Bidet coraz bardziej popularny

Minęły czasy, gdy bidet stanowił synonim luksusu i świadczył o prestiżu gospodarza. Teraz montowane są w wielu łazienkach i nie wynika to z mody, ale ze względu na dbałość o higienę. Dlatego w niemal każdej serii ceramiki łazienkowej Sanitec KOŁO, oprócz umywalek i misek ustępowych są również bidety.

Bidet i miska ustępowa, na pierwszy rzut oka, są bardzo podobne. Dla niektórych aż za bardzo, dlatego jest tak wiele anegdot na ten temat. Z reguły montowane są obok siebie (prawidłowa odległość między nimi powinna wynosić minimum30 cm); może dlatego tak łatwo o pomyłkę. A przecież ich przeznaczenie jest całkiem różne.

Dokonując wyboru bidetu i miski ustępowej z tej samej serii mamy pewność, że stworzą one w łazience jeden spójny i estetycznie zgodny układ. Chociaż dotyczy to wszystkich serii , najbardziej widoczne jest w ceramice Preciosa 2 oraz Ego i Ovum by Antonio Citterio.

Podobnie jak miski ustępowe, również bidety są produkowane w wersji wiszącej lub stojącej. Wybór zależy oczywiście od technicznych możliwości ich zainstalowania oraz założeń dotyczących aranżacji wnętrza. Bidet spełnia podobną rolę jak umywalka, dlatego musi być wyposażony w baterię z ciepłą i zimną wodą oraz zasyfonowany odpływ do kanalizacji.

Bidety montowane są nie tylko w prywatnych łazienkach i salonach kąpielowych, ale również w obiektach użyteczności publicznej. Dotyczy to zwłaszcza obiektów służby zdrowia takich m.in. jak szpitale, hospicja oraz specjalne domy opieki – wszędzie tam, gdzie higiena jest wyjątkowo ważna. Coraz częściej również widujemy bidety w łazienkach przy pokojach i apartamentach hotelowych.

Trochę historii

Oryginalne bidety swój rodowód mają w XVII-wiecznej Francji, a nazwę wzięły od sposobu siadania na nich jak na kucyku (fr. bidet – konik). Ten wynalazek francuskiego projektanta mebli aż do końca XIX wieku był elementem wyposażenia sypialni. Obecnie powszechny jest w łazienkach na południu Europy (zwłaszcza we Włoszech i w Grecji), w Argentynie i Urugwaju, niektórych krajach w Azji, uchodzi też za niezbędny element wyposażenia toalety w kulturze muzułmańskiej.

Sanitec KOŁO
Więcej informacji z firmy Sanitec KOŁO ( press box )