Istota czasu wolnego

Jesteś kobietą i cierpisz na chroniczny brak czasu wolnego? Zapominasz o odpoczynku i regeneracji sił fizycznych i psychicznych? Nie mówiąc nic o zadbaniu o swój zewnętrzny wygląd: fryzurę, makijaż, ubranie? Zapomniałaś nawet czym czas wolny w ogóle jest?

Czas wolny to czas, który możesz poświęcić na co tylko chcesz. To czas, o którym decydujesz w pełni sama – poświęcony w danym momencie lub zaplanowany na to, co Ci się zachce. Jeśli uważasz, że czas wolny to czas spędzony na przygotowywaniu obiadu dla rodziny. Mylisz się. Nawet czas poświęcony na dojazd do pracy nie jest Twoim czasem wolnym. Czas wolny to wyłącznie taki czas, w którym nie wykonujesz żadnych obowiązków związanych z pracą, domowymi obowiązkami czy nauką. Czas wolny masz wtedy, kiedy możesz go przeznaczyć na swoje zainteresowania, rozwój osobisty czy rozrywkę. Nie dotyczy w żaden sposób szeroko rozumianych obowiązków życiowych wynikających ze spełnianych ról.

Gdy byłeś dzieckiem z pewnością miałeś więcej czasu na zabawę i rozrywkę, niż osoba dorosła. Odczuwałeś tez inaczej czas. Czas był subiektywnie dłuższy niż teraz. Czas wolny prawdopodobnie organizowała Ci osoba dorosła, biorąc pod uwagę to, co robić lubisz lub nie. Teraz możesz i musisz swoim czasem rozdysponować sam. Możliwe też, że nie zostałeś nauczony efektywnego spędzania własnego wolnego czasu, dlatego teraz niepotrzebnie go unikasz i pochłania Cię zbyt dużo obowiązków i nadodpowiedzialność.

Na pewno jest coś, co lubisz robić. Pomiń obowiązki wynikające z pracy, zabaw i opieki nad dziećmi. One potrafią być przyjemne, ale z pewnością są też męczące. W wolnym czasie możesz obejrzeć film, przeczytać książkę, spotkać się z przyjaciółmi, coś namalować czy popływać i wypić dobrą kawę. Możesz również wrócić do zaniechanej z powodu natłoku obowiązków aktywności. Forma spędzania czasu wolnego jest dowolna, jeśli tylko sprawia Ci radość i czujesz się wypoczęta i zrelaksowana. Najkorzystniej dla siebie spędzasz wolny czas wtedy, kiedy czujesz, że się regenerujesz i poprawiasz sobie nastrój.

Na co kobieta może wykorzystać swój wolny czas? Najlepiej na poprawę swojego samopoczucia. A samopoczucie kobiety często zależy od tego, jak czuje się we własnej skórze. Warto zwrócić więc uwagę na to jak jemy i jaki wizerunek tworzymy. Zobaczyć, co proponuje moda, kupić kosmetyki żeby nawilżyć przesuszoną skórę i bieliznę: staniki, stringi, gorsety – wszystko to, co sprawia, że czujesz się kobieco. Dozwolone jest wszystko, co lubisz i wprowadza Cię w dobry nastrój. Myśl o sobie, nie o innych.

Zorganizowanie sobie czasu wolnego w perspektywie dnia, tygodnia, miesiąca czy roku, i efektywne wykorzystanie go jest podstawą Twojego zdrowia. Stan Twojego ducha, ciała i umysłu w dużej części zależy od tego, w jaki sposób o siebie dbasz. Nie można odpowiednio zadbać o siebie nie znajdując dla siebie czasu wolnego. Zmniejszenie poziomu stresu poprzez spędzanie wolnego czasu na ulubionych czynnościach przynosi wiele korzyści. Również Twoim bliskim i osobom, które lubisz. A Ty lepiej śpisz, lepiej wyglądasz, częściej się uśmiechasz i bardziej lubisz siebie i swoje życie.

Moda-online.pl