Roboty Kawasaki w Fabryce Farb i Lakierów Śnieżka S.A.

ASTOR, dystrybutor robotów Kawasaki, dostarczył roboty przemysłowe do stanowiska paletyzacji wiaderek z farbą w Fabryce Farb i Lakierów Śnieżka S.A., wykonanego przez Zakłady Mechaniczne RUFUS.

Śnieżka S.A. jest jednym z czołowych producentów farb i lakierów w Polsce. To nowoczesny zakład, zatrudniający ponad 500 osób i wytwarzający rocznie około 70 mln litrów wyrobów chemii budowlanej na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne.

Śnieżka, niemal od początku swej działalności inwestuje w rozwój bazy produkcyjnej i logistycznej. Działania te obejmują systematyczną rozbudowę powierzchni magazynowych, zwiększanie zdolności produkcyjnych czy wymianę lub unowocześnianie parku maszynowego. Jedną z takich inwestycji była modernizacja linii technologicznej do produkcji białej farby emulsyjnej i fasadowej. Projekt zakładał m.in. uruchomienie wydajnego, zrobotyzowanego stanowiska do paletyzacji wiaderek o pojemnościach 3, 5, 10 i 15 litrów, obsługującego dwie linie rozlewnicze. Uzyskanie zakładanej wydajności wymagało zastosowania dwóch robotów Kawasaki serii ZD250 z oferty ASTOR.

Zwiększenie wydajności i niezawodności całego ciągu produkcyjnego to tylko jeden z efektów modernizacji. Zapewnienie wysokiej jakości i powtarzalności ułożenia produktu na paletach to kolejne, wymierne korzyści. Podstawowym atutem tej instalacji jest również odciążenie pracowników od ręcznego układania wiaderek (wiaderko 15l waży 22 kg), co wpływa na poprawienie warunków pracy. Godnym zauważenia jest, że poziom zatrudnienia nie uległ zmianie. Osoby, które do tej pory układały wiaderka, wykonują inne prace, które są mniej obciążające dla organizmu człowieka.

Tomasz Michałek, Dyrektor Oddziału ASTOR Kraków komentuje: „Roboty Kawasaki serii Z to niezawodne maszyny o udźwigu do 250kg, które umożliwiają paletyzację ciężkich produktów oraz stosowanie różnorodnych chwytaków, bez obawy o ograniczenia udźwigu. Dzięki szybkości i precyzji ruchów osiągane są świetne parametry wydajnościowe. Zastosowanie w robotach silnych napędów oraz przekładni najwyższej klasy gwarantuje niezawodność pracy.”

Szeroki asortyment produktów oraz wysokie wymagania jakościowe Śnieżki S.A. spowodowały, iż zrobotyzowane stanowisko paletyzujące zostało wyposażone w szereg ciekawych i nowoczesnych rozwiązań, pozwalających m.in. na pozycjonowanie wiaderka tak, aby logo firmy było zawsze widoczne. Zastosowanie chwytaka mechanicznego zapewnia bezpieczny transport wiaderek na paletę, chroniąc je przed niekontrolowanym upadkiem, co z kolei wpływa na wyeliminowanie przestojów z tym związanych oraz na zachowanie czystości na stanowisku.

Łatwą obsługę stanowiska zapewnia panel operatorski z dostarczonym przez ASTOR oprogramowaniem Wonderware InTouch,, pozwalającym na wybór aktualnie produkowanego asortymentu, sposobu ułożenia wiader czy przekładek.

Zrobotyzowane stanowisko zaprojektowała i wykonała firma Zakłady Mechaniczne Rufus z Dębicy. Jeszcze przed podjęciem decyzji przez klienta o wyborze integratora, firma Rufus przeprowadziła demonstracyjną serię testów i prób z wykorzystaniem robota Kawasaki.

Zarówno klient, jak i integrator docenili zalety współpracy z firmą ASTOR, która poza dystrybucją systemów automatyki i robotyki zapewnia pakiet usług dodatkowych. Są to m.in. konsultacje techniczne i biznesowe, doradztwo przedwdrożeniowe, profesjonalne wsparcie techniczne (w tym Kontrakt Serwisowy ASTOR w zakresie robotów Kawasaki, zapewniający opiekę serwisową 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu) oraz przeglądy okresowe. ASTOR dysponuje także magazynem robotów i części zamiennych w Polsce, co znacząco skraca czas dostaw.

Proces produkcyjny, dzięki uprzejmości Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka S.A., został przedstawiony w postaci filmu, dostępnego na stronie:
http://www.astor.com.pl/robotyka/galeria-filmow/paletyzacja/roboty-kawasaki-serii-z-paletyzacja-w-fabryce-farb-i-lakierow-sniezka.html

O ASTOR Sp. z o.o.
Firma jest polskim dystrybutorem międzynarodowych producentów sprzętu i oprogramowania, służących do automatyzacji i informatyzacji produkcji. W ofercie firmy znajdują się takie produkty jak: oprogramowanie do zarządzania produkcją i wydajnością produkcji, roboty przemysłowe, systemy sterowania maszynami, urządzenia komunikacyjne, a także oprogramowanie do wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych. Oferta produktów wzbogacona jest o szereg profesjonalnych usług, ułatwiających wybór, wdrażanie i eksploatację kompletnych systemów automatyzacji procesów produkcyjnych i przemysłowych.

ASTOR Sp. z o.o. jest wieloletnim członkiem Business Centre Club, zdobywcą wielu nagród, w tym międzynarodowych oraz sześciokrotnym laureatem tytułu „Gazela Biznesu”.
Więcej informacji o firmie dostępnych jest na stronie: www.astor.com.pl

OmniPro
WIĘCEJ INFORMACJI z firmy ASTOR (PRESS BOX)