Studencka robotomania z ASTORem

Tegoroczna jesień upływa pod znakiem rywalizacji młodych konstruktorów robotów mobilnych z logotypem ASTORa. Trzecia edycja Festiwalu Robotyki ROBOCOMP, organizowanego przez Koło Naukowe INTEGRA działające przy Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, zgromadziła  w dniu 10 listopada tłumy ambitnych studentów i miłośników nowoczesnych technologii . ASTOR, dystrybutor robotów Kawasaki i EPSON, został Złotym Sponsorem wydarzenia.

Trzy dni później, w sosnowieckiej hali Expo Silesia, podczas targów ROBOTshow, odbyły się drugie zawody robotów mobilnych ASTOR Robot Challenge 2012, budząc ogromne zainteresowanie wśród zawodników, jak i publiczności. Współpraca z krakowskim kołem naukowym sprawdziła się doskonale także podczas tej imprezy.

Cel: zepchnąć z ringu, pokonać przeszkody, walczyć z czasem na drodze do mety… Zadanie z pewnością trudniejsze jeśli mierzy się najwyżej kilkanaście centymetrów i nie ma czasu na odpoczynek między zawodami. Ale gdy w mistrzów sportowych wcielają się roboty, wychodzące spod rąk młodych konstruktorów, o zmęczeniu nie może być mowy.

Starcie pod Wawelem
W międzynarodowych zawodach, które były główną częścią odbywającego się w Akademii Górniczo-Hutniczej 3. Festiwalu Robotyki ROBOCOMP, wystartowało blisko sto mobilnych konstrukcji.

Konstruktorzy, producenci części i zwyczajni entuzjaści. Od chwili rozpoczęcia imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Twórcy robotów z prawdziwą dumą prezentowali swoich podopiecznych, fachowo opisując ich parametry, proces tworzenia i przede wszystkim – umiejętności.

Podczas tego wydarzenia odbyły się m.in.: pokazy robotów, prezentacje firm związanych z robotyką, elektroniką i automatyką oraz co najważniejsze – zawody robotów. Zawody te odbyły się w kategoriach: ASTOR LineFollower, LineFollower Enhanced, StandardSumo, MiniSumo, Motorola Solutions Freestyle oraz kilku innych kategoriach pokazowych. Impreza miała charakter ogólnopolski, ale pojawili się także zagraniczni goście. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Hitem były roboty kroczące, które nie tylko chodzą, ale potrafią nawet tańczyć. Emocje budziły zawody Sumo. Duże roboty rozprawiały się ze sobą w ułamkach sekundy. Mniejsze walczyły dłużej. I tu, jak w sporcie, wygrywa ten, który wypchnie konkurenta z ringu.

Wyniki w poszczególnych konkurencjach rozgrywanych podczas Festiwalu Robotyki ROBOCOMP 2012 dostępne są na stronie www wydarzenia .

„Zawody robotów mobilnych na stałe zagościły w kalendarzach wielu uczelni technicznych w Polsce. Biorąc udział w konkursach, młodzi konstruktorzy mają szansę na sprawdzenie swoich umiejętności i ciągły ich rozwój. Widząc zapał przyszłych inżynierów, firma ASTOR chętnie angażuje się w tego typu inicjatywy, propagując także swoje autorskie wydarzenie – ASTOR Robot Challenge.” – mówi Jarosław Gracel, Dyrektor Marketingu i PR w firmie ASTOR.

RozGROMić konkurencję
W dniach 13-15 listopada, targi ROBOTshow zgromadziły specjalistów z branży oraz miłośników nowoczesnych technologii. Oprócz spotkania świata biznesu oraz prezentacji nowości technologicznych, zaplanowano również rozrywkę. Jedną z największych atrakcji okazały się zawody robotów mobilnych ASTOR Robot Challenge, zorganizowane pierwszego dnia wystawienniczego.

