ROBOTshow i HAPexpo 2012 pod znakiem ASTORa

Przez trzy dni (13-15 listopada) Centrum Targowo-Wystawiennicze Expo Silesia żyło automatyką i robotyką. Sosnowieckie targi zgromadziły wystawców z kraju i zagranicy. Wśród nich pojawił się także ASTOR, który wystąpił również w roli partnera strategicznego targów ROBOTshow i HAPexpo. Ramię w ramię z dystrybutorem robotów Kawasaki oraz EPSON stanęli partnerzy biznesowi ASTORa – firmy: ABIS, Control-Service, Fronius i Markon.

Firma ASTOR mocno zaznaczyła swoją obecność na targach HAPexpo i  ROBOTshow.
„W tych trudniejszych gospodarczo czasach widzimy drzemiący w targach lokalnych potencjał. Dlatego też zdecydowaliśmy się ponownie na partnerstwo strategiczne z Expo Silesia, gromadząc w ramach naszego stoiska czterech sprawdzonych integratorów, prezentujących specjalistyczne, przemysłowe aplikacje zrobotyzowane.” – mówi Jarosław Gracel, Dyrektor Marketingu i PR w firmie ASTOR.

Partnerzy ASTORa przedstawili cztery nowe aplikacje działające w oparciu o roboty Kawasaki. Aplikacja pick&place na ministoisku firmy Abis, zrobotyzowane spawanie CMT opracowane przez Fronius Polska, paletyzacja opakowań do lodów w docelowej temperaturze -8 st.C. zaprezentowana przez Markon oraz współpraca robota ze sprzężonymi ze sobą silnikami indukcyjnymi, sterowanymi przez przetwornice częstotliwości na ministoisku Control-Service – dały ogląd tego, jakie aplikacje, wykorzystujące potencjał robotyzacji, są aktualnie najbardziej popularne i jednocześnie polecane przez przedstawicieli rynku.

Podczas przeprowadzonej pierwszego dnia targów konferencji prasowej, prezes ASTORa – Stefan Życzkowski – przybliżył specyfikę rynku robotyki, prezentując innowacyjną metodę płatności, opracowaną przez specjalistów z firmy. Bezpieczna Inwestycja to oferta przeznaczona zarówno dla sceptyków robotyzacji przemysłowej, jak i empirystów, którzy chcą na własnym przykładzie przetestować możliwości robotów Kawasaki.

Jak podkreślił Stefan Życzkowski: ”Program Bezpieczna Inwestycja to pierwsza taka propozycja na polskim rynku, mająca wpływ na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego. Każdy robot zakupiony w firmie ASTOR może być z powrotem odsprzedany do ASTORa w ciągu 2-3 lat od daty sprzedaży za gwarantowaną cenę, która znana jest kupującemu już w momencie sprzedaży robota.”

ROBOTshow stał się dla ASTORa także miejscem oficjalnej premiery robotów Kawasaki RA006L oraz BX200L – ten ostatni  zdobył wyróżnienie w konkursie o Złoty Medal targów. Po raz pierwszy ASTOR zaprezentował  również roboty EPSON typu SCARA: G3 i G20.

Roboty SCARA mają zastosowanie w mniejszych aplikacjach i są bardziej ekonomiczną alternatywą dla robotów pick&place. Głównym ich przeznaczeniem jest montaż elementów i podzespołów, powtarzalne przenoszenie detali i ich sortowanie oraz szybka paletyzacja produktów.

Targi zgromadziły specjalistów z branży oraz miłośników nowoczesnych technologii. Oprócz funkcji biznesowej, jaka przyświeca organizacji tego typu imprezom i prezentacji nowości technologicznych, było również miejsce na rozrywkę. Jedną z największych atrakcji okazały się zawody robotów mobilnych ASTOR Robot Challenge 2012. W szranki stanęło blisko 30 robotów w 4 kategoriach: MiniSumo i StandardSumo oraz LineFollower i LineFollower Enhanced.

Paweł Handzlik, odpowiedzialny za przebieg zawodów z ramienia firmy ASTOR, mówi: „Bardzo nas cieszy sukces drugiej edycji zawodów. Możliwość spotkania młodych pasjonatów, którzy każdą wolną chwilę poświęcają zagadnieniom związanym z robotyką pozwala mieć nadzieję, że rośnie pokolenie świetnych specjalistów.”

