Szybsza budowa domu – stropy

Budowa ścian domu o powierzchni 120 m2 w systemie YTONG może trwać zaledwie 2 tygodnie. Jednocześnie strop gęstożebrowy wykonuje się nawet przez 3 tygodnie, co zdecydowanie przedłuża czas budowy. Jak można przyspieszyć ten proces, aby budowę stanu surowego domu zakończyć w ciągu jednego sezonu budowlanego? Odpowiedź jest prosta: zastosować gotowe stropy YTONG.

Stropy – definicja i funkcje

Według najprostszej definicji strop to element konstrukcyjny, który poziomo oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Podstawową funkcją stropów jest przenoszenie obciążeń na pionowe elementy – a więc ściany lub słupy. Wybór stropu jest kwestią bardzo ważną ze względu na jego wpływ na stabilność budowli, a co za tym idzie bezpieczeństwo mieszkańców. Stropy tworzą również podłoże do powstania podłóg i pułapów sufitów. Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy stropowe, które różnią się między sobą materiałem konstrukcyjnym oraz sposobem montażu.

– Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są stropy wylewne na mokro – gęstożebrowe lub monolityczne. Montaż tego typu rozwiązań jest pracochłonny, ponieważ wymagane jest tutaj stemplowanie, czyli wykonanie podpór montażowych – mówi Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG. – Alternatywą dla ciężkich i mokrych stropów są płyty stropowe YTONG, które na budowę dostarczane są jako gotowe elementy – dodaje Jacek Szafran.

System gotowych płyt stropowych YTONG przeznaczony jest przede wszystkim dla inwestorów ceniących zarówno trwałość, jak i łatwość wykonania stropu. Jednocześnie, ze względu na mały ciężar, stropy YTONG nie stanowią tak dużego obciążenia dla murów, jak stropy gęstożebrowe.

Dlaczego warto wybrać stropy gotowe?

O przewadze stropów gotowych YTONG decyduje również możliwość ich szybkiego i precyzyjnego montażu.

– Stropy YTONG są dostarczane na budowę jako już gotowe płyty, docięte na odpowiednią długość i szerokość oraz mają wymaganą projektem grubość. Są także zbrojone wewnątrz, co gwarantuje ich wytrzymałość – mówi Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG.

Dzięki dostarczeniu na budowę elementów gotowych od razu do montażu, układanie stropów YTONG trwa bardzo krótko.

– Standardowo wykonanie 100 m2 stropów gęstożebrowych trwa ok. trzech tygodni, a dla porównania stropów YTONG – kilka dni – twierdzi Maciej Symilak, Instruktor-Doradca SILKA YTONG.

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na gotowe płyty stropowe YTONG mogą również liczyć na wsparcie specjalistów i szczegółowy instruktaż.

– YTONG zapewnia również fachowe doradztwo i pomoc firmie wykonawczej przy układaniu stropów. Instruktorzy przyjeżdżają na budowę ze specjalnym zawiesiem do płyt oraz planami montażowymi i asystują przy budowie stropów – dodaje Maciej Symilak, Instruktor-Doradca SILKA YTONG.

Gotowe stropy YTONG charakteryzują się zarówno prostotą budowy, jak i bardzo dobrymi parametrami termicznymi czy ogniowymi. Co więcej, stropy YTONG oferują nie tylko ciepłe, ale i ciekawe rozwiązania.

– Wykorzystywane są na przykład jako konstrukcja nośna balkonu – płyta stropowa może być wysunięta poza obrys budynku nawet do 1,5 metra i w ten sposób tworzyć powierzchnię balkonu – mówi Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG.

Takie zastosowanie gotowych stropów YTONG jest możliwe dzięki ich doskonałej termoizolacyjności.

– Stosowanie gotowych stropów w tej samej technologii, co materiał na ściany, pomaga eliminować powstawanie mostków termicznych przy balkonie. Mostek termiczny zazwyczaj występuje w stropach żelbetowych, które wychodząc ze stropu na zewnątrz jako płyta balkonowa nie mają tak dobrej izolacyjności – natomiast płyta YTONG jest ciepła – przekonuje Arkadiusz Falkowski z firmy AREX-BUD.

Inwestycja w gotowe, jednorodne systemowo stropy pomoże zatrzymać ciepło w domu i eliminować powstanie mostka termicznego w newralgicznym miejscu budynku.

Inwestor powinien wybrać strop odpowiedni do typu budownictwa – dopasowany do materiału, z którego zbudowana jest ściana budynku. Zastosowanie gotowych stropów i bloczków ściennych YTONG daje podwójną korzyść – bardzo ważna bowiem dla odpowiedniej termoizolacyjności ściany jest także jednorodność materiałów.