Na start dotarło 14 LineFollowerów i LineFollowerów Enhanced oraz 13 robotów MiniSumo i StandardSumo. Wśród LineFollowerów znalazły się konstrukcje z napędem tunelowym, aktualnie najszybsze tego typu w amatorskiej robotyce mobilnej. Zacięta rywalizacja rozpoczęła się już podczas eliminacji, gdzie rejestrowane były milisekundy różnicy w czasach przejazdu robotowych zawodników. Drużyna GROM z Politechniki Opolskiej drugi raz z rzędu zdominowała podium.

Główny sędzia zawodów, członek Koła Naukowego INTEGRA i Ambasador ASTOR na AGH – Rafał Wędrychowicz, komentuje: „Co roku obserwuje się wzrost złożoności i zaawansowania amatorskich konstrukcji. Zawodnicy muszą wykazać się znajomością wielu dziedzin: elektroniki, mechaniki, informatyki i ciągle się rozwijać. Zawody robotów to doskonałe miejsce wymiany doświadczeń i dzielenia się pomysłami. Pomimo zaciętej rywalizacji i walki o cenne nagrody, imprezy tego typu przebiegają w przyjaznej atmosferze, bo przede wszystkim liczy się dobra zabawa w gronie entuzjastów robotyki mobilnej.”

Wyniki zawodów ASTOR Robot Challenge 2012:

Kategoria Linefollower
1. Robot Thunderstorm, konstruktorzy: Adam Fleszar i Jarosław Korus z AGH
2. Robot Impact, konstruktorzy: Bartosz Derkacz i Szymon Mońka
3. Robot Shock, konstruktorzy: Bartosz Derkacz i Szymon Mońka

Kategoria Linefollower Enhanced
1. Robot Thunderstorm, konstruktorzy: Adam Fleszar i Jarosław Korus z AGH
2. Robot Impact, konstruktorzy: Bartosz Derkacz i Szymon Mońka
3. Robot Shock, konstruktorzy: Bartosz Derkacz i Szymon Mońka

Kategoria Minisumo
1. Robot Mighty Servant, konstruktor: Tomasz Bucik z grupy GROM
2. Robot Kiciuś, konstruktorzy: Grzegorz Kolbuch i Adrian Dobosz z grupy GROM
3. Robot Boguś, konstruktor: Łukasz Księżarek z grupy GROM

Kategoria Sumo
1. Robot AlBrass, konstruktor: Łukasz Księżarek z grupy GROM
2. Robot Zenerek, konstruktor: Dawid Puć
3. Robot Batos, konstruktor: Tomasz Bucik z grupy GROM

Wyniki w poszczególnych konkurencjach rozgrywanych podczas Festiwalu Robotyki ROBOCOMP 2012 dostępne są na stronie www wydarzenia ( http://www.robocomp.info/wyniki-zawod%C3%B3w/ ).


O ASTOR Sp. z o.o.
Firma jest polskim dystrybutorem międzynarodowych producentów sprzętu i oprogramowania, służących do automatyzacji i informatyzacji produkcji. W ofercie firmy znajdują się takie produkty jak: oprogramowanie do zarządzania produkcją i wydajnością produkcji, roboty przemysłowe, systemy sterowania maszynami, urządzenia komunikacyjne, a także oprogramowanie do wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych. Oferta produktów wzbogacona jest o szereg profesjonalnych usług, ułatwiających wybór, wdrażanie i eksploatację kompletnych systemów automatyzacji procesów produkcyjnych i przemysłowych.

ASTOR Sp. z o.o. jest wieloletnim członkiem Business Centre Club, zdobywcą wielu nagród, w tym międzynarodowych oraz sześciokrotnym laureatem tytułu „Gazela Biznesu”. Więcej informacji o firmie dostępnych jest na stronie: www.astor.com.pl

OmniPro
WIĘCEJ INFORMACJI z firmy ASTOR (PRESS BOX)