Jak pielęgnować stalowy zlewozmywak?

Zadbany odwdzięcza się pięknym blaskiem i stanowi dekoracyjny element kuchni. Pozostawiony bez opieki po pewnym czasie matowieje i straszy zaciekami. Aby zlewozmywak nie stracił swojego uroku, należy pielęgnować go regularnie.

Stal jest obowiązkowym elementem nowoczesnej kuchni. Zachwyca prostotą i elegancją, będąc jednocześnie praktycznym rozwiązaniem na co dzień. I choć na rynku obecne są inne materiały, na przykład ceramika lub granit, zlewozmywak ze stali szlachetnej jest wciąż najczęściej wybierany. Nic dziwnego, jest bowiem niezwykle wytrzymały, łatwy w utrzymaniu czystości, a przy tym doskonale komponuje się z resztą wyposażenia w kuchni. Podpowiadamy, jak należy o niego dbać, aby cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Co kryje w sobie stal?

Materiał wykorzystywany do produkcji zlewozmywaków to różnych gatunków stal szlachetna, o właściwościach nierdzewnych. W zależności od stosowanych domieszek charakteryzuje się różnorodn ym wyglądem i właściwościami. – Używana do produkcji naszych zlewozmywaków stal zawiera 18% chromu i 10% niklu – mówi Katarzyna Dietrich z firmy Deante , producenta wyposażenia łazienek i kuchni – Dzięki temu uzyskany materiał jest odporny na reakcje chemiczne, bardziej elastyczny i na długo zachowuje swoją piękną barwę.

Co w praktyce uzyskujemy dzięki takiemu połączeniu? Powierzchnię, którą możemy czyścić za pomocą większości detergentów, prostą w utrzymaniu czystości i niezwykle higieniczną. Dodatkowo stal jest wyjątkowo odporna na wysoką (nawet do 550°C) i niską temperaturę oraz jej gwałtowne zmiany. Większość zlewozmywaków dostępnych jest w jednym z dwóch rodzajów wykończeń: gładkim i jednorodnym – satynowym lub przypominającym strukturę lnu – dekorze. Oba rozwiązania mają te same parametry techniczne, więc najważniejszy jest aspekt estetyczny. Co ważne dekor, dzięki swojej niejednorodnej powierzchni, jest bardziej odporny na zarysowania.

Wrogowie zlewozmywaka

Choć stal jest bardzo wytrzymała i wdzięczna w pielęgnacji, jak każdy materiał posiada swoje słabe strony. Przede wszystkim przy nieuważnym traktowaniu, łatwo może dojść do porysowania jej powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza gładkiego, satynowego wykończenia. Dlatego w codziennym użytkowaniu zwróćmy uwagę, aby ostrożnie umieszczać naczynia w komorze, nie szorować stali drucianą szczotką, a myjąc noże lub inne ostre przedmioty nie uszkodzić zlewozmywaka. Niektóre modele, głównie te gorszej jakości lub starsze, nie wykazują wystarczającej odporności na działanie substancji chemicznych. Przy stosowaniu środków dezynfekujących zalecana jest więc ostrożność, a najlepiej używanie rozcieńczonych detergentów. Uważajmy także na działanie obecnych w naszym gospodarstwie domowym płynów zawierających substancje aktywne. Długotrwały kontakt stali z kawą, herbatą, czerwonym winem czy sokiem owocowym może spowodować powstanie zacieków. Dlatego najlepszą metodą na długowieczność zlewozmywaka jest pozostawianie go czystym i suchym za każdym razem, kiedy przestajemy z niego korzystać.

Regularna pielęgnacja jest podstawą

A jak sprawić, aby po kilku latach użytkowania nasz zlewozmywak nadal wyglądał i błyszczał jak nowy? Przy intensywnych zabrudzeniach najlepiej sprawdzą się specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia stali nierdzewnej. Warto o nie pytać już przy zakupie zlewozmywaka, ponieważ producenci, mając na uwadze komfort użytkowania, coraz częściej oferują je swoim klientom. Tego typu środki poradzą sobie nawet z zaciekami od herbaty, kawy i osadu wapiennego. Dodatkowo, dzięki zawartości środka nabłyszczającego, nadadzą zlewozmywakowi jego pierwotny blask. To także doskonała metoda na zachowanie dobrej kondycji stali przez długi czas – regularna pielęgnacja zabezpieczy ją przed rdzą i kamieniem. W codziennym czyszczeniu zlewozmywaka możemy zasięgnąć rady naszych babć i stosować roztwór z cytryny, sody oczyszczonej lub mieszkanki wody z octem w stosunku 1:1. Pamiętajmy, że na stali widoczne są wszelkie ślady wody, więc po umyciu nie zapomnijmy wytrzeć zlewozmywaka do sucha, a od czasu do czasu dodatkowo nabłyszczyć go olejem jadalnym. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą cieszyć się pięknem stalowego zlewozmywaka przez długi czas.

Deante Sp. J. www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)