Praktyczna i romantyczna – okiennica XXI wieku

Błękitne, zielone, ażurowe, smukłe lub mocne drewniane – okiennice na południu Europy występują w każdym niemal domu. Ostatnio zyskują coraz większą popularność także w Polsce. Dzięki zastosowaniu nowego materiału – aluminium, stały się one bardziej odporne na warunki atmosferyczne a dodatkowo chronią nasze domy przed zbytnim nagrzewaniem się podczas upałów.

Okiennice mimo, że nadal są uważane za element typowy dla architektury tradycyjnej, świetnie prezentują się również na elewacji nowoczesnych obiektów o prostej geometrycznej bryle. Dawne okiennice w polskiej strefie klimatycznej nie wytrzymywały długo, deszczowe jesienie oraz mroźne i śnieżne zimny mocno nadwyrężały ich konstrukcję. Średnio po 3-4 sezonach wymagały one gruntownej konserwacji lub wymiany. Nowoczesne okiennice wykonane z lekkiego aluminium doskonale sprawdzają się w naszej strefie klimatycznej – są odporne na czynniki atmosferyczne, korozje i naprężenia mechaniczne – mówi Bożena Ryszka – kierownik marketingu i public relations z Aluprof S.A.

Okiennice mogą nadać naszemu domowi wyjątkowy charakter. Chociaż kojarzą się one z budynkami stylizowanymi na wiejskie, to obecnie coraz częściej pojawiają się, także w obiektach modernistycznych. Obecnie na rynku mamy bogaty wybór wzorów, co pozwala na przestrzenne urozmaicenie fasady. Elementy te dodają uroku elewacji a także są praktyczne i temu zawdzięczają swój renesans. Okiennice Aluprof MB-Sunshades, których skrzydła maja budowę panelową podnoszą estetykę budynku. Dzięki takiej konstrukcji możemy je z powodzeniem zastosować zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych domach – mówi Paweł Dacka – konstruktor z sekcji fasad z  Aluprof S.A.

Okiennice umożliwiają także regulowanie bilansu energetycznego budynku co ma duże znaczenie we współczesnym zorientowanym ekonomicznie i ekologicznie budownictwie. Dzięki nim możemy ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń latem – hamują dostęp światła oraz gorącego powietrza zapewniając w pomieszczeniach przyjemny chód. Zimą z kolei przyczyniają się do zmniejszenia ucieczki ciepła.

Elementy te stanowią dodatkową ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przez co nasze okna dłużej pozostaną piękne i sprawne. Dodatkowo, okiennice wyciszają pomieszczenia, dzięki czemu szalejąca za oknami wichura, deszcz, czy grad będą dla nas mniej odczuwalne.

Okiennice mogą mieć skrzydła pełne, tzn. panelowe – po ich zamknięciu uzyskujemy efekt całkowitego zaciemnienia wnętrza. Możemy także zdecydować się na wersję z lamelkami ustawionymi na stałe lub ruchomymi. Najczęściej składają się one z dwóch skrzydeł mocowanych po obu stronach ościeża, ale zdarzają się również pojedyncze lub składane, montowane tylko z jednej strony okna.

Firma Aluprof S.A. wychodząc naprzeciw trendom wprowadziła do swojej oferty system okiennic aluminiowych MB-Sunshades. Wykonane są one z wysokogatunkowego aluminium. Nowoczesne techniki barwienia umożliwiają wykreowanie trwałych kolorów z palety RAL oraz wzorów drewnopodobnych. Dostępne są one w wielu kształtach i rozmiarach, mogą być mocowane przed elewacją , zlicowane z nią lub umieszczone wewnątrz otworu okiennego. Wzmocniona konstrukcja zapewnia odpowiednią sztywność i wytrzymałość, co pozwala na tworzenie osłon o bardzo dużych gabarytach. Wszystkie te cechy umożliwiają maksymalnie dostosowanie okiennic do charakteru i estetyki budynku.

Okiennice MB-SUNSHADES są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich kochających klasyczny styl w nowoczesnym wydaniu. Lekkość i wytrzymałość idą w parze z tradycyjnym wyglądem.

W nowoczesnych domach okiennice MB-Sunshades mogą stanowić kontrast urozmaicający bryłę lub delikatne dopełniać konstrukcję o stonowanych barwach.

Aluprof PRESS BOX