Kąpiel bez barier. Prysznic czy wanna?
Istotą projektowania łazienki z której korzystają seniorzy i osoby z ograniczoną sprawnością ruchową jest zapewnienie możliwości swobodnego poruszania się, oraz wytrzymałości i stabilności urządzeń sanitarnych, gwarantujących bezpieczeństwo. Jak wyposażyć i zaaranżować strefę kąpieli aby stała się miejscem relaksu dla wszystkich użytkowników?
Wybierając wyposażenie łazienki bez barier kierujemy się nie tylko estetyką produktu. Poszukujemy rozwiązań, które oferują jednocześnie maksimum funkcjonalności. Dlatego wybór pomiędzy wanną i prysznicem powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb domowników, w tym od ich stopnia sprawności i funkcji jakim ma sprostać łazienka, np. konieczności stosowania zabiegów hydroterapeutycznych.
Uniwersalny prysznic
Odpowiednio zaaranżowana strefa prysznica oferuje większą niż wanna swobodę ruchów i ułatwia samodzielną kąpiel bez względu na stopień sprawności. Dzięki temu to właśnie prysznic najczęściej stosowany jest w łazienkach bez barier. Projektując tę przestrzeń należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Brodzik powinien być zamontowany bezprogowo. Do łazienki, z której korzystają osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, warto wybrać odporny na uszkodzenia brodzik ze stali nierdzewnej, z pochylonym rantem, ułatwiającym wjeżdżanie i wyjeżdżanie ze strefy prysznica.
Tu istotna jest również wielkość kabiny prysznicowej, pozwalająca na swobodny transfer z wózka na siedzisko oraz odpowiednia szerokość wejścia. Uniwersalnym rozwiązaniem, które znajdzie zastosowanie również w mniejszych łazienkach, jest mocna i odporna na uszkodzenia zasłona prysznicowa, która zapewnia większą swobodę ruchu podczas kąpieli.
Niezbędnym elementem strefy prysznica są poręcze, montowane na wysokości 85 cm, które pomogą w utrzymaniu równowagi seniorom lub przesiadaniu się z wózka na specjalne siedzisko. Aby ułatwić transfer, siedzisko montowane jest na wysokości 48 cm. Bezpieczeństwo strefy prysznica podniesie montaż odpowiedniej armatury – wyposażonej w dużą, poręczną dźwignię baterii termostatycznej i deszczownicy. Nie zapomnijmy o macie antypoślizgowej, która chroni przed przypadkowym upadkiem.
Wanna do zadań specjalnych
Wchodzenie i wychodzenie z wanny może być uciążliwe dla osób z ograniczoną zdolnością ruchową dlatego w łazienkach bez barier najczęściej rezygnujemy z niej na rzecz prysznica. Na instalację wanny z zasady decydują się osoby, które wymagają stosowania domowych zabiegów fizjoterapeutycznych. To również często spotykane rozwiązanie w łazienkach rodzinnych.
Korzystanie z wanny ułatwiają wbudowane uchwyty, stabilne siedzisko na wysokości obrzeża i szeroki, wzmocniony rant na którym można się bezpiecznie oprzeć. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, które podnosi poziom komfortu, takie jak podłokietniki, ergonomicznie wyprofilowane oparcie i zagłówek.
W łazience bez barier warunkiem bezpieczeństwa jest wybór bezpiecznych urządzeń sanitarnych z odpowiednimi certyfikatami i atestami oraz ich poprawny montaż. Od 13 lat standard wyposażenia łazienek dla osób z niepełnosprawnością na rynku polskim kreują marki KOŁO i LEHNEN.
Więcej informacji i propozycje aranżacji można uzyskać na stronie internetowej: www.kolo.com.pl .
O przestrzeni miejskiej bez barier, nowościach technologicznych i niezwykłych osobowościach, łamiących stereotypy związane z niepełnosprawnością informuje blog KOLOciebie.com .