XIII Konkurs KOŁO na „Projekt Łazienki 2011” rozstrzygnięty

W połowie czerwca 2011 zakończył się konkurs na projekt toalety publicznej dla ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.  Najlepszą koncepcją okazała się praca studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Na konkurs organizowany przez firmę Sanitec Koło, wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi i Fundacją Ulicy Piotrkowskiej, wpłynęła rekordowa liczba 352 prac. 

Wśród nadesłany prac były koncepcje reprezentujące wiele nurtów architektonicznych – od form historyzujących, przez minimalistyczne obiekty wielofunkcyjne, aż po wizje awangardowe z wykorzystanie niestandardowych materiałów i konstrukcji.

Organizatorzy i Partnerzy Konkursu oczekiwali od projektantów stworzenia koncepcji toalety publicznej dla Piotrkowskiej, która m.in. wpisywałaby się w układ urbanistyczno-architektoniczny tej części miasta z możliwością jej powtórzenia w innych lokalizacjach. Siedmioosobowe jury uznało, że żadna z prac nie spełniła kryteriów, określonych w wytycznych konkursowych, w związku z tym nie przyznano Grand Prix ufundowanej przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Najwyższą ocenę jury i Wyróżnienie I stopnia uzyskała praca zespołu studentów z Politechniki Śląskiej. Bartłomiej Ordon, Izabela Niemkowska i Alicja Dziurosz zaproponowali minimalistyczną formę, która oprócz funkcji toalety spełnia również rolę tablicy informacyjnej. Transparentne ściany obiektu, zasłaniają automatyczne kurtyny w momencie wejścia do niezwykłego wnętrza.

Projekt stanowi interesującą interpretację ducha ulicy Piotrkowskiej i jednocześnie miasta Łodzi poprzez delikatne odwołanie się do metafory maszyny i pracujących w niej  ruchomych tłoków, oferując jednocześnie rozwiązanie współczesne i spełniające warunek  powtarzalności” – tak uzasadnili swój wybór członkowie jury.

Autorzy sześciu projektów najwyżej ocenionych przez Jury zostali laureatami konkursu. Przyznano jedno wyróżnienie  I stopnia, dwa równorzędne wyróżnienia II stopnia i trzy równorzędne wyróżnienia III stopnia. Laureatami konkursu zostali również zdobywcy wyróżnienia Internautów.

Wśród nagrodzonych są studenci i młodzi absolwenci kierunków architektonicznych z uczelni w Białymstoku, Gliwicach, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Liczba nadesłanych na konkurs prac i reprezentowane uczelnie z całego kraju – świadczą o potrzebie rozwiązania ważnego społecznie problemu toalety „miejskiej”. Po zakończeniu konkursu powstanie katalog prac koncepcyjnych laureatów. Zostanie on udostępniony jednostkom samorządów terytorialnych, które będą mogły wybrać do realizacji dowolny projekt.

 

Prace oceniało jury w składzie:

– prof. dr. hab. arch. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, APA Kuryłowicz & Associates
– Mariusz Sokołowicz – Kierownik Oddziału Ulicy Piotrkowskiej
– dr arch. Włodzimierz Adamiak – Instytut Architektury Politechniki Łódzkiej
– Prof. PŁ  Marek Janiak – Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
– projektant Janusz Kaniewski – Kaniewski Haute Design
– arch. Wojciech Szygendowski – Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków
– Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Sanitec KOŁO

Internauci przyznali swoje wyróżnienie podczas głosowania na specjalnej stronie konkursowej.

Najwięcej głosów – 3792, spośród ponad 40 tysięcy oddanych, uzyskała praca Emilii Modrzewskiej oraz Norberta Dąbrowskiego.

Lista laureatów konkursu na „Projekt łazienki 2011”

Ocena Jury

Wyróżnienie I stopnia – 9000 zł

Praca nr 322, godło 15 02 18, autorzy: Bartłomiej Ordon, Izabela Niemkowska, Alicja Dziurosz

Wyróżnienia równorzędne II stopnia – 4000 zł

Praca nr 43, godło 56 39 11, autorzy: Marcin M. Sieradzki, Bartłomiej Kuriata

Praca nr 70, godło 60 05 09, autorzy: Łukasz Brzozowski, Daniel Dziczek

 

Wyróżnienia równorzędne III stopnia – 2000 zł

Praca nr 6, godło 06 66 76, autorzy: Paweł Przerwa, Zofia Wojtach, Małgorzata Gwizd

Praca nr 42, godło 11 29 85, autorzy: Maciej Armanowski, Michał Cichy

Praca nr 218, godło 00 07 28, autorzy: Krzysztof Grześków, Łukasz Hajduk, Katarzyna Laskowska

 

Ocena Internautów

Wyróżnienie Internautów – 2000 zł

Praca nr 203, godło 25 04 12, autorzy: Emilia Modrzewska, Norbert Dąbrowski

 

Szczegółowe informacje i wyniki konkursu publikowane są na stronie www.konkurskolo.plSanitec KOŁO

Więcej informacji z firmy Sanitec KOŁO ( press box )