Energooszczędne budowanie w województwie zachodniopomorskim

Inwestorzy z województwa zachodniopomorskiego wychodzą naprzeciw zmianom koniunktury w budownictwie i kupują materiały budowlane coraz lepszej jakości. Jak wynika z analiz firmy Xella Polska, województwo zachodniopomorskie stało się ważnym rynkiem dla najnowszych technologii budowlanych. Potwierdza to także idea i lokalizacja targów najnowocześniejszych technologii Bud-Gryf, które odbędą się między 18 a 20 marca w Szczecinie. Na targach obecni będą liderzy w dziedzinie  energooszczędnych rozwiązań, m.in. marki SILKA i YTONG.

W okolicach Szczecina przybywa nowych inwestycji w których wykorzystywane są nowatorskie rozwiązania budowlane. Coraz więcej domów jednorodzinnych a także obiektów wielorodzinnych i użyteczności publicznej powstaje z energooszczędnych i ekologicznych materiałów.

Piękne i użyteczne – przyjazne przedszkole
Przykładem nowoczesnego budownictwa należącego do tego ostatniego sektora jest przedszkole „Uśmiech” w Stargardzie Szczecińskim, zaprojektowane ze szczególną troską nie tylko o rozwój intelektualny, ale przede wszystkim zdrowie najmłodszych. Uczęszczające tam dzieci mogą nie tylko brać udział w zajęciach teatralnych, czy balecie, ale co bardzo ważne – przebywają w przestronnych, dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach z jasno pomalowanymi ścianami.

Cały budynek zastał wzniesiony w technologii YTONG. Do budowy ścian zewnętrznych zastosowano bloczki o szerokości 24 cm, ściany wewnętrzne zostały zbudowane z 11 cm bloczków, natomiast kondygnacje oddzielono płytami stropowymi YTONG.  Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że ich pociechy przebywają w „zdrowym” budynku, wolnym od wilgoci i pleśni.

Ciepło i oszczędnie – pionierskie domy pasywne
Innowacyjne, energooszczędne technologie to przede wszystkim domena budownictwa jednorodzinnego. Najbardziej ekonomicznym i ekologicznym sposobem budowania są domy pasywne, których w województwie zachodniopomorskim powstaje coraz więcej. Północno-zachodnia Polska przoduje w statystykach budownictwa pasywnego w skali całego kraju. We wsi Barnisław koło Szczecina powstał dom pasywny, który zużywa rocznie energię o wartości 500 zł. Zwarta bryła budynku, duże okna od strony południowej oraz wentylacja mechaniczna odzyskująca ciepło to tylko niektóre elementy tego bardzo energooszczędnego domu. Kluczem do sukcesu okazały się użyte do budowy materiały. Ściany zewnętrzne wzniesiono z bloczków SILKA, które dodatkowo ocieplono 30-cm warstwą styropianu. Grubej izolacji wymagała również podłoga i dach. Także stolarka okienna i drzwiowa została dopasowana do wymogów architektonicznych i użytkowych budynku. Wszystkie wykorzystane przy budowie domu w Barnisławie materiały są najwyższej jakości i znacznie odbiegają nie tylko od typowych rozwiązań stosowanych w tradycyjnym budownictwie, ale nawet tych stosowanych w domach pasywnych.

Dom nie należy do przypadkowej osoby, gdyż jego właścicielem jest architekt Tomasz Kuczyński, który tak uzasadnia wykorzystanie najnowocześniejszych technologii w procesie budowy domu: – Z moich doświadczeń wynika, że dom pasywny, jeśli jest dobrze i ekonomicznie zaprojektowany, może być droższy jedynie o 5-10 proc. od tradycyjnego. Oczywiście, warunkiem koniecznym jest zastosowanie najwyższej jakości materiałów do wznoszenia ścian – dodaje Tomasz Kuczyński.

Wiedzę o korzyści płynących z zastosowania nowatorskich rozwiązań, a także prawidłowego przygotowania się do tej inwestycji można uzyskać u specjalistów z branży budowlano-architektonicznej m.in. u producentów.

Targi Bud-Gryf – energooszczędnie i innowacyjnie
Najnowocześniejsze technologie budowlane będzie można poznać na targach Bud-Gryf, które odbędą się w dniach 18-20 marca w Szczecinie. Podczas targów ofertę zaprezentuje 25 firm, w tym marka YTONG. Jako temat przewodni imprezy zostało wybrane budownictwo pasywne i energooszczędne. Wszyscy zwiedzający będą mogli przekonać się, że najnowsze rozwiązania budowlane wcale nie muszą być drogie – co więcej, pozwalają zaoszczędzić pieniądze na późniejszym etapie użytkowania budynku. Atrakcją targów będzie dom energooszczędny wzniesiony w różnych technologiach. Organizatorzy imprezy postanowili stworzyć jego przekrój, aby przybliżyć odwiedzającym ideę energooszczędności w praktyce. Jedna ze ścian w domu modelowym zostanie zbudowana przy wykorzystaniu bloczków YTONG o grubości 24 cm oraz nadproży systemowych YTONG.

– Prezentacja „Przekrój domu niskoenergetycznego” ma na celu promowanie nowych materiałów budowlanych i technologii zmierzających do ograniczenia zużycia energii. Powstanie dzięki dużemu zaangażowaniu firm mających w swojej ofercie materiały o odpowiednich współczynnikach, które zgodziły się przekazać na ten cel swoje produkty – mówi Olga Szynkowska, główny specjalista ds. organizacji imprez Międzynarodowych Targów Szczecińskich.

Na targach odbędzie się seminarium „Dom niskoenergetyczny”, podczas którego firmy zaprezentują swoje produkty przeznaczone do budownictwa energooszczędnego. Prelegentem z ramienia firmy Xella będzie Sławomir Kłosowicz, Doradca Techniczny marek SILKA i YTONG, który opowie o zaletach budowy domu z bloczków YTONG ENERGO.

Z produktami SILKA, YTONG i YTONG MULTIPOR będzie można zapoznać się na stoisku numer 44 w hali 1. Oprócz uzyskania szczegółowych informacji na temat produktów, zwiedzający będą mogli również zobaczyć, jak szybko i prawidłowo wznosi się ściany z bloczków SILKA i YTONG. Przez cały czas trwania targów na stoisku będą przebywać doradcy techniczni, przedstawiciele handlowi i instruktorzy, którzy udzielą fachowych konsultacji i odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące budowy domu energooszczędnego. Zwiedzający będą mogli skorzystać również ze specjalnej oferty przygotowanej na targi Bud-Gryf i zakupić produkty SILKA i YTONG po specjalnej, niższej cenie.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w targach Bud-Gryf, które odbędą się w ramach Międzynarodowych Targach Szczecińskich, przy ul. Struga 6-8 w Szczecinie.


Dom jednorodzinny wybudowany w technologii YTONG  


Przedszkole w Stargardzie Szczecińskim  


Osiedle mieszkaniowe w Szczecinie  


Osiedle mieszkaniowe w Szczecinie  


Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.budowane.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/, http://sklep.xella.pl, www.inspiracje.budowane.pl, www.multipor.budowane.pl, www.15latYTONG.pl, www.energoscienne.pl oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy, www.ZdrowaBudowa.pl.

Xella Polska
Więcej informacji z firmy Xella Polska ( PRESS BOX)