Energooszczędne projekty domów w technologii YTONG ENERGO

Wśród inwestorów planujących budowę domu od lat największą popularnością cieszą się gotowe projekty. Największe pracownie mają w swojej ofercie setki propozycji, które pozwalają sprostać najwybredniejszym gustom klientów. Światowy trend budownictwa energooszczędnego oraz wzrastająca świadomość inwestorów sprawiają, że rośnie popyt na projekty w technologiach energooszczędnych i pasywnych. Pracownie wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, coraz większą część projektów tworzą z myślą o jak najmniejszym zapotrzebowaniu budynku na energię.

Swoją popularność projekty gotowe zawdzięczają stosunkowo niskiej cenie w porównaniu z indywidualnym projektem domu oraz możliwością zobaczenia na własne oczy zrealizowanej inwestycji. Nie bez znaczenia jest także dostępność „od ręki” wybranego projektu, który można w ciągu kilku chwil kupić w biurze lub przez internet. W czołówce pracowni projektowych specjalizujących się w sprzedaży projektów gotowych jest krakowski Archeton.

Pracownia Archeton w ciągu wielu lat swojej działalności na bieżąco odnotowuje, które projekty sprzedają się najlepiej. Wśród nich nie brakuje takich, które od wielu lat cieszą się niesłabnąca popularnością wśród inwestorów. Ze względu na nieustannie zmieniające się rozwiązania budowlane oraz normy prawne dotyczące energooszczędności budynków, Archeton na bieżąco aktualizuje swoje popularne projekty tak, aby sprostały one najnowszym technologiom budowlanym. Nie dziwi więc fakt, że ściany najpopularniejszych projektów biura Archeton powstają z bloczków YTONG ENERGO. Tak ich wykorzystanie motywuje arch. Justyna Markowska-Zemanek: – Produkt ten daje możliwości wzniesienia ściany jednowarstwowej o standardowej grubości 36,5 cm zachowującej jednocześnie bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła U=0,25 W/m2K. Obecnie jest to jeden z najcieplejszych materiałów budowlanych na polskim rynku przeznaczonych do wznoszenia murów jednowarstwowych, nie wymagających żadnego docieplenia. Dla inwestorów YTONG ENERGO może być atrakcyjną propozycją z kilku powodów. Po pierwsze zapewnia doskonałą jednorodność cieplną przy wystarczającej wytrzymałości, aby wznosić ściany pełniące rolę konstrukcyjno-izolacyjną.

Arch. Justyna Markowska-Zemanek zwraca również uwagę na minimalizację błędów wykonawczych: – Dzięki idealnym wymiarom wszystkie bloczki pasują do siebie, co zdecydowanie usprawnia budowanie. Budowa w technologii YTONG ENERGO to również czysty, uporządkowany plac budowy. Nie trzeba gromadzić piasku, cementu, wapna oraz używać betoniarki. Wystarczy woda, wiaderko, systemowa zaprawa oraz kielnia, aby wykonać spoiny poziome łączące bloczki.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej kilku popularnym projektom biura Archeton.

Spośród bogatej oferty Archetonu klienci bardzo często wybierają projekt Antałek Beta, który skonstruowany został w technologii ściany jednowarstwowej z bloczków YTONG ENERGO 36,5 cm. Jego najważniejszą zaletą jest to, że nadaje się na niemal każdą działkę. Decyduje o tym przede wszystkim położenie pokoju dziennego, który oświetlono oknami aż z trzech stron świata. Na popularność projektu Antałek Beta ma również wpływ jego wielkość – zaledwie 89,3 m2. Choć dom wydaje się niewielki, zapewni komfortowe życie dla 4-osobowej rodziny, a z powodu niedużego metrażu koszt jego budowy będzie optymalny.

Wśród popularnych projektów biura Archeton nie brakuje też domów o większej kubaturze. Koliba Rex to 117-metrowy, urokliwy dom zbudowany na planie litery T. Składa się z części mieszkalnej i garażowej. Cześć mieszkalna to: otwarty salon z kominkiem, jadalnia połączona z kuchnią i cztery pokoje na dwupoziomowym poddaszu. W projekcie wykorzystano każdy metr kwadratowy. Dzięki temu zmieściły się również dwie łazienki, garderoba i wygodna szafa w holu. Inną wariacją projektu Koliba jest Koliba Grota. Jest większa od Rexa o 6,5 m2, dzięki czemu udało się powiększyć kotłownię i pomieszczenia gospodarcze. W obu wersjach ściany zewnętrzne zaprojektowano z bloczków YTONG ENERGO o grubości 36,5 cm. Dzięki temu dom będzie nie tylko funkcjonalny i praktyczny, ale przede wszystkim oszczędny w użytkowaniu.

