Branża budowlana – fakty, liczby, ciekawostki, województwo opolskie

Koncepcja ogólnopolskiego roadshow Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG została stworzona, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, ekip wykonawczych, a także szkół o profilu budowlanym. Dane dotyczące branży, opracowane przez Annę Waszczuk, analityka rynku Xella Polska, potwierdzają potrzebę inicjowania akcji, które wielowymiarowo wspierają edukację budowlaną.

Pozwolenia na budowę
Według danych GUS w ubiegłym roku w Polsce liczba pozwoleń na budowę w sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniosła 174 929, w tym 57 proc. (98 934) w segmencie budownictwa jednorodzinnego.
W okresie styczeń-październik ubiegłego roku w województwie opolskim wydano 2 118 takich dokumentów, w tym dwie trzecie dotyczyło budownictwa jednorodzinnego.

Rozpoczęte budowy
W 2010 r. na terenie kraju rozpoczęto budowę 158 064 mieszkań – 55 proc. w budownictwie jednorodzinnym.
W okresie styczeń-październik 2010 r. w województwie opolskim rozpoczęto budowę 1 829 mieszkań.

Mieszkania oddane do użytku
W ubiegłym roku w Polsce oddano do użytku 135 715 mieszkań, w tym ponad połowę w budownictwie jednorodzinnym.
W ciągu trzech pierwszych kwartałów ubiegłego roku mieszkańcy województwa opolskiego mogli zamieszkać w 1 749 nowych domach jednorodzinnych i mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych.

Przeciętna powierzchnia mieszkań
Przeciętna powierzchnia mieszań oddanych do użytku przez deweloperów w Polsce w okresie trzech pierwszych kwartałów 2010 wyniosła 66 m2, a w przypadku domów jednorodzinnych wybudowanych przez inwestorów prywatnych: 146 m2.
Metraż nowych domów w województwie opolskim jest średnio większy o 2,3 m2 niż przeciętny dla całej Polski. Powierzchnia nowych mieszkań deweloperskich wynosi 56,2 m2.
Najwyższe wartości tych wskaźników odnotowano w tym okresie w przypadku mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów w województwie śląskim, w którym powierzchnie były o 17,1 m2 większe niż przeciętne dla całej Polski, a w przypadku domów jednorodzinnych wybudowanych przez inwestorów indywidualnych w województwie pomorskim – o 9,9 m2 większe niż przeciętne dla całej Polski.

Zatrudnienie w budownictwie
Według danych z trzech pierwszych kwartałów 2010 r. w budownictwie zatrudnionych było  433 297 osób – 8,3 proc. wszystkich zatrudnionych w Polsce pracowało w tej branży.
W województwie opolskim odsetek zatrudnionych w budownictwie wynosi 7,8 proc. Największy notują województwa: świętokrzyskie – 11,1 proc., lubelskie – 10,3 proc. i warmińsko-mazurskie – 10,3 proc.

Liczba mieszkań a nowo zawarte małżeństwa
Na jedno oddane do użytku w Polsce w 2009 r. mieszkanie przypadało 1,57 nowo zawartych małżeństw.
Dla województwa opolskiego wartość ta wynosi 3,48 – najlepszy odnotowano dla województwa mazowieckiego – tylko 0,85.

Więcej informacji o akcji Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG na www.akademiamurowania.pl, a 21-22 kwietnia miasteczko zagości w Opolu, w Centrum Handlowym Karolinka.


Trasa Miasteczka Akademia Murowania SILKA YTONG


Ciężarówka Miasteczka Akademia Murowania SILKA YTONG


Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.budowane.pl, www.akademiamurowania.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/, http://sklep.xella.pl, www.inspiracje.budowane.pl, www.multipor.budowane.pl, www.15latYTONG.pl, oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy, www.ZdrowaBudowa.pl.

Xella Polska
Więcej informacji z firmy Xella Polska ( PRESS BOX)