O ASTOR Sp. z o.o.
Firma jest polskim dystrybutorem międzynarodowych producentów sprzętu i oprogramowania, służących do automatyzacji i informatyzacji produkcji. W ofercie firmy znajdują się takie produkty jak: oprogramowanie do zarządzania produkcją i wydajnością produkcji, roboty przemysłowe, systemy sterowania maszynami, urządzenia komunikacyjne, a także oprogramowanie do wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych. Oferta produktów wzbogacona jest o szereg profesjonalnych usług, ułatwiających wybór, wdrażanie i eksploatację kompletnych systemów automatyzacji procesów produkcyjnych i przemysłowych.

ASTOR Sp. z o.o. jest wieloletnim członkiem Business Centre Club, zdobywcą wielu nagród, w tym międzynarodowych oraz sześciokrotnym laureatem tytułu „Gazela Biznesu”. Więcej informacji o firmie dostępnych jest na stronie: www.astor.com.pl

ABIS Sp. z o. o. Spółka Komandytowa
Spółka ABIS działa na rynku automatyki przemysłowej od 1994 roku. Główne obszary działania firmy to:

 • komputerowe systemy nadzorowania produkcji: MES, SCADA
 • systemy sterowania procesami produkcyjnymi
 • programowanie sterowników PLC
 • programowanie paneli operatorskich HMI
 • wizyjne systemy kontroli jakości
 • roboty przemysłowe
 • łączność radiomodemowa i GPRS
 • realizacja stanowisk produkcyjnych – mechanika

Przez cały okres działalności wykonaliśmy ponad 400 projektów z różnych dziedzin przemysłu i gospodarki komunalnej. Opieramy się na produktach światowych liderów, co w połączeniu z wyszkoleniem i doświadczeniem naszych projektantów, daje naszym klientom pewność wysokiej jakości świadczonych usług.

O CONTROL-SERVICE:
Firma CONTROL-SERVICE jest dystrybutorem i partnerem serwisowym Danfoss – czołowego dostawcy rozwiązań napędowych. W oparciu o własne projekty dostarczamy kompletne, tworząc systemy napędowe i sterowania oraz wykonując modernizacje linii technologicznych. Algorytm sterowania projektujemy indywidualnie do każdej aplikacji, zgodnie z wymogami klienta. Oferujemy bogaty asortyment komponentów automatyki wraz z doradztwem i wsparciem technicznym i projektowym.
Zakres naszych działań obejmuje:

 • koncepcję rozwiązania
 • projekt
 • kompleksową realizację zadania (kompletacja aparatury, montaż szaf sterowniczych, wykonanie oprogramowania PLC i HMI, okablowanie)
 • uruchomienie, wsparcie techniczne i szkoleniowe
 • serwis gwarancyjny i pogwarancyjny 24/7 wraz z gorącą linią.

O FRONIUS Polska Sp. z o.o.
Fronius International jest globalnym liderem na rynku spawania zrobotyzowanego. Dysponujemy najnowszymi technologiami w zakresie spawania łukiem spawalniczym oraz punktowego zgrzewania oporowego. Firma Fronius oferuje na polskim rynku urządzeń spawalniczych rozwiązania w zakresie spawania MIG/MAG, TIG, MMA, laserem, plazmą, zgrzewania oporowego oraz automatyzacji procesów spawalniczych. Nasi klienci mogą być pewni, że wszystkie podzespoły nowatorskich systemów spawania Fronius długo będą pracować w doskonałej harmonii. Jako samodzielny dostawca oferujemy najwyższą jakość produktów, pełną efektywność i obsługę serwisową.

O MARKON Sp. z o.o.
Firma MARKON w branży automatyki i robotyki działa od 1992 r. W tym czasie wykonaliśmy wiele różnych aplikacji i projektów w przemyśle samochodowym, AGD, RTV, spożywczym, rolnym, metalowym, ceramicznym i przetwórstwa  kruszyw.
W ofercie naszych instalacji i urządzeń są:
– Maszyny do cięcia wodą w układzie ploterowym i zrobotyzowanym,
– Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze,  malarskie, paletyzujące, przenoszące,
– Linie montażowe,
– Systemy i układy sterowania oparte na PLC,
– Systemy wizualizacji i archiwizacji.

Projektujemy i wykonujemy instalacje w oparciu o kompetentną kadrę inżynieryjno–techniczną, która specjalizuje się w dziedzinie automatyki i robotyki przemysłowej.

OmniPro
WIĘCEJ INFORMACJI z firmy ASTOR (PRESS BOX)