Klasa „A++” w systemach grzewczych

Jeszcze do niedawna tylko niektórzy inwestorzy budując dom interesowali się jego parametrami, zapotrzebowaniem na ciepło i kosztami eksploatacyjnymi. Wybudowanie domu można porównać do kupna samochodu. Rosnące ceny paliw zmuszają nabywcę aby zawczasu pomyślał o kosztach eksploatacji auta.

Budynku wprawdzie nie tankujemy, ale żebyśmy mogli w nim wygodnie żyć potrzebujemy paliwa do jego ogrzania. Ograniczenie zużycia energii osiągamy dzięki wysokiej sprawności urządzeń i redukcji strat przesyłu ciepła, zapewniając komfort cieplny przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych.

Każdy przymierzając się do budowy domu patrzy na inwestycję ze swojej perspektywy finansowej. Większość inwestorów koncentruje się tylko na tej fazie i patrzy pod kątem będących w zasięgu na to środków. Dlaczego tak dużo osób używa żarówek energooszczędnych? Dlatego, że są tanie oraz rachunki za elektryczność są wtedy mniejsze? Coraz więcej urządzeń domowych ma określoną klasę energetyczną, a coraz trudniej znaleźć takie, które nie jest oznaczone klasą „A”.
Klasa „A++” dla ogrzewania stanowi oferowany przez firmę C.D.N. Business Group Sp. z o.o. innowacyjny system ogrzewczy o nazwie system ogrzewania fazowego FERIS.

Cały szereg zalet, komfort zdrowotny, korzystna jonizacja(ujemna) powietrza, doskonałe warunki higieniczne sprawiają, że ten system grzewczy zyskuje coraz większą popularność, a w  najbliższym czasie może stać się jednym z dominujących systemów grzewczych stosowanych w budownictwie. Jego małe wymagania energetyczne pozwalają na stosowanie odnawialnych źródeł energii, co znacznie obniża koszty eksploatacji, a także przyczynia się do ochrony środowiska przez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w cyklu życia, czy zużycia energii pierwotnej.

Wyobraźmy sobie zimowy, ale słoneczny dzień w górach. Niektórzy jeżdżą na nartach a tuż obok inni się opalają ?!? Temperatura powietrza jest przecież poniżej zera ! Jak to możliwe ? Drugi przykład: chłodny jesienny poranek, słońce jest jeszcze nisko nad horyzontem, ale już mocno grzeje. Ludzie chętnie wychodzą z cienia, aby ogrzać się na słońcu. Ale dlaczego ? Przecież temperatura powietrza jest wszędzie taka sama. Dzieje się tak dlatego, że to promienie słońca ich grzeją a nie powietrze, a temperatura powietrza w tym przypadku ma drugorzędne znaczenie.


FERIS – Idealny komfort termiczny i zdrowie dla całej Twojej rodziny

Ogrzewanie fazowe, podobnie jak słońce – nagrzewa ludzi, przedmioty nie nagrzewając powietrza. Oznacza to, że względnie niskie temperatury powietrza są rekompensowane przez promieniowanie cieplne zapewniając pożądany komfort termiczny. Zasadą działania dla tego systemu jest przekazanie ciepła do pomieszczenia w postaci subtelnego promieniowania bardzo przyjaznego dla mieszkańców.

Zasada działania

Panel grzewczy systemu FERIS jest zbudowany z dwóch części: kolektora oraz emiterów ciepła. Przez kolektor dolny przepływa woda kotłowa. Oddaje ona ciepło hermetycznie zamkniętemu czynnikowi roboczemu, który paruje już w temperaturze 15°C. Po dostarczeniu ciepłej wody kotłowej do kolektora panelu, następuje wywołanie zjawiska fizycznego(skraplanie pary wodnej wewnątrz panelu i wydobycie się energii cieplnej). Powstała para dynamicznie wypełnia całą przestrzeń części panelu grzewczego, gdzie w wyniku różnicy temperatur następuje kondensacja pary. Czynnik grzewczy, umieszczony w panelach osiąga temperaturę doprowadzonej do niego wody. Drugą część panelu stanowi skraplacz, będący emiterem ciepła. Jest on zbudowany z przewodów rurowych z materiału o dużej przewodności cieplnej. Taka konstrukcja pozwala na uzyskanie równomiernego rozkładu ciepła na powierzchni ściany oraz pełnego wykorzystania dynamiki przemiany fazowej. Powstała wcześniej para skrapla się oddając ciepło na zewnątrz, a skropliny spływają z powrotem do parownika.

Czas całego zjawiska od momentu dostarczenia ciepłej wody kotłowej do kolektora dolnego panelu grzewczego a osiągnięciem przez niego temperatury, jaką posiada woda w systemie centralnego ogrzewania (C.O.), trwa kilka sekund, czyli panel osiąga zadaną temperaturę już po upływie kilku sekund.  Poza tym czynnika roboczego umieszczonego wewnątrz panelu nigdy się nie wymienia ani nie uzupełnia.


Podtynkowe panele Systemu FERIS


Podtynkowe panele Systemu FERIS – montaż


Podtynkowe panele Systemu FERIS – montaż

Zaletą tego typu ogrzewana jest duża dynamika układu oraz krótki czas od podniesienia temperatury w układzie grzewczym do jego odczucia w pomieszczeniu. W przypadku wentylacji grawitacyjnej występują mniejsze straty ciepła ze względu na niższą temperaturę powietrza, co nie znaczy, że obniżamy komfort cieplny. Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła również przyczyni się do poprawy klimatu i obniży koszty eksploatacji.


Podtynkowe panele FERIS – tynkowanie

SYSTEM FERIS
– Redukuje koszty ogrzewania do 60% w stosunku do standardowych systemów,
– Wydajny, równomiernie i szybko nagrzewa pomieszczenia,
– Zmniejsza pojemność wodną układu hydraulicznego w budynku od 80%,
– Pomieszczenia ogrzewa naturalne promieniowanie cieplne,
– Zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne budynku,
– Jest to system niskotemperaturowy (20-50°C), średnia temperatura zasilania to 30°C.
– System zapewnia zdrowy oraz korzystny mikroklimat, brak cyrkulacji kurzu i alergenów,
– System współpracuje z każdym źródłem ciepła, a poszczególne elementy są kompatybilne z elementami innych producentów,
– Dla tego samego odczuwalnego komfortu cieplnego temperatura została obniżona o 4°C w porównaniu do standartowych systemów grzewczych. Stosując ten rodzaj ogrzewania przy temperaturze powietrza 18°C uzyskujemy taki sam komfort cieplny, jak przy 22°C stosując ogrzewanie standartowe – konwekcyjne,
– Poprzez obniżenie temperatury dla odczuwalnego komfortu cieplnego uzyskujemy
dodatkowo 15% oszczędności przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
– Optymalne rozwiązanie z punktu widzenia architektury wnętrz (system podtynkowy),
– Duże powierzchnie grzania o niskiej temperaturze,
– Błyskawiczny czas nagrzewania powierzchni grzewczej, po kilku sekundach panel osiąga zadaną temperaturę,
– System nie wymagający konserwacji, nadzoru i czyszczenia,
– Stale ogrzewanej ścianie obojętne są: mróz czy wilgoć, nie wspominając o grzybie – to  dostosowująca się do warunków zewnętrznych niezwykle mobilna bariera;
– 30ºC to średnia temperatura wody zasilającej;
– nieobecność wszędobylskiego kurzu, brak ruchu powietrza szukającego źródła ciepła;
– zdrowe, odpowiednio zjonizowane powietrze do oddychania – zbędne są tu nawilżacze, czy inne sztuczne dodatki;


Panele FERIS – zdjęcia z kamery termowizyjnej

ZOSTAŃ WŁAŚCICIELEM SALONU POD MARKĄ FERIS.
Firma C.D.N. Business Group rozwija sieć sprzedaży i dystrybucji Systemu FERIS na terenie całej Polski i zaprasza do współpracy podmioty, zainteresowane tworzeniem Salonów (Oddziałów) Firmowych na terenach poszczególnych województw. Sieć sprzedaży FERIS to sieć niezależnych właścicieli punktów dystrybucyjnych w całej Polsce, którzy prowadzą dystrybucję produktu pod marką FERIS. Partnerem może zostać każdy przedsiębiorca / osoba, która posiada środki finansowe niezbędne do rozpoczęcia działalności w obrębie sieci.

System ogrzewania fazowego FERIS jest najtańszym systemem grzewczym na rynku pod względem eksploatacyjnym. Ogrzewanie Fazowe stanowi przełom na rynku grzewczym, stawiając jednocześnie na znakomity komfort termiczny, eksploatacyjny jak również ekonomiczny, ponieważ zapewnia bezkonkurencyjne oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń.

Źródło: www.feris.co