Wybieramy zlewozmywak

To przy nim spędzamy najwięcej czasu przygotowując posiłki, zmywając naczynia, sprzątając. Zlewozmywak jest niezastąpiony w każdej kuchni, a dobrze dobrany ułatwi pracę i ozdobi wnętrze. Podpowiadamy czym kierować się przy jego wyborze, aby najlepiej dopasować go do naszych potrzeb.

Jacy domownicy, taka kuchnia

Podczas gdy w niektórych stale roznoszą się zapachy przygotowywanych posiłków, inne jedynie zdobią domy, ponieważ ich właściciele jadają na mieście. Kuchnie są wykorzystywane do odmiennych zadań i urządzane w różnorodnych stylach, a dobrze dobrany zlewozmywak jest ich nieodzownym elementem. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy nie tylko od liczby osób w rodzinie i tego, jak często gotujemy. Przed zakupem powinniśmy przemyśleć wystrój pomieszczenia i zdecydować się na najbardziej optymalne miejsce jego położenia. Ważne będą także nasze oczekiwania względem funkcjonalności i środki, jakie chcemy przeznaczyć na zakup. Jak spośród wielu modeli wybrać ten właściwy?

Paleta materiałów

Obecnie najbardziej popularne są zlewozmywaki wykonane ze stali szlachetnej i kompozytów granitowych, a coraz częściej także z ceramiki. Każdy materiał charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego jego wybór wpłynie nie tylko na wygląd kuchni, ale i na jej funkcjonalność.

Stal szlachetna doskonale komponuje się zarówno z nowoczesnym, modernistycznym wystrojem, jak i bardziej klasycznymi wnętrzami. Bogactwo dostępnych kształtów i stosunkowo niska cena sprawiają, że jest najczęściej wybieranym materiałem.
– Powierzchnia zlewozmywaków wykonanych ze stali szlachetnej jest odporna na wysoką temperaturę (do 550 °C), uderzenia i ścieranie, jednak dość łatwo może ulec zarysowaniu – mówi Katarzyna Dietrich z firmy Deante , producenta wyposażenia kuchni i łazienek – Materiał ten wymaga starannej pielęgnacji. Aby plamy i smugi nie były widoczne powinno się je przetrzeć wilgotną ścierką po każdym użyciu, a następnie wytrzeć do sucha. Przy większych zabrudzeniach dobrze jest używać specjalnych płynów do pielęgnacji stali lub roztworu wody z octem.

Mniejszego wysiłku przy sprzątaniu wymagają zlewozmywaki wykonane z kompozytów granitowych . Mieszanka gresogranitu i żywicy akrylowej to wyjątkowo trwały materiał, odporny na uderzenia, zadrapania, wysoką temperaturę i zabrudzenia. Powierzchnia ta jest wyjątkowo łatwa w czyszczeniu i niestraszne jej plamy z czerwonego wina, kawy czy herbaty. Zlewozmywaki granitowe dostępne są w szerokiej gamie barw, od białego, aż po ciemny grafit, oraz w różnorodnych kształtach.

Jednak najbardziej trwałym w codziennym użytkowaniu materiałem jest ceramika techniczna.
– Taki zlewozmywak wypala się w piecu w temperaturze ponad 1200°C, więc jest wyjątkowo odporny zarówno na wysoką temperaturę, jak i uderzenia czy zadrapania – mówi Katarzyna Dietrich z Deante – Specjalna nano – powłoka sprawia, że woda spływa z jego powierzchni i nie zostawia warstwy kamienia, dlatego do czyszczenia wystarczy mokra gąbka nasączona płynem do mycia naczyń. Materiał ten staje się coraz częściej wykorzystywany w kuchniach, a producenci proponują go w różnych kształtach i kolorach. Minusem ceramiki jest jednak mniejsza dostępność, ponieważ niewiele firm ma ją w swojej ofercie, oraz stosunkowo wysoka cena.

