Przestrzeń i ergonomia w łazience

Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie, że jesteśmy w łazience naszych marzeń. Wszystko pod ręką, a jednak wokół mnóstwo miejsca na relaks, którego nie zakłóca chaos przypadkowego rozmieszczenia łazienkowych sprzętów. O tym, że nie tylko pomysłowy i oryginalny wystrój odpowiada za urok naszej łazienki, przekonują eksperci z Sanitec KOŁO.

Ergonomia w łazience – brzmi złowieszczo? Nie powinno, bo to właśnie jej zasadami powinniśmy się kierować urządzając nasz pokój kąpielowy. Ergonomiczne wnętrze jest funkcjonalne, praktyczne i zaaranżowane w taki sposób, że korzystanie z niego jest czystą (!) przyjemnością. Wszystko ma tu swoje miejsce, nic nie przeszkadza, pomieszczenie zaprasza przemyślanym rozkładem i otwartą przestrzenią.

Łazienkowe wnętrze, naszą wodną krainę, dzielą umowne granice pomiędzy trzema strefami – kąpielową, umywalkową i sanitarną. Choć ta ostatnia powinna być odseparowana od pozostałych, to wszystkie trzy powinny tworzyć spójną całość.

Rozpoczynając planowanie łazienki warto poznać zasady, dzięki którym korzystanie z niej będzie komfortowe.

– Wygodne korzystanie z poszczególnych urządzeń zapewni wolna przestrzeń przed nimi. Przed wanną powinna być minimalna powierzchnia o wymiarach 70 x 100 cm, a przed kabiną prysznicową 80 x 90 cm. Swobodne korzystanie z umywalki o szerokości ponad 40 cm zagwarantuje powierzchnia o wymiarach 70 x 100 cm. Nieco mniejszy obszar o powierzchni 80 x 60 cm zagwarantuje wygodę podczas korzystania z miski ustępowej , ale przed bidetem powinno być więcej wolnej podłogi – minimum 60 x 100 cm – wylicza Aleksandra Kubiak Menedżer Produktu ds. Ceramiki z Sanitec KOŁO. – Powierzchnie przed poszczególnymi urządzeniami mogą na siebie zachodzić lub nawet pokrywać się, tak więc wygodna łazienka nie musi być taka wielka. Ważne, aby była prawidłowo rozplanowana.

Równie ważna jak powierzchnia tzw. funkcjonalna – przed poszczególnymi urządzeniami, jest odległość między nimi. Powinny one wynosić około 20 -30 cm. W przypadku miski ustępowej z każdej strony powinno być minimum20 cm, ale z obu stron bidetu już30 cm. Szczególnym przypadkiem jest sąsiedztwo umywalki i wanny – w takim wypadku ich krawędzie mogą się pokrywać, a nawet maksymalnie zachodzić5 cm.

Urządzając łazienkę należy pomyśleć także o meblach, a nie tylko o wyposażeniu w ceramikę sanitarną, wannę czy kabinę prysznicowa. Miejsce do przechowywania m.in. kosmetyków, przyborów toaletowych czy dodatkowych ręczników zagwarantuje porządek w łazience. – Bardzo praktyczne są szafki podumywalkowe, z jedną lub kilkoma szufladami. Z góry widać całą zawartość szuflady, a po kosmetyki i przybory nie trzeba się nadmiernie schylać. Takie rozwiązanie zastosowano w meblach KOŁO m.in. serii Domino, Quattro i Preciosa 2. Innego typu szafki, jak te z serii EGO lub OVUM by Antonio Citterio, oprócz zamykanej przestrzeni pełnią także rolę blatu do odstawiania kosmetyków i postawienia na niej umywalki – radzi Małgorzata Ostaszewska Menedżer Produktu ds. Mebli Sanitec KOŁO.

Łazienkę potraktujmy jako naszą prywatną przestrzeń życiową. Aranżujemy ją samodzielnie i poruszamy się w niej swobodnie. Przyjazna łazienka jest prawdziwie nasza – nie musimy zamykać oczu, by ją sobie wyobrazić.

Sanitec KOŁO
Więcej informacji z firmy Sanitec KOŁO ( press box )