontowana zostanie ościeżnica. Zazwyczaj ościeżnica dostarczana jest w 3 częściach, które złączyć należy przy pomocy specjalnych klamer oraz kleju nanoszonego w narożnikach. W tym celu wykorzystać można np. super trwały klej Dębowy Mocny, który nadaje się do różnorodnych materiałów drewnianych i drewnopodobnych. Zwrócić należy jednak uwagę, by pomiędzy poszczególnymi elementami zachować kąt prosty. Tak przygotowaną ościeżnicę możemy już umieszczać w murze pozostawiając około 1-2 cm szczelinę, która później zostanie wypełniona pianką montażową. Futrynę stabilizujemy za pomocą plastikowych lub drewnianych klinów, które wbijamy w pozostawioną przestrzeń. Upewniamy się czy po takim ustawieniu uzyskaliśmy  pion i poziom, a ewentualne różnice niwelujemy już na tym etapie –wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

Do mocowania futryny zastosować można pianki poliuretanowe oraz kotwy (ok. 6-8), które przymocowujemy do ściany lub też samą piankę montażową. W pierwszym przypadku, dobrze jest do punktowego mocowania, zamiast wkręcanych śrub, wykorzystać Szybką Pianę Montażową firmy Den Braven, która gotowa jest do obróbki już w ciągu 15 minut od aplikacji. Szybki czas utwardzania i sztywność mocowania umożliwia uniknięcie wiercenia i tworzenia otworów na ościeżnicy. Jeśli natomiast decydujemy się na montaż ościeżnicy jedynie przy pomocy piany, wskazane jest by były to produkty niskorozprężne. W ten sposób unikniemy wypaczenia futryny na skutek zbyt dużej zmiany wymiarów piany. Odpowiednia może być tu pistoletowa piana Gunfoam 2002 firmy Den Braven, która wyróżnia się dużą stabilnością wymiarową. Stanowi ona również doskonały izolator termiczny, akustyczny, a także przeciwilgociowy, dlatego też z powodzeniem wykorzystywać ją można również do miejsc takich jak łazienka, kuchnia, czy pomieszczenia gospodarcze. Ważne, by aplikować ją małymi porcjami i nie nałożyć zbyt dużej ilości, co mogłoby spowodować wypchnięcie futryny  i ostatecznie niedopasowanie się do niej skrzydła. Warto, również podczas nakładania  piany, w świetle otworu na całej wysokości umieścić 3-4 rozpórki, które dodatkowo ustabilizują ościeżnicę. Po utwardzeniu materiału mocującego, nadmiar piany można swobodnie usunąć nożem lub innym ostrym narzędziem – dodaje Specjalista Produktu firmy Den Braven. Wystarczy już tylko zamontować zawiasy, zawiesić skrzydło i wejście gotowe.


Szybka Piana Montażowa Den Braven posłużyć może do punktowego mocowania ościeżnic drzwi wewnętrznych
Fot. Den Braven

www.denbraven.pl


Firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Holding Den Braven Sealants jest liderem technologii uszczelnień w Europie, a marka Zwaluw (Jaskółka z j. holenderskiego) jest rozpoznawalna na całym świecie. Terenem działania Den Braven East jest nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Wschodniej i Azji (Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś, Azerbejdżan i Kazachstan). Od 2000 r. dysponuje również oddziałem w Moskwie. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej obejmujący: silikony, piany poliuretanowe, masy uszczelniające, takie jak akryle, kauczuki i butyleny, kleje montażowe, kleje do drewna i paneli, MS – polimery, kity, fugi, szpachlówki, grunty, impregnaty do drewna, plastyfikatory, środki czyszczące, taśmy dekarskie, samorozprężne taśmy uszczelniające, szpachelki, lakiery w sprayu, hydroizolacje, akcesoria do pian poliuretanowych, pistolety ręczne oraz pneumatyczne i akumulatorowe do silikonów, narzędzia. Dzięki uznanej jakości produkty Den Braven znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, szklarstwie i gospodarstwie domowym. Den Braven dysponuje magazynami o powierzchni ponad 5000 miejsc paletowych. Produkty firmy dostarczane są w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia.

Den Braven East
więcej informacji – PRESS BOX