Ratujemy Mozaiki – stwórz z nami mapę polskich mozaik

Żyjąc w ciągłym pośpiechu, często nie dostrzegamy otaczającego nas piękna. Zwolnijmy na moment i rozejrzyjmy się wokół. Zaskoczy nas zapewne niejedno wyjątkowe miejsce, budynek, zapomniane, uliczne dzieło sztuki – kryjące w sobie czar przeszłości oraz mnóstwo niezwykłych tajemnic. Niestety, to piękno właśnie zanika. Unikalne, zabytkowe mozaiki bardzo często są skuwane ze ścian lub giną bezpowrotnie pod warstwą tynku i styropianu.  Grupa Paradyż i Fundacja Architektury, organizatorzy akcji „Ratujemy Mozaiki” apelują: zatrzymaj się! Zrób zdjęcie unikatowej mozaice i uratuj ją!

Zawsze zabiegani, pogrążeni we własnych rozmyślaniach… Rzadko znajdujemy czas, by być „tu i teraz”, chłonąć to, co dookoła, poddawać się nastrojowi otoczenia. A przecież nie tylko muzealna, ale i codzienna, miejska  przestrzeń może być nieodkrytą jeszcze zagadką i źródłem inspiracji. Każdy zakątek, budynek, pomieszczenie może okazać się wyjątkowe. Między innymi dzięki niedocenianym, często zapominanym małym dziełom sztuki – mozaikom.  

Nie czekaj. Włącz się!
Każdy z nas może przyczynić się do uratowania cennego kawałka miejskiej przestrzeni. Jak to zrobić? To bardzo proste. Na naszej stronie internetowej www.ratujemymozaiki.com tworzymy mapę polskich mozaik. Aby zdjęcie zostało na niej zamieszczone wystarczy wejść do zakładki ‘Dodaj swoją mozaikę’ i wysłać fotografię ulubionego zdobienia mozaikowego, w przestrzeni miejskiej. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się zwrócić na nie uwagę innych mieszkańców i stworzyć przewodnik po Polsce, pokazujący miejsca, które warto uchronić przed zapomnieniem – mówi Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Grupy Paradyż. Jednak to nie wszystko. W 2013 roku planujemy szereg działań związanych z akcją „Ratujemy Mozaiki”.

O wszystkich będziemy na bieżąco informować na stronie www.ratujemymozaiki.com oraz na profilu akcji na Faceboooku . Niebawem ogłosimy konkurs, dla wszystkich, których zdjęcia mozaik zostaną zamieszczone na mapie – dodaje Filipczak.

Akcja „Ratujemy Mozaiki”

Chociaż powstaje coraz więcej inicjatyw chroniących przestrzeń miejską, to wciąż jest wiele do zrobienia. Do takich wniosków doszli organizatorzy akcji „Ratujemy Mozaiki” – Grupa Paradyż we współpracy z Fundacją Architektury. Jej celem jest ochrona i przekazanie tego wyjątkowego dziedzictwa następnym pokoleniom oraz zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki w naszych miastach.

Zapraszamy do wspólnego stworzenia mapy polskich mozaik i dodawania zdjęć mozaik na stronie www.ratujemymozaiki.com oraz na nasz profil na Facebooku


Akcja „Ratujemy Mozaiki”
Celem akcji „Ratujemy Mozaiki” jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i zwrócenie uwagi a problem niszczejących dzieł sztuki w miastach całej Polski. Czym jest owo dziedzictwo kulturowe?
To dorobek poprzednich pokoleń, który świadczy o naszych korzeniach i potwierdza, w sensie duchowym i materialnym tożsamość narodu. Dlatego troska o ochronę zabytków powinna być obowiązkiem każdego z nas, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się dobrodziejstwami kultury. Czynników, które zagrażają zabytkom jest wiele, począwszy od kradzieży i aktów wandalizmu, po uszkodzenia spowodowane upływem czasu, zaniedbaniami i źle prowadzonymi pracami modernizacyjnymi. Mozaiki to najczęściej kolorowe, zachwycające, ozdoby wnętrz kawiarń, sklepów, budynków mieszkalnych, instytucji miejskich i prywatnych. Jednak wiele z nich w czasach transformacji ustrojowej uległo dewastacji, kolejne niszczeją  lub są wyburzane. Dlatego naszym zdaniem warto podjąć inicjatywę, która pozwoli mozaikom odzyskać ich dawny blask.  Organizatorami akcji są Grupa Paradyż oraz Fundacja Architektury.

Ceramika Paradyż
więcej informacji (PRESS BOX)