Inwestycja wykorzystująca odnawialne źródła energii bazująca na rozwiązaniach firmy Stiebel Eltron

Innowacyjne pompy ciepła WPF 66 firmy Stiebel Eltron stanowią podstawę systemu grzewczego najnowszej generacji z odnawialnych źródeł energii na poznańskim Osiedlu Podolany. Największa tego typu instalacja zaprojektowana przez Stiebel Eltron będzie dostarczać ciepłą wodę użytkową dla mieszkańców oraz ogrzewać cały obiekt, wykorzystując ciepło pobrane z gruntu.

Nowo budowane Osiedle Podolany w Poznaniu kusi mieszkańców nie tylko ciekawą architekturą, ale także innowacyjnymi rozwiązaniami na poziomie instalacyjnym. Inwestycję wyróżnia system grzewczy najnowszej generacji z odnawialnych źródeł energii, ze stacją przesyłową, a także pompami ciepła WPF 66 dostarczonymi przez firmę Stiebel Eltron.

Innowacyjna technologia w połączeniu z nowoczesną architekturą
Budowa osiedla mieszkaniowego Podolany rozpoczęła się w 2010 roku, jej zakończenie zostało zaplanowane na rok 2013. Inwestycja obejmuje 6 budynków mieszkalnych, w których łącznie znajdują się 284 mieszkania. Osiedle oferuje zróżnicowany standard powierzchni użytkowej mieszkań, począwszy od 40-metrowych, aż po 150-metrowe penthouse’y. Oprócz lokali mieszkalnych w kompleksie znajduje się także hotel. Innowacyjne rozwiązania, takie jak infrastruktura telekomunikacyjna – światłowód w każdym mieszkaniu – oraz system grzewczy korzystający z odnawialnych źródeł energii dostarczony przez firmę Stiebel Eltron powodują, że Osiedle Podolany w Poznaniu jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Co więcej, udział koncernu Stiebel Eltron GmbH w budowie obiektu jest obecnie największą inwestycją
przedsiębiorstwa zarówno w kraju, jak i za granicą.

Ekonomiczne rozwiązanie Stiebel Eltron
Zapotrzebowanie cieplne budynków na Osiedlu Podolany wynosi 3,4 MW. Zaprojektowano zatem cztery węzły po 12 pomp ciepła WPF 66 firmy Stiebel Eltron, 4 zbiorniki buforowe SBP 1500 E oraz 4 zasobniki ciepłej wody SB 1002 AC + 4x FCR 28/270. Tak przygotowana instalacja będzie dostarczać energię cieplną oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową dla całego obiektu. Pompy WPF 66 firmy Stiebel Eltron pracować będą  w oparciu o sondy pionowe: 280 odwiertów po 200 mb każdy.

Pompa ciepła WPF  66 firmy Stiebel Eltron – idealna podczas dużego zapotrzebowania na moc
Pompa ciepła WPF 20 – 66 kW idealnie sprawdza się w budynkach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło – blokach, apartamentowcach czy też pomieszczeniach przemysłowych. Pracuje ona w systemie solanka/woda lub woda/woda i służy do automatycznego ogrzewania wody grzewczej do temperatury zasilania + 60 st. C. System grzewczy firmy Stiebel Eltron przystosowany jest do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego, jak również do ciepłej wody użytkowej, chociaż ze względu na współczynnik efektywności wykorzystywany jest najczęściej w niskotemperaturowych systemach grzewczych. Warto zaznaczyć, że kompaktowa konstrukcja pompy WPF 66 z oferty firmy Stiebel Eltron powoduje, że instalacja zabiera niewiele miejsca wewnątrz budynku. Co więcej, kontenerowa budowa nośna umożliwia ustawianie urządzeń jedno na drugim i tym samym pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń w kotłowni. Elementy obudowy zewnętrznej wykonane są z blachy stalowej, cynkowanej ogniowo i lakierowanej lakierem piecowym, dzięki czemu instalacja jest zabezpieczona przed korozją. Poszczególne elementy urządzenia, jak również jego obudowa, zostały wyposażone w izolację dźwiękową, która redukuje hałas podczas pracy pompy ciepła. Dodatkowo urządzenie Stiebel Eltron posiada elementy zabezpieczające – czujniki wysokiego ciśnienia, czujnik niskiego ciśnienia, jak również zabezpieczenie przed zamarzaniem systemu.

„Kontenerowa” koncepcja pomp ciepła WPF firmy Stiebel Eltron pozwala na budowę kaskad, których poszczególne moduły ustawiane są jeden na drugim. Maksymalna ilość w kaskadzie wynosi 6 urządzeń, co pozwala osiągnąć aż 400 kW mocy. Podstawowymi zaletami systemu kaskadowego są bardzo niskie koszty eksploatacji podczas częściowego zapotrzebowania na ciepło oraz redukcja ryzyka awarii całego systemu. Co więcej, stosując automatykę, która kontroluje czas pracy poszczególnych jednostek, zwiększa się żywotność i niezawodność całego systemu.

Najnowszej generacji instalacja grzewcza na poznańskim Osiedlu Podolany, korzystająca z odnawialnych źródeł energii, powstała w oparciu o pompy ciepła WPF 66 firmy Stiebel Eltron w układzie kaskadowym. System pozwoli sprostać zapotrzebowaniu cieplnemu na poziomie 3,4 MW,  dostosowując moc  do chwilowego zapotrzebowania i w ten sposób zmniejszając rachunki za energię cieplną.

Cena katalogowa pompy WPF 66 w Polsce wynosi 19.090,- euro netto.

STIEBEL ELTRON POLSKA