Dla inwestorów, którzy wciąż nie mogą się zdecydować pomiędzy kupnem mieszkania a budową domu, polecamy projekt Smolik Energo. Ma on powierzchnię dużego mieszkania (107,7 m2), jednak gwarantuje większą niezależność i życie bliżej natury. Szczególnie, że koszt utrzymania budynku nie jest duży, a to dzięki rozwiązaniom architektonicznym. Po pierwsze ściany zewnętrzne z energooszczędnych bloczków YTONG ENERGO o grubości 36,5 cm gwarantują niższe zapotrzebowanie na energię do ogrzania budynku. Po drugie duże przeszklenie w salonie wpuszcza do wnętrza naturalne światło, które oświetla i ogrzewa pomieszczenia.

Najpopularniejsze propozycje pracowni Archeton są dostosowane do wymagań ciągle zmieniającego się rynku. Są to nie tylko domy o małej i średniej kubaturze, ale także o niskim zapotrzebowaniu na energię. – Ze względu na nasze długoletnie doświadczenie w branży przez wielu inwestorów postrzegani jesteśmy nie tylko jako firma projektowa, ale też jako źródło praktycznej wiedzy o budownictwie i architekturze. To zobowiązuje – mówi arch. Justyna Markowska-Zemanek. – Ogólnodostępność różnorodnych technologii i materiałów istotnie wpływa na kształtowanie rynku budowlanego. Rośnie świadomość i oczekiwania inwestorów indywidualnych, co oznacza, że poprzeczkę dla projektantów i wykonawców wieszają oni coraz wyżej. To oczywiste, że ludzie chcą mieszkać w domach funkcjonalnych i komfortowych. Ale dziś ogromnie ważne jest również, aby projekty oparte były na takich rozwiązaniach, które w dłuższej perspektywie zagwarantują mieszkańcom niskie koszty eksploatacji budynków i zapewnią im zdrowe, ekologiczne życie – podsumowuje arch. Justyna Markowska-Zemanek.

Wybierając projekt gotowy inwestor powinien zaufać wiedzy i doświadczeniu architekta. On wie najlepiej, jak sprawić, aby dom był nie tylko estetyczny, ale także tani w utrzymaniu. Warto więc mu zaufać i zbudować dom z materiałów, które zostały zapisane w projekcie.

– Energooszczędność jest cechą, która będzie charakteryzować nasz dom latami – wyjaśnia arch. Justyna Markowska-Zemanek. – Opłaty za energię stanowią główną cześć kosztów użytkowania domów i mieszkań i stale wzrastają wraz z ogólną tendencją wzrostu cen energii. Zależą bezpośrednio od wielkości jej zużycia, a to zużycie może być niskie pod warunkiem, że budynek zostanie odpowiednio zaprojektowany i wykonany z energooszczędnych materiałów – podsumowuje arch. Justyna Markowska-Zemanek.

Zamieniając budulec na tańszy i zazwyczaj gorszej jakości, nasz dom już na starcie jest kilka lat starszy technologicznie. Natomiast za jakiś czas może się okazać, że jest to dosyć poważny problem podczas użytkowania czy sprzedaży domu. Pamiętajmy – okna, czy dachówkę zawsze możemy wymienić, jednak ściany domu pozostaną takie same, jakimi wybudujemy je dzisiaj.


Projekt Koliba Rex Pracowni Archeton / SILKA, YTONG


Projekt Smolik Energo Pracowni Archeton  / SILKA, YTONG


Bloczek YTONG ENERGO grub. 36,5 cm / SILKA, YTONG


Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.ytong-silka.pl, www.budowane.pl, www.akademiamurowania.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/, http://sklep.xella.pl, www.inspiracje.budowane.pl, www.multipor.budowane.pl oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy, www.ZdrowaBudowa.pl.

Xella Polska
Więcej informacji z firmy Xella Polska ( PRESS BOX)