– Na styku dwóch różnych materiałów budowlanych z reguły powstaje mikropęknięcie. Wynika to różnej reakcji termicznej obu materiałów lub różnej pracy pod wpływem obciążeń – tłumaczy Arkadiusz Falkowski z firmy AREX-BUD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Wieniec – kolejny element ciepłego systemu

Aby ściana domu spełniała wymagania energooszczędności należy również zadbać o odpowiednią termoizolację wieńca, czyli żelbetowej konstrukcji (w postaci belki) wykonanej nad każdą ścianą nośną budynku, aby wzmocnić i usztywnić strop. Podstawową funkcją wieńca jest równomierne rozłożenie obciążenia ze stropu na ściany.

– W technologii YTONG dostępne jest systemowe rozwiązanie – elementy docieplenia wieńca, które tworzy bloczek z betonu komórkowego YTONG z doklejoną warstwą wełny mineralnej o grubości 4 cm. Przyklejone do ściany konstrukcyjnej wokół wieńca tworzą barierę przed ucieczką ciepła na zewnątrz budynku – wyjaśnia Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG.

W ścianach zewnętrznych miejsca takie jak: wieńce i nadproża, wieńce stropu nad piwnicą czy też połączenia balkonów ze stropem są potencjalnymi mostkami cieplnymi. Zastosowanie elementów docieplenia wieńca i gotowych belek nadprożowych czy stropów w systemie YTONG eliminuje ich powstawanie. Należy pamiętać też, że mostki cieplne w ścianach mogą podnosić zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń nawet o 20 proc. Zastosowanie systemowych rozwiązań YTONG znacząco zmniejsza straty ciepła przez ściany budynku, co wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Ile kosztują gotowe stropy?

Inwestor, decydując się na zastosowanie gotowych stropów YTONG, otrzymuje w pakiecie od producenta nie tylko materiały czy transport, ale również fachowe porady i instruktaż. Warto więc przyjrzeć się, jak finalnie wyglądają koszty inwestycji w gotowe stropy.

– W przypadku systemu YTONG, koszty ułożenia stropu zawierają cenę materiału, wynajem dźwigu oraz położenie i zbrojenie całego stropu. Co ważne, jeszcze tego samego dnia po położeniu stropów możemy budować następną kondygnację, więc ten sam dźwig może wstawić kolejne palety bloczków na gotowy strop, co również jest oszczędnością dla inwestora – wylicza Bogumił Bard z poznańskiej firmy wykonawczej BARD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. – W przypadku stropów gęstożebrowych elementów składowych, za które trzeba zapłacić jest znacznie więcej: materiał, podstemplowanie, ułożenie belek i pustaków stropowych, zalanie betonem – porównuje Bogumił Bard.

Także późniejsze koszty wykończenia stropu są nieporównywalnie niższe w przypadku zastosowania gotowych płyt stropowych YTONG.

– Na powierzchni stropu YTONG wystarczy jedynie położyć paroizolację oraz panele, płytki lub wykładzinę dywanową i można mieszkać. Jedynie od spodu strop się szpachluje, chociaż niektórzy inwestorzy zostawiają widoczne połączenia płyt stropowych, które tworzą oryginalny wzór – dodaje Bogumił Bard.

Koszt stropów gotowych YTONG po ostatecznych pracach wykończeniowych (do malowania czy układania posadzek na górze stropu) jest zbliżony do kosztów wykonania stropów gęstożebrowych. Co więcej, zastosowanie gotowych stropów okazuje się dla inwestora rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i efektywnym – przyspiesza budowę domu nawet o kilka tygodni.

Zaletami gotowych stropów YTONG są trwałość, łatwość obróbki, szybkość montażu, bardzo dobre parametry termoizolacyjne i estetyczny wygląd. Materiał chroni również budynek przed rozprzestrzenianiem się ognia. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze stropów warto więc wziąć pod uwagę systemowe rozwiązanie, które oferuje producent materiałów budowlanych do wznoszenia ścian. Szczególnie, że finalny koszt jest porównywalny z innymi technologiami dostępnymi na rynku.

Terminy montażu:

– Strop gęstożebrowy o powierzchni 100 m2: ok. 3 tygodni
– Strop YTONG o powierzchni 100 m2: ułożenie – kilka godzin, cały montaż – do 2 dni

Całkowite koszty:

Koszt całkowity stropu YTONG gotowego do prac wykończeniowych jest porównywalny do kosztu innych stropów, na przykład stropów gęstożebrowych.

Aby zobaczyć wideo-porady o zastosowaniu i montażu gotowych stropów YTONG zapraszamy do odwiedzin: http://youtu.be/898DgSMPzy0


Montaż płyt stropowych YTONG


Poszczególne etapy montażu stropów


Czas montażu stropów


Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.ytong-silka.pl, www.budowane.pl, www.akademiamurowania.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/, http://sklep.xella.pl, www.inspiracje.budowane.pl, www.multipor.budowane.pl oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy, www.ZdrowaBudowa.pl.

Xella Polska
Więcej informacji z firmy Xella Polska ( PRESS BOX)