XIV Konkurs Sanitec KOŁO w Krakowie zakończony

Urszula Gacek, Katarzyna Pszeniczna i Jakub Pszeniczny wygrali konkurs na „Projekt Łazienki 2012”, organizowany wspólnie przez Miasto Kraków – Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Sanitec KOŁO, producenta i dystrybutora wyrobów wyposażenia łazienek. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny toalety publicznej przy Rondzie Mogilskim – ważnym punkcie przesiadkowym komunikacji miejskiej.

Uczestnicy konkursu nadesłali 326 projektów. Wśród nich były koncepcje reprezentujące wiele nurtów architektonicznych – od formy „mebli miejskich”, poprzez nowoczesne ze szkła i stali, czy tradycyjne, wykonane z czerwonej cegły – nawiązujące do pobliskich fundamentów zabytkowej kaponiery fortu mogilskiego.

Projektanci zgodnie z wymaganiami organizatorów przewidzieli również pomieszczenie na usługi tzw. komplementarne. Dodatkowa funkcja obiektu, w którym zlokalizowany jest salonik prasowy lub informacja turystyczna, przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców i turystów odwiedzających Kraków. W toaletach jest także część przystosowana dla osób niepełnosprawnych oraz osób z niemowlętami wymagającymi opieki.

Najwyższą ocenę jury i Grand Prix konkursu zdobyła praca zespołu młodych architektów z Rzeszowa.

Urszula Gacek, Katarzyna Pszeniczna i Jakub Pszeniczny zaproponowali pokryty aluminiowymi płytami elewacyjnymi obiekt, którego forma i kształt zapewnia również przestrzeń dla oczekujących na przystanku tramwajowym. Pozwala to m.in. na uporządkowanie tego fragmentu węzła komunikacyjnego i eliminację wiaty. Jak uzasadnili swój wybór jurorzy – Architektura budynku jest elegancka, utrzymana w dobrych proporcjach, wyrastając niejako z chodnika, pozostaje w dialogu z otoczeniem. W projekcie zastosowano ekologiczne rozwiązanie wykorzystujące zasoby przyrody (woda „szara”) oraz energooszczędne oświetlenie LED. Zaprojektowany z taką starannością obiekt ma szansę na realizację w tym miejscu.

– Zdobycie Grand Prix KOŁO jest dla nas ważnym osiągnięciem, gdyż prace oceniane są przez wielu wybitnych architektó1)w, co świadczy o jakości konkursu. Zwycięstwo daje szanse na zaprezentowanie naszego projektu szerokiej publiczności – mówi architekt Jakub Pszeniczny, który reprezentuje zespół projektantów.

Prace oceniało ośmioosobowe jury w składzie:

dr arch. Krzysztof Ingarden (Ingarden & Ewy Architekci),

Magdalena Kozub (Wydział Architektury i Urbanistyki UM Krakowa),

prof. Ewa Kuryłowicz (Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates) – Przewodnicząca Jury,

dr arch.Romuald Loegler(Atelier Loegler),

Piotr Pakaszewski (Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie),

Jacek Maria Stokłosa (Główny Plastyk Miasta Krakowa),

Jerzy Zbiegień (Miejski Konserwator Zabytków),

Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Sanitec KOŁO).

 

Oprócz nagrody głównej, ośmioosobowe jury przyznało pięć wyróżnień w wysokości od 2 do 8 tysięcy złotych.

Laureaci konkursu:

Grand Prix (20 000 zł) – Jakub Pszeniczny, Katarzyna Pszeniczna, Urszula Gacek (Rzeszów)

Wyróżnienie I stopnia (8 000 zł) – Bartosz Malinowski, Iwona Egner (Łódź)

Wyróżnienie II stopnia (4 000 zł) – Paweł Józefowski, Elżbieta Pietraszko, Mariusz Pawlus, Tomasz Janus (Kraków)

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Dominik Chojnacki, Krzysztof Barysz (Zielonki)

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Piotr Gnacek, Damian Langer (Zabrze)

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Paulina Boruch, Agnieszka Konopka (Tarnów)


Informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na: www.konkurskolo.pl

 

O konkursie

Konkurs Sanitec KOŁO na projekt koncepcyjny toalety publicznej jest istotnym stymulatorem rozwoju firmy i jedną z bardziej rozpoznawalnych inicjatyw społecznych w Polsce. Tematami przewodnimi konkursu są projekty sanitariatów w miejscach często odwiedzanych przez turystów i gości. Obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, a wybór lokalizacji jest niezmiernie ważny z perspektywy szerokiej grupy społecznej. W ostatnich latach tematy konkursu związane były z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, teren nad Wisłą w Warszawie oraz ulica Piotrkowska w Łodzi. Zakończono remont dwóch toalet konkursowych na Dworcu Centralnym w Warszawie, trwa realizacja sanitariatu w Kazimierzu Dolnym, a inwestycja obok Stadionu Narodowego nad Wisłą jest w trakcie przygotowania.

O Krakowie

Położony nad Wisłą Kraków jest jednym z najstarszych miast Polski. Gród Kraka znany jest z ponad tysiącletniej historii i cenionych na całym świecie obiektów architektonicznych. Do 1795 roku miasto było oficjalną stolicą Polski, zaś do 1611 – siedzibą władców państwa polskiego. Obecnie Kraków jest stolicą województwa małopolskiego i drugim miastem w kraju pod względem liczby mieszkańców oraz powierzchni. W 2006 r. został wymieniony wśród 5 najbardziej popularnych miast Europy, w 2007 r. uzyskał miano „najmodniejszego miasta świata” według amerykańskiej agencji internetowej Orbitz, wyznaczającej trendy w światowej turystyce.

Patronat medialny nad konkursem objęły: Antyradio, Architektura Murator, Architektura&Biznes, Consido.pl, Designteka.pl, Dobre Wnętrze, DOMO TV, FTA, Interia, Konkursy Kreatywne, K MAG, Łazienka, Łazienka.pl, M jak Mieszkanie, Moje Mieszkanie, Nasza Przestrzeń, Palapa.pl, Purpose.com.pl, SARP, Student.pl, Świat Architektury, Świat Łazienek i Kuchni, TVP Kraków, Wnętrza Publiczne, Zrzeszenie Studentów Polskich.

Sanitec KOŁO
Więcej informacji z firmy Sanitec KOŁO ( press box )