Ciepło i nowocześnie – MULTIPOR na Targach Modernizacji Budynków w Krakowie

Tematyka budownictwa niskoenergetycznego, ekologicznego oraz termoizolacji i termomodernizacji jest w Polsce coraz bardziej popularna. Dotyczy to zarówno nowego budownictwa, jak i starszych obiektów o wartości zabytkowej. Krakowskie Targi Modernizacji Budynków, które odbędą się 27-28 listopada w hali przy ulicy Centralnej 41a, będą okazją rozmów ze specjalistami od poprawy warunków cieplnych obiektów, w przypadku których izolacja od zewnątrz nie jest możliwa.

Podczas obu dni targowych o godz. 11:00 odbędzie się prezentacja „MULTIPOR – ekologiczne ocieplenie od wewnątrz”. Tematyka wykładu wpisuje się w kontekst energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań.

Energooszczędność się opłaca!

Według szacunków dom energooszczędny wykorzystuje ok. 30-40 proc. mniej energii na ogrzewanie niż budynek, który spełnia tylko podstawowe wymagania izolacyjności cieplnej stawiane przegrodom budowlanym. W przypadku domów pasywnych oszczędność energii wynosi powyżej 50 proc. Domy pasywne i energooszczędne charakteryzują się niższym zapotrzebowaniem na energię, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Od przyszłego roku wejdzie w życie pierwszy rządowy program wspierający budownictwo energooszczędne w Polsce. Nowy projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada dopłaty do kredytów na budowę czy też zakup domów i mieszkań energooszczędnych. Dofinansowanie budowy domu pasywnego wyniesie 50 tysięcy złotych, a domu energooszczędnego 30 tysięcy złotych. Kupujący mieszkanie w budynkach pasywnych otrzymają wsparcie do 16 tysięcy złotych, a w budynkach energooszczędnych do 11 tysięcy złotych brutto. Program obejmie osoby budujące dom jednorodzinny lub kupujące dom czy też mieszkanie od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Inwestycja w energooszczędność opłaca się teraz podwójnie, zarówno ze względu na niższe koszty użytkowania domu czy mieszkania, jak i dopłaty do kredytów. Energooszczędne i pasywne budowanie oraz optymalna termomodernizacja budynków będzie tematem wiodącym tegorocznych krakowskich Targów Modernizacji Budynków, które odbędą się 27-28 listopada.

Ciepłe zabytki, ciepłe mieszkania

W sektorze budownictwa mieszkaniowego wspierane są rozwiązania obniżające zużycie energii w budynku. Coraz częściej podejmowany jest także temat technologii poprawiających warunki cieplne w obiektach zabytkowych. W Polsce znajduje się bardzo wiele obiektów zabytkowych, a większość z nich wymaga termomodernizacji. Jednak ze względu na ochronę konserwatorską ocieplenie ich od zewnątrz nie jest możliwe. Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa konserwatorską ochroną zabytków objętych jest prawie 4,5 tysiąca pałaców, dworów i zamków, blisko 10 tysięcy obiektów sakralnych, ponad 13,5 tysiąca budynków mieszkalnych, prawie 4 tysiące budynków gospodarczych i około 1,4 tysiąca budynków przemysłowych.

– Liczba budynków objętych ochroną konserwatorską w Polsce przekracza 33 tysiące. Niestety aż 26 proc. tych budynków wymaga przeprowadzenia remontu kapitalnego. Najwyższy odsetek budynków, w których należy przeprowadzić remont kapitalny obserwujemy w grupie pałaców, dworów i zamków – ich udział wśród wszystkich tego typu budynków wynosi aż 40 proc. – mówi Anna Waszczuk, analityk rynku Xella Polska, producenta mineralnych płyt izolacyjnych MULTIPOR. – W grupie budynków gospodarczych, przemysłowych i mieszkalnych udział budynków wymagających przeprowadzenia remontu kapitalnego jest nieco niższy – odpowiednio udziały te wynoszą: 34 proc., 33 proc. i 27 proc. W najlepszym stanie znajdują się obiekty sakralne – udział budynków, w których należy przeprowadzić remont kapitalny wynosi tylko 16 proc. podsumowuje Anna Waszczuk.

Dane statystyczne potwierdzają, że potrzeba termomodernizacji obiektów zabytkowych o różnym przeznaczeniu (pałace, dworki, obiekty sakralne i przemysłowe, kamienice mieszkalne) jest duża. Lepsze parametry termiczne obiektów objętych ochroną konserwatorską można uzyskać za pomocą izolacji od wewnątrz, dlatego bardzo ważne jest pogłębianie wiedzy na temat nowoczesnych technologii w tym obszarze. Zagadnienia związane z poprawą parametrów cieplnych interesują zarówno konserwatorów zabytków, właścicieli nieruchomości oraz instytucje zarządzające takimi budynkami, a także samych mieszkańców.

Problem nieocieplonych ścian dotyczy bowiem nie tylko obiektów zabytkowych, ale także kamienic mieszkalnych i osiedli z wielkiej płyty. Często ocieplenie całego budynku od zewnątrz jest niemożliwe np. ze względu na brak zgody wszystkich lokatorów lub zabytkową elewację. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest izolacja mieszkania od wewnątrz, którą można przeprowadzić we własnym zakresie. Docieplenie od wewnątrz może dotyczyć zarówno ścian, jak i stropów.

Targi Modernizacji Budynków w Krakowie
Targi Modernizacji Budynków w Krakowie będą odbywać się 27 i 28 listopada (w godz. od 10:00 do 17:00). Warto w tym czasie odwiedzić stoisko MULTIPOR (nr 12), aby uzyskać jak najwięcej informacji o poprawie parametrów cieplnych budynku, skorzystać z profesjonalnego doradztwa w zakresie poprawy warunków cieplnych obiektów, w przypadku których ocieplanie od zewnątrz nie jest możliwe.

Dla osób, które chciałyby mieć ciepło w swoich mieszkaniach, a z różnych powodów nie mogą ocieplić go od zewnątrz, zaplanowano podczas targów specjalną prezentację na ten temat. W prelekcji mogą wziąć udział także konserwatorzy zabytków i właściciele nieruchomości objętych ochroną konserwatorską. O godz. 11:00 podczas obu dni targowych odbędzie się seminarium „MULTIPOR – ekologiczne ocieplenie od wewnątrz”, które poprowadzi Doradca Techniczny SILKA YTONG mgr inż. Marcin Komenda. Słuchacze będą mogli zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami fizyki budowli oraz właściwościami płyt mineralnych MULTIPOR. Wykład odbędzie się w sali seminaryjnej 1.

Odwiedzający stoisko MULTIPOR (nr 12) podczas Targów Modernizacji Budynków w Krakowie będą mogli skorzystać z 25-proc. rabatu na zakup płyt MULTIPOR wraz z zaprawą.

Podczas targów będzie można także uczestniczyć w seminariach dotyczących pasywnego i energooszczędnego budownictwa, termomodernizacji, energii odnawialnej i innowacyjnych rozwiązań budowlanych. W dniu 27.11 zaplanowana jest także debata z samorządowcami i przedstawicielami instytucji publicznych dotycząca tych zagadnień.

Więcej informacji o mineralnych płytach izolacyjnych MULTIPOR znajduje się na stronie http://www.ytong-silka.pl/pl/content/multipor_1183.php.

###


XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje energooszczędne materiały budowlane: YTONG, YTONG ENERGO, MULTIPOR i SILKA. Priorytetami Xelli są jakość produkcji – polskie zakłady były wielokrotnie nagradzane w tej kategorii; a także profesjonalne wykonawstwo – od 2012 roku dostępna jest innowacyjna usługa „szkolenie na budowie”, Xella rozwija również autorski program edukacyjny dla szkół i uczelni technicznych – Akademia Murowania SILKA YTONG.

Xella prowadzi sprzedaż poprzez sieć dystrybucji na terenie Polski oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.ytong-silka.pl, www.budowane.pl, www.ZdrowaBudowa.pl, www.akademiamurowania.pl

Xella Polska
Więcej informacji z firmy Xella Polska ( PRESS BOX)