Wielkość ma znaczenie

Dobrze dopasowany zlewozmywak nie będzie zajmował więcej miejsca, niż to konieczne, a jednocześnie poradzi sobie ze wszystkimi zadaniami i ułatwi codzienną pracę. Przed zakupem warto więc dokładnie przemyśleć do jakich czynności będziemy go najczęściej wykorzystywać. Jeśli w kuchni jest zmywarka, posłuży nam głównie do napełniania i opłukiwania naczyń wodą, płukania warzyw i sprzątania. Do tych zadań w zupełności wystarczy zlewozmywak wyposażony w jedną komorę. Dodatkowo możemy zdecydować się także na ociekacz, który najlepiej umieścić nad zmywarką. Dwukomorowy zlewozmywak zajmuje minimum 80 cm blatu, więc nie w każdym pomieszczeniu znajdzie się dla niego miejsce. W dużej kuchni, gdzie naczynia zmywane są ręcznie, warto wybrać pojemny zlewozmywak wyposażony w dodatkową komorę. Pozwoli nam to wykonywać kilka prac jednocześnie – moczące się w wodzie warzywa nie będą przeszkadzały w pozostałych obowiązkach. Wielkość zlewozmywaka uzależniona jest także od mebli kuchennych i blatu roboczego. Rozmiar szafki musi być minimum 5 cm większy, aby pomieściła wewnątrz komory. Zostawmy także co najmniej 80 cm wolnego miejsca roboczego na blacie. Zlewozmywak najlepiej umieścić w centralnym miejscu, między lodówką a kuchenką. Często architektoniczne ograniczenia zmuszają nas do szukania niestandardowych rozwiązań. W niektórych kuchniach najlepszym wyjściem może być zamontowanie narożnego zlewozmywaka. Taki zabieg pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń, nie ograniczając funkcjonalności zlewozmywaka.

Od wyboru do koloru

Równie istotna jest decyzja o odpowiednim rozwiązaniu technicznym. Wybierać możemy spośród zlewozmywaków nakładanych na szafkę, wpuszczanych w blat kuchenny lub podwieszanych. Te pierwsze wymagają wolnostojącej szafki bez blatu, więc stosowane są najczęściej w niewielkich kuchniach. Chcąc umieścić zlewozmywak w ciągu zabudowy, możemy zdecydować się na wpuszczenie go w blat lub podwieszenie. Oba rozwiązania są równie szczelne i trwałe, jednak ta pierwsza opcja może być stosowana do wszystkich rodzajów blatów i jest prostsza w montażu. Decydując się na podwieszenie zlewozmywaka, blat musi być wykonany z wyjątkowo trwałego materiału, na przykład granitopochodnego. Kiedy wszystkie decyzje co do rozwiązań technicznych zostały podjęte, pozostaje nam wybór odpowiedniego modelu. Kwadratowe, owalne, prostokątne lub w kształcie trapezu – tutaj powinniśmy kierować się przede wszystkim własnym gustem i stylem wnętrza. Nieograniczona paleta barw i atrakcyjne wzorniczo produkty z pewnością pozwolą nam dobrać idealnie dopasowany zlewozmywak.


Szybka ściąga: Jaki zlewozmywak będzie dla Ciebie najlepszy?

  • Cenisz rzeczy funkcjonalne. Idealny zlewozmywak to taki, który łatwo utrzymać w czystości.

    Zdecyduj się na kompozyt granitowy. Jest niezwykle higieniczny, a drobne zabrudzenia nie są widoczne. To także jedno z najbardziej wytrzymałych tworzyw – jest odporne na skoki temperatur, uderzenia i zarysowania.

  • Kuchnia w Twoim domu powinna przede wszystkim ładnie wyglądać. Na codzień korzystasz ze zmywarki, a jadasz zazwyczaj na mieście.

    Postaw na atrakcyjne wzornictwo i kieruj się najnowszymi trendami. Wybierz elegancki stalowy zlewozmywak wpuszczany w blat lub modną w ostatnim czasie ceramikę, a z pewnością zaskoczysz nim swoich gości!    

  • Często przygotowujesz posiłki dla całej rodziny. Podczas gotowania, robisz mnóstwo rzeczy na raz: jednocześnie płuczesz warzywa, rozmrażasz mięso i myjesz garnki.

    W kuchni potrzebujesz przestrzeni. Wybierz duży, dwukomorowy zlewozmywak, najlepiej z ociekaczem. Dopasuj do niego akcesoria ułatwiające pracę: deskę do krojenia i stalowe sitko. Nie zapomnij o automatycznym korku.


Fot. Deante   Zlewozmywak trapezowy Reflex z 1.5 komorowym ociekaczem


Fot. Deante  Zlewozmywak z 1.5 komorowym ociekaczem / Salsa

Deante Sp. J.
www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)