Ujarzmiona energia w Muzeum Podkarpackiej Energetyki

Jak działa generator Van de Graffa,  jakie znaczenie maiły odkrycia Faraday’a… Tego rodzaju pytania zadawali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej, którzy odwiedzili Muzeum Podkarpackiej Energetyki.

Z okazji 105-lecia podkarpackiej energetyki PGE Obrót z siedzibą w Rzeszowie zaprasza do muzeum zorganizowane grupy zainteresowane tajemnicami energetyki.

– PGE Obrót wspiera nasz Dom, dlatego też gdy dowiedzieliśmy się o możliwości zwiedzania muzeum postanowiliśmy zarezerwować termin – mówi Lucyna Organiściak, instruktor terapii.

Zwiedzający mogą bezpłatnie obejrzeć tutaj unikatowe eksponaty z początków ubiegłego wieku. Ale to nie wszystko.

– Zwiedzanie opiera się na interaktywnej zabawie. Nasi goście  mogą poznać tajemnice energetyki, między innymi uczestnicząc w eksperymentach.  Wizyta w muzeum jest okazją zarówno do dobrej zabawy, jak i edukacji – mówi Agnieszka Szczekala, rzecznik PGE Obrót.

Jak ujarzmić energię

Wycieczki oprowadzają Małgorzata Wilczak i Paweł Pasterz, popularyzatorzy nauki, gospodarze „Radiolatorium”, cieszącego się dużym zainteresowaniem programu emitowanego na antenie Polskiego Radia Rzeszów.

Ten duet przeprowadza także eksperymenty i wyjaśnia procesy fizyczne, np. zasady magnetyzmu, prezentowane na specjalnych modelach edukacyjnych.

Pan Janusz, podopieczny ŚDS w Wysokiej Głogowskiej, cieszył się z wizyty w muzeum. – Spoglądając kiedyś na błyskawice, zastanawiałem się, jak ujarzmić tę energię. Eksperymenty oraz eksponaty, które tutaj zobaczyłem, pomagają zrozumieć, w jaki sposób energia służy ludziom.

Rezerwacja wycieczek

Muzeum Podkarpackiej Energetyki mieści się w siedzibie PGE Obrót S.A. w Rzeszowie na ul. 8 Marca 6.  Powstało 5 lat temu przy okazji obchodów 100-lecia podkarpackiej energetyki. Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów odwiedziło je ok. 1500 osób.


Szczegółowych informacji dotyczących rezerwacji wycieczek udziela: Katarzyna Wiśniowska
tel: 17 865 6119, katarzyna.wisniowska@gkpge.pl

Piotr Wróbel
Specjalista  ds. Public Relations
piotr.wrobel@gkpge.pl, tel. (17) 865 6124; 691911 525


PGE Obrót S.A. z siedzibą w Rzeszowie wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGE – największej grupy energetycznej w Polsce i jednej z największych firm energetycznych w Europie Środkowej. Spółka obsługuje ponad pięć milionów odbiorców energii elektrycznej – firm, instytucji i gospodarstw domowych. Podstawowym celem strategii marketingowej PGE Obrót SA jest stałe doskonalenie standardów obsługi klienta, poprzez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i stałą poprawę jakości świadczonych usług oraz dostosowanie oferty do zmieniających się potrzeb klientów i wymogów rynku. Spółka dąży do rozszerzenia oferty świadczonych usług w oparciu o produkty PGE.