KOŁO zmienia sposób myślenia o toaletach publicznych

Toalet publicznych w Polsce jest mało i – niestety – często odstraszają swoim wyglądem. Są jednak niezbędne w przestrzeni miejskiej. Sanitec KOŁO, organizując od 15 lat konkurs „Projekt Łazienki”, zmienia podejście do nich. Dzięki tej inicjatywie szansę wpływu na ich wygląd mają młodzi architekci, projektanci, a także studenci kierunków architektonicznych.

Zmiany są konieczne

Toalety publiczne w polskich miastach są od zawsze tematem tabu. Na światło dzienne wyniosły je dopiero przygotowania do EURO 2012 i choć od tamtej pory już widać zmiany, to wciąż nie można mówić o znacznej poprawie. Szereg kampanii, które miały zmienić sanitarny stan publicznych toalet, na skutek publikacji wyników badań, uwidoczniło problem i pokazało możliwości działania na tym polu[1]. Zaniedbane, nieprzyjemnie pachnące, a niejednokrotnie po prostu zamknięte toalety publiczne nie świadczą dobrze o polskich miastach. To, co jest standardem za zachodnią granicą, w Polsce wydaje się niemożliwe do osiągnięcia. Wyzwanie podjęła firma Sanitec KOŁO organizując już od kilkunastu lat konkurs „Projekt Łazienki”.

Szansa dla projektantów i mieszkańców

Sanitec KOŁO, we współpracy z władzami poszczególnych miast, organizuje konkurs otwarty, którego celem jest wyłonienie najlepszego projektu koncepcyjnego toalety publicznej. Obiekt powinien wpisywać się w architekturę miejsca, a jego forma harmonijnie komponować z otoczeniem. Konieczne jest także spełnienie wymagań organizatorów konkursu, dotyczących jego powierzchni, wyposażenia oraz układu funkcjonalnego. Taka inicjatywa sprowadza jednocześnie na nowe tory myślenie dotyczące przestrzeni publicznej. Dowodem na to jest choćby toaleta w Kazimierzu Dolnym, której projekt koncepcyjny zrealizowano w roku 2012. Obiekt, który w naturalny sposób wtapia się w architekturę miejscowości, współgra z otoczeniem oraz nawiązuje do sąsiedniej zabudowy i sztachetowych płotów, tak charakterystycznych dla tej okolicy. Toaleta w Kazimierzy Dolnym powstała na podstawie zwycięskiego projektu konkursowego Sanitec KOŁO z roku 2007.

Obecnie w Warszawie nad Wisłą, tuż obok Stadionu Narodowego, trwa realizacja projektu,który zdobył Grand Prix w konkursie z 2010.Oddanie do użytku planowane jestdo końca roku 2013.

Profesjonalne jury

Konkurs KOŁO ma charakter otwarty, ale kierowany jest głównie do studentów oraz młodych architektów i projektantów. Do poszczególnych edycji uczestnicy zgłaszają nawet kilkaset prac projektowych. Zwycięzcy wybierani są przez profesjonalne jury, w którym zasiadają m.in. architekci reprezentujący lokalne środowisko oraz przedstawiciele organizatorów konkursu.

Projekt pasujący do przestrzeni miejskiej

Dawniej toalety publiczne kojarzono z podziemnym obiektem ukrytym przed spojrzeniami przechodniów. Konkurs KOŁO na Projekt Łazienki pokazuje inną możliwość: toaleta publiczna może być ozdobnym elementem przestrzeni miejskiej. Projekty, które zdobyły Grand Prix we wszystkich miastach, na przykład w Kazimierzu Dolnym, Warszawie czy jak ostatnio w Katowicach, są dopasowane do otoczenia, w których mają funkcjonować. Cieszą oko i spełniając dodatkowe funkcje, stają się częścią przestrzeni publicznej.

Toaleta z udogodnieniami

Dostosowanie miejsc użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych jest już standardem. Projektanci zgłaszający swoje pomysły na konkurs Sanitec KOŁO idą o krok dalej. Ich koncepcje obejmują także miejsca przystosowane do czynności pielęgnacyjnych nad niemowlętami, a nawet prysznice, tak jak ma to miejsce w Kazimierzu Dolnym. Właśnie dlatego, realizacja projektów cieszy nie tylko mieszkańców, ale i turystów odwiedzających poszczególne miasta. Przyczynie się to także do zatarcie obaw przed korzystaniem z toalet publicznych i innego patrzenie na miejską przestrzeń. Następny konkurs KOŁO na Projekt Łazienki już za rok.


Grand Prix Łazienka KOŁO 2007_Kazimierz Dolny


Grand Prix Łazienka KOŁO 2010_Warszawa


Grand Prix Łazienka KOŁO 2013_Katowice


Sanitec KOŁO jest wiodącym producentem i dystrybutorem wyrobów wyposażenia łazienek w Polsce. W ofercie firmy są wyroby marki KOŁO i Keramag, m.in.: ceramika i meble łazienkowe, wanny i brodziki akrylowe, kabiny prysznicowe oraz systemy instalacyjne.

Sanitec KOŁO
Więcej informacji z firmy Sanitec KOŁO ( press box )