Sęk w tym aby posadzić drzewo! Posadźmy ich razem 50 tysięcy

Od 7 maja każdy będzie mógł nieodpłatnie zamówić 2 sadzonki drzew (buki, klony, jodły i dęby) i posadzić je w dowolnym miejscu. Koniecznie przy dobrej muzyce, w dobrym towarzystwie przyjaciół i innych roślin.

Drzew w mieście nigdy nie jest zbyt wiele. Intuicyjnie czujemy to, co udowadniają naukowcy. Drzewa podnoszą walory krajobrazu, niwelują hałas i oczyszczają powietrze. Jedno duże drzewo potrafi  pochłonąć tyle dwutlenku ile wytwarzają dwa gospodarstwa domów jednorodzinnych i dostarczyć tlenu dla 3 osób. Sto drzew usuwa 454 kg zanieczyszczeń rocznie, w tym 181 kg ozonu i 136 kg zanieczyszczeń pyłowych. Badania przeprowadzone w Chicago pokazały, że drzewa znajdujące się w tym mieście i jego okolicach usuwają z powietrza  5 575 ton różnego rodzaju zanieczyszczeń w ciągu jednego roku. Wartość tej oczyszczającej „pracy” drzew jest oceniana na kwotę 9,2 milionów dolarów.

Jak wiele może zmienić posadzenie jednego drzewa przekonali się mieszkańcy warszawskich Kabat gdy jeden z nich posadził pierwszą sadzonkę na skrawku wydeptanego trawnika. Obok umieścił tablicę z hasłem „Tu będzie Nasz Park” i własnym numerem telefonu. Wkrótce wyrosło tam 120 drzew i tysiące krzewów, usypano górkę do saneczkowania, zorganizowano kino pod chmurką i koncert dla sąsiadów. Wspólne sadzenie drzew otworzyło na siebie ludzi i stało się cementem tworzącym prawdziwe więzi pomiędzy osobami, które dopiero co się poznały. Większość posadzonych drzew przetrwa wiele pokoleń stanowiąc wspaniałą pamiątkę sąsiedzkiego zrywu. Wspólny park przetrwał wiele trudności administracyjnych i tworzy dziś historię tego miejsca.

Mając nadzieję, że ta historia może zainspirować całą Polskę  Inforsys i Amica ufundowały 50 tysięcy sadzonek klonów, buków, jodeł i dębów. Od 7 maja każdy będzie mógł zamówić 2 z nich nieodpłatnie i posadzić w dowolnym miejscu korzystając z porad na stronach naszpark.pl

Jest wiele inicjatyw związanych z sadzeniem drzew. Tylko w tej sadzonkę może otrzymać każda zainteresowana osoba by zasadzić ją w dowolnym miejscu. Zamówienie drzewka to prowokacja aby zainteresować się sposobem sadzenia i pielęgnacji, znaczeniem drzew w najbliższym otoczeniu. To taka, prywatna lekcja ekologii jaką odbierze 50 tysięcy Polaków sadzących własne drzewa – mówi Jacek Powałka, inicjator akcji.

Ostatnie lata przynoszą ciekawe doświadczenie. Najlepsze produkty powstają nie tylko z zachwytu osiągnięciami techniki. To połączenie nauki, doskonałego designu z funkcjonalnością podyktowaną doświadczeniem klientów, troską o środowisko oraz najbliższe otoczenie. Dlatego jesteśmy szczęśliwi mogąc podarować naszym klientom i ich bliskim sadzonki drzew. Mamy nadzieję, że w ten sposób poprawiając jakość najbliższego otoczenia budujemy świadomość ekologiczną i przyczyniamy się do pogłębiania więzi międzyludzkich – mówi  Monika Kuźnik z firmy Amica.

Dzięki patronatowi Radiowej Trójki akcję wsparli dziennikarze: Grzegorz Miecugow, Magdalena Jethon, Marek Niedźwiecki, Grzegorz Baron i  wielu wspaniałych artystów: Kora, Edyta Bartosiewicz, Artur Andrus, Urszula Dudziak, Janusz Panasewicz, Muniek Staszczyk, Mieczysław Szcześniak, Ania Rusowicz i wielu innych. Namawiając Polaków do sadzenia własnych drzew posadzą swoje, dedykowane ukochanym piosenkom tworząc rozśpiewaną, zieloną aleję „drzewnych przebojów”. Pierwsze z muzycznych drzew stanie na warszawskiej Agrykoli 27 kwietnia o 11:00 Kolejne będą sadzone od maja ciągle. Tak jak odwiedzający Międzyzdroje mogą podziwiać odciski pozostawione przez artystów w płytach na chodniku, spacerujący po stolicy będą mogli skryć się w cieniu drzew nazwanych tytułami wspaniałych piosenek i nasłuchiwać w ich szumie znanych melodii.

Akcja jest realizowana dzięki Inforsys Sp. z o.o., Amica S.A. i inicjatywie społecznej Nasz Park. Patronem medialnym akcji jest Trójka – Polskie Radio. Wsparcia udzielili: DrzewkoNaPrezent.pl i InPost – Poczta Pełna Słońca. Sadzonki za darmo dostarczają Paczkomaty InPost.

Amica
WIĘCEJ INFORMACJI Z FIRMY AMICA WRONKI S.A. (PRESS